Korona Enfekte olup olmadığımı nasıl anlarım?

COVID-19’un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı ve ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom geliştirmezler ve kendilerini iyi hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan hastalıktan iyileşir. COVID-19 alan her 6 kişiden yaklaşık 1’i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çeken insanlar tıbbi yardım almalıdır.

Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoniye, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

semptom%
Ateş% 87.9
Kuru öksürük% 67.7
yorgunluk% 38.1
Balgam üretimi% 33.4
Nefes darlığı% 18.6
Kas ağrısı veya eklem ağrısı% 14.8
Boğaz ağrısı% 13.9
Baş ağrısı% 13.6
Titreme% 11.4
Mide bulantısı ya da kusma5.0%
Burun tıkanıklığı% 4.8
İshal% 3.7
Hemoptizi% 0.9
Konjonktival tıkanıklık% 0.8

Tamam sanırım enfekte oldum, şimdi ne olacak?

  1. COVID-19 tanısı konan ve enfekte olduklarından şüphelenenler için evde kendi kendine izolasyon önerilmiştir.
  2. Kamu sağlığı kurumları, sağlık hizmeti sunucularının telefonla bildirilmesini ve tıbbi bakım almak dışında ev dışındaki tüm faaliyetleri kısıtlamayı içeren kendi kendine izolasyon talimatları yayınlamıştır.
  3. İşe, okula veya halka açık alanlara gitmeyin. Toplu taşıma, sürüş paylaşımı veya taksileri kullanmaktan kaçının
  4. Son zamanlarda yaygın bulaşan bir ülkeye seyahat eden veya COVID-19 teşhisi konmuş biriyle doğrudan temasta olanlardan, bazı devlet sağlık kurumları tarafından son zamandan itibaren 14 gün boyunca kendi karantinaya almaları veya sosyal mesafeyi uygulamaları istendi. olası maruz kalma.
  5. Semptomları hafifletme girişimleri arasında düzenli (tezgah üstü) soğuk algınlığı ilaçları, içme sıvıları ve dinlenme yer alabilir. Şiddete bağlı olarak oksijen tedavisi, intravenöz sıvılar ve solunum desteği gerekebilir.
  6. Steroid kullanımı sonuçları kötüleştirebilir.
Bunu Paylaş
Pin Share

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.