Çökmüş Bir Sabit Diskten Dosyalar Nasıl Kurtarılır 4 Kolay Yöntem

Çöken bir sabit sürücü, bir sabit sürücüde depolanan verilere erişemeyeceğiniz sorunlu bir senaryo. Sabit diskinizin düzgün çalışmaması ve komutlarınıza yanıt vermemesi canınızı sıkan bir durumdur. Sonuç olarak, sabit disk bozularak veri kaybına neden olur ve bilgi kullanıcı için anlamsız hale gelir. Bu makale aracılığıyla, çöken bir sabit diskten dosyaların nasıl kurtarılacağının nedenlerini ve çözümlerini paylaşacağım.

Güç dalgalanmaları, fiziksel temas, basınç, nem ve diğer pek çok şey sabit diskte arızaya neden olabilir. Genel olarak, sabit diskinizde üç tür sorun bulabilirsiniz : ürün yazılımı hatası, mantıksal hata ve mekanik arıza. Her üç başarısızlığın da farklı başa çıkma yolları vardır. Analitik bilgilerle sorunların ve tedavilerin detaylarını öğrenelim. 

Sabit Disk Çökmesi Nedir?

Sabit disk, veri ve bilgi için bir yuva olan bir bileşendir. Ne yazık ki, bir kullanıcı, sabit disk çalışmayı durdurduğunda endişe ve depresyondan geçmek zorundadır. Bunun nedeni, kullanıcının üzerinde depolanan bilgilere erişmesine izin vermemesi ve olumlu kullanım için başka herhangi bir komutun içinden geçmesine izin vermemesidir.

Çökmüş Sabit Disk Nedir?

Çökmüş bir sabit disk, nem, voltaj dalgalanması, fiziksel temas veya başka herhangi bir olası nedenden kaynaklanabilir. Bazen sürücü çökmeden önce size uyarı sinyalleri veren, bazen de bir ipucu almanız gereken ve aniden çalışan bir sabit diskin sonunda hurdaya dönüştüğü bir sorundur .

Çoğu zaman, kullanıcılar yanlışlıkla sürücüyü biçimlendirir ve ilerlemezler. Sonuç olarak, üzerinde depolanan herhangi bir veriyi göstermeyen çökmüş bir sabit sürücü gibi görünüyor. Her neyse, hata yapmamak için nedenlerini ayrıntılı olarak öğrenmek için tam bilgilendirici sayfaya ulaştınız.

Sabit Disk Çökmesinin 6 Nedeni

Ağır iş kazalarının düzinelerce nedeni var ama ben hepsini altı ila yedi ana noktada özetleyeceğim. Aşağıdaki ayrıntılara girelim.

Bir Sabit Disk Çökmesinin Nedenleri

1) İnsan Hatası

Sabit disk bozulmasının ilk ve en popüler nedenleri insan hatasıdır. Bu hata, sürücünün yanlış kullanımı veya kaba kullanımı veya sürücünün dahili bileşenlerini önemli ölçüde geriletecek şekilde sert bir yüzeye düşürülmesi olabilir.

Dolayısıyla, insan hatası, sabit disk çökmesinin arkasındaki en olası nedenlerden biridir. Bununla birlikte, sürücünün rahat bir şekilde tutulması ve sürücünün bir yerden başka bir yere hassas bir şekilde taşınmasıyla birlikte nazik tutuş, sabit disk arızası olasılığını en aza indirebilir.

2) Ürün Yazılımı Hatası

Göz açıp kapayıncaya kadar verilerinizi kaybederseniz ne olur? Bu çok acı verici—firmware arızası tüm sürülerde değil, birkaçında çok yaygın. Seagate tarafından üretilen sabit diskler genellikle bu sorundan etkilenir. Sorun, tabla hasarı veya başka herhangi bir elektronik kriz nedeniyle doğar. Güç dalgalanması, bu tür sorunların arkasındaki en yaygın sert vurucudur.

