Yeni Monitör Bulanık Görünüyor ve Nasıl Düzeltilir?

Mükemmel ve güçlü bir monitör olmadan oyun oynamak imkansızdır. Kullanıcılar tenor oyun maceralarından maksimum düzeyde yararlanmak istediklerinde, monitör onlara sonuna kadar yardımcı olan bileşendir. En iyisini nasıl seçeceğinizi biliyorsanız, monitörü yükseltmeye değer. Ayrıca, düzeltmeleri öğrenmek sizi gelecekteki tehlikelerden koruyabilir. Yeni monitör bulanık görünüyor ve cesaret kırıcı ve ondan kurtulmanın çözümünü anlamanıza izin vereceğim.

Bazen bu büyