Corona dan Kendimi nasıl koruyabilirim?

Kendimi nasıl koruyabilirim?

El yıkama

 1. Bazı hükümetler, salgından etkilenen ülkelere ve bölgelere zorunlu olmayan tüm seyahatlere karşı tavsiyelerde bulunur.
 2. Enfeksiyonun nasıl önleneceği konusunda dolaşan yanlış kavramlar vardır: burnun durulanması, gargara ile gargara ve sarımsak yemek etkili değildir.
 3. CDC, özellikle tuvalete gittikten sonra veya eller gözle kirlendiğinde, insanların en az 20 saniye boyunca ellerini sık sık sabun ve suyla yıkamasını önerir.
  • Ayrıca, sabun ve su hazır bulunmadığında hacimce en az% 60 alkol (veya 120 kanıt) içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanılması önerilir.
  • DSÖ ayrıca insanlara yıkanmamış ellerle gözlere, buruna veya ağzına dokunmamalarını tavsiye eder.

Solunum hijyeni

 1. Sağlık kuruluşları, insanların öksürürken veya hapşırırken ağzını ve burnunu bir doku ile (daha sonra derhal atılmaları gerekir) veya bir doku yoksa bir kılıfla kapatmasını önerdi.
 2. Enfekte olanlar tarafından cerrahi maskelerin kullanılması da tavsiye edilmiştir, çünkü konuşma, hapşırma ve öksürme sırasında dağıtılan ekspiratuar damlacıkların hacmini ve seyahat mesafesini sınırlayabilirler.
 3. Enfekte olmamış kişiler tarafından düşük risk altındaki cerrahi maske takmanın etkili olduğunu gösteren kanıt yoktur.
 4. Yüz maskeleri Hong Kong, Japonya, Malezya ve Singapur’daki sağlıklı insanlar tarafından yaygın olarak kullanılırken, sadece Çin halkın sağlıklı üyeleri tarafından maske kullanılmasını özellikle tavsiye etmiştir.

Maske nasıl kullanılır

 1. Öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız bir maske takın .
 2. Bir maske takarsanız, nasıl kullanılacağını bilmeli ve uygun şekilde imha etmelisiniz.
 3. Bir maske takmadan önce, ellerinizi alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile temizleyin.
 4. Ağzınızı ve burnunuzu maske ile örtün ve yüzünüzle maske arasında boşluk olmadığından emin olun.
 5. Maskeyi kullanırken dokunmaktan kaçının.
 6. Maskeyi nemli olduğu anda yenisiyle değiştirin ve tek kullanımlık maskeleri tekrar kullanmayın.
 7. Maskeyi çıkarmak için arkadan çıkarın (maskenin önüne dokunmayın), hemen kapalı bir kutuda atın ve ardından ellerinizi alkol bazlı el ovma veya sabun ve su ile temizleyin.
Bunu Paylaş
Pin Share

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.