ORUÇ TUTANLAR MI TUTMAYANLARA SAYGI GÖSTERMELİ YOKSA TUTMAYANLAR ORUÇ TUTANLARA MI SAYGI GÖSTERMELİ

Merhaba Arkadaşlar
Başlıktan da anlayacağınız gibi Ramazan-ı Şerifin en çok tartışılan konusuna bir de ben aciz hane bir yorumda bulunacağım.
Bilindiği üzere toplumumuzda çoğunluğa uyma gibi yazılı olmayan ama kesin bir kural bulunmakta. Girdiğimiz yeni herhangi bir toplulukta o toplumun nelere dikkat ettiğini neleri sevip sevmediklerini anlamaya çalışır ona göre hal ve hareketlerimizi düzenleriz. Bu bakış acısıyla Oruç konusuna bakacağım.
Ülkemizin %99 unun Müsliman olduğu kabul edilir. Müslümanlığı ne kadar yaşar ne kadar yaşamaz ona bizim karışma gibi bir lüksümüz yok. Tüm ibadetler gibi Oruç ta Kul ile Allah’ın arasındadır. Buna da amenna. Oruç Tutmayan Tutamayan kardeşlerimize de saygımız sonsuz. Yazımın farklı yönlere çekilmemesi için bunları baştan yazdım. kimin neden ne için Oruç tutmadığını sorgulayacak değilim. Tutan kendine Tutmayan da kendine tutmaz bizi orası ilgilendirmez.
Gelelim asıl konumuza… Bu günlerde sokak cadde ve umuma açık alanlarda normal günlerde olduğu gibi rahatlıkla yiyip içen arkadaşlarımız var. Aynı anda bir ibadet olan ve islamın Farzlarından olan Oruç ibadetini yerine getirmeye çalışan arkadaşlarımızda var. Şimdi normal günlerdeki yiyip icen arkadaşları gördüğümüzde birşey demeye hakkımız yok ama kendi aramızda konuşuruz bu yaptıkları doğrumu diye bunu konuştuğumuzda genelde saygı duymamız gerektiğini söyleyen arkadaşlarımız olur. Evet saygı duymalı hoşgörü göstermeliyiz ama bu saygı ve hoşgörü tek taraflı mı olmalı yani Oruç tutanlar mı hep saygı göstermeli? Saygı bence iki taraflı olmalı yoksa bir taraftan bir taraf ezilir. Biz onlara saygı göstermeliyiz onlarda bize saygı göstermeli. Bunu nasıl yapacağız. Biz onların yeme içmelerine karışmamalı onlarda eşim, dostum, arkadaşım, komşum, esnaf arkadaşım, hatta aynı yolu kullandığım, aynı parkta oturduğum, yurttaşlarım, ülkemin insanları bu günlerde oruç tutuyor diyip günlük hayatta yaptıkları bu şeyleri bu günlerde aşikar insanların gözüne sokar gibi yapmamalılar ki onlarda bize saygı duymuş olsunlar. Bazen merak ediyorum. (Hastalık, dini inanç v.b. durumlarda tutmayan veya tutamayanlar hariç) Oruç tutmayan bu arkadaşlar anne babalarının, eş ve çocuklarının oruçlu olduğunu bildikleri halde onların yanında yiyip içiyorlar mı?

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir cevap yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.