Corona (Korona) Nasıl bulaşırsın?

İnsanlar COVID-19’u virüsü olan diğerlerinden yakalayabilir. Hastalık, kişiden kişiye, COVID-19’lu bir kişi öksürdüğünde veya nefes verdiğinde yayılan küçük damlacıklardan veya ağızdan yayılabilir. Bu damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelere ve yüzeylere düşer. Diğer insanlar daha sonra bu nesnelere veya yüzeylere dokunarak, sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunarak COVID-19’u yakalarlar. İnsanlar ayrıca, COVID-19’lu damlacıkları öksüren veya nefes veren bir kişiden damlacıklarla nefes alırlarsa COVID-19’u yakalayabilirler. Bu yüzden hasta olan bir kişiden 1 metreden (3 feet) daha uzak durmak önemlidir.

DSÖ, COVID-19’un yayılma yolları konusunda devam eden araştırmaları değerlendirmektedir ve güncellenmiş bulguları paylaşmaya devam edecektir.  

Nasıl bulaşırsın?

  1. Ana bulaşma yolu solunum damlacıkları ve yakın temastır.
  2. Hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde, burnunuzdan ve ağzınızdan sıvı damlacıkları gönderirsiniz.
  3. Bu damlacıklar enfeksiyon taşıyabilir ve bir başkasının gözlerine, burnuna veya ağzına girdiğinde enfeksiyon onları hasta edebilir. Grip ve birçok virüs bu şekilde yayılır.
  4. Çoğu zaman, bu şekilde yayılması için kişiye (6 fit içinde) yakın olmanız gerekir.
  5. Nispeten kapalı bir ortamda uzun süre yüksek konsantrasyonlu aerosole maruz kaldığında aerosol bulaşma olasılığı vardır.
  6. DSÖ, semptomları olmayan bir kişiden yayılma riskinin “çok düşük” olduğunu ve dışkı iletiminin “düşük” olduğunu belirtmiştir.
Bunu Paylaş
Pin Share

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.