3) Donanım Arızası

Sabit disk çökmelerinin ardındaki bir diğer önemli neden, donanım bileşenleriyle ilgili sorundur. Kusursuz, hatasız bir sabit sürücüye sahip olmak bir rüya olabilir ve on yıllardır henüz gerçekleşmedi. Bununla birlikte, güç dalgalanmaları veya sert ellerle kötü muamele nedeniyle manyetik yüzey veya tabla hasar aldığında donanım bozulur. Sonuç olarak, arızalanır ve tamamen çalışmayı durdurur. 

4) Aşırı Isınma Sorunları

Bileşenler ısındığında patlarlar. Aşırı ısı, sabit sürücü ve bileşenler için son derece zararlıdır. İşler kötüye gittiğinde iç yüzey çatlar ve dış yüzey düzgün görünür.

Ancak, sabit diskiniz çalışmayı durdurur ve söz konusu durumda kullanmayı düşündüğünüz verilere erişemezsiniz. 

Aşırı Isınma Sorunları Sabit Disk İçin Süper Zararlıdır

5) Güç Dalgalanmaları Sorunları

Bazen elektrik akışının iyileştirilmesi gerekir veya öngörülemeyen güç kesintiye uğrar. Güç dalgalanması, çoğu durumda cihazınız kapandığında ve çalışmayı durdurduğunda veri kaybına neden olabilir. Bu nedenle, böylesine sert ve yıkıcı bir oyundan kaçınmak için elektrik akışına dikkat etmeniz ve işleri doğru bir şekilde yönetmek için bir dijital denetleyici kullanmanız gerekir. Güç kesildiğinde plaka dönmeyi durdurur ve anında veri kaybına neden olur. 

6) Su Hasarı

PC’nizin yüzeyine bir şekilde su dökülürse, bu iyi bir şey değildir. Çoğu durumda, su cihaza zarar verir ve çoğunlukla kötü haberler duyarsınız. En yeni bilgisayarlar yerleşik koruma protokolleriyle gelir, ancak yine de bazı bilgisayarların buna yeterince ihtiyacı vardır. Bu nedenle, su hasarı , sabit disk çökmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir.

Bu altı temel ve en yaygın nedeni açıkladım ve sabit diskin çökmesi için bunlara eşlik edecek daha fazlasına ihtiyacınız var. Bununla birlikte, yatırımlarınızı sulandırmak ve varlıklarınızı bir borca ​​dönüştürmek için bazı öngörülemeyen nedenler de olabilir. Öyleyse ileriye dönük yolu ve veri kurtarma sürecini adım adım öğrenelim.

4 Farklı Yöntemle Veri Kurtarma İşlemi

Dosyaları çökmüş bir sabit diskten nasıl kurtaracağınızı merak ediyorsanız, bu basittir. Bazen, kullanıcı yanlışlıkla önemli verileri siler ve pişman olur. Ama öte yandan eğer hard disk çökerse diyalog kutusu diskin formatlanmasını istiyor ve bastığınızda veriler sahneden çıkıyor. 

Disk matkap, kaybolan verileri hızlı bir şekilde kurtarmanızı sağlayan bir araçtır. Yeni başlayan biri olmanız fark etmez, yine de tehlikesiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanımı son derece kolaydır ve kaybettiğiniz verileri rahatlıkla geri alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki mermileri takip etmek.

1) Kayıp Verilerin Bir Yazılım Yardımıyla Kurtarılması

Bir süper yazılım disk tatbikatı, aşağıdaki bazı ipuçlarını izleyerek verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Ücretsiz  bir sabit disk kurtarma yazılımıdır.

 • Windows veya Mac kullanıyorsanız , yazılımı indirmeniz gerekir.
 • İndirdikten sonra kurabilirsiniz
 • Disk delme kurtarma yazılımını başlatın ve şimdi çöken sabit diski seçmeniz gerekiyor
 • Şimdi, disk tatbikatı, kurtarmak istediğiniz dosyaları izlemenize yardımcı olacak
 • Burada Kurtar’ı yalamanız gerekiyor
 • Ve dosyaların adresine bakmalısın, hepsini orada bulabilirsin.

2) Kayıp Verilerin Bir Sabit Diskle Kurtarılması

Kurtarma Veri kurtarma bu konuda size yardımcı olabilir. Hizmetleri istemeniz gerekiyor ve söz veriyorum, kaybolan verilerinizi kurtarmak için süper profesyonel bir hizmet. Ayrıca fiziksel olarak zarar görmüş sabit disklerden veri nasıl kurtarılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki takımları takip edin.

 • servisle görüşmeniz gerekiyor
 • Sürücünüzü gönderin veya kendiniz bırakın
 • Ekip, sürüşü değerlendirecek ve gerekli işlemleri yapacaktır.
 • Herhangi bir işlem yapmadan önce servis ekibi sizden izin isteyecektir.
 • Onayınızdan sonra, kurtarılan verilerinizi sürücünüze geri alacaksınız.

3) Kayıp Verileri Komut İstemi Kullanarak Kurtarma

Komut İstemi’ni kullanarak bozuk bir sabit diskteki verileri nasıl kurtaracağınızı merak ediyorsanız, bu bölüm size yardımcı olacaktır.

 • Win artı X’e basmanız gerekiyor
 • Şimdi Komut İstemi seçeneğini seçin
 • Şimdi chkdsk’yi yazın
 • incelemek için entere basın
 • Verileri düzeltmek için C: /f /r/x yazmanız gerekir.

Cmd istemini kullanarak kayıp verileri bu şekilde kurtarabilirsiniz. 

4) Disk Yönetimi Yardımcı Programını Kullanarak Kayıp Verileri Kurtarma

Bazen teknik bir aksaklık, sabit diskin yanıt vermesine izin vermez. Bu durumda, disk yönetimi yardımcı programı seçeneğini tercih edebilirsiniz; tek yapmanız gereken aşağıdaki üç adımı takip etmektir.

 • Windows + X’e aynı anda basmanız gerekir
 • Disk yönetim paneli sonuçları gösterecek ve çökmüş sabit sürücüye gidecek
 • Verileri görebiliyorsanız, erişimdeki hataları biçimlendirmeniz gerekir.

Riskli bir yoldur ama daha az emek gerektirir. Verileri alabilir veya kalıcı olarak kaybedebilirsiniz. Algılamayan dahili sabit diskteki verileri nasıl kurtaracağınızı merak ediyorsanız, sabit diski başka bir bağlantı noktasına takmanız gerekir. Ardından, doğru analiz için başka bir PC’ye bağlamayı deneyin. Disk sürücülerinin güncellendiği yeni bir bölüm birimi de size yardımcı olabilir. 

Bozuk Bir Sabit Diski Nasıl Onarırım?

Bazen sabit diski çıkarıp yeniden takmaktan başka bir şey gerekmez. Aynı şeyi kaldırıp yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Bir sorun giderici çalıştırmak, bozuk sabit sürücüyü düzeltmenize de yardımcı olabilir. Ayrıca, gereklilikleri telafi etmek için son turda disk taramaları yapmak ve hataları düzeltmek.

Ölü Bir Sabit Diskten Veriler Nasıl Kurtarılır?

Ölü diski PC’ye takmalı ve ulaşılabilir hale getirmelisiniz. Disk matkap yazılımı, sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Ölü sabit disklerdeki verileri çok hızlı bir şekilde kurtarmanıza olanak tanır. Hiç emek vermeden, tek kuruş yatırım yapmadan dosyaları inceleyebilir ve hepsini kaydedebilirsiniz.

Farklı yöntemler izleyerek, çöken bir sabit diskten dosyaları nasıl kurtaracağınızı öğrendiniz. Altı ila yedi neden diskinizi çökertebilir ve yukarıda anlattığım tekniklerden herhangi birini izleyerek kaybolan verilerinizi kurtarmak için sorunu çözebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, dosyalarınıza verimli bir şekilde erişebilir ve uygun şekilde kullanabilirsiniz. 

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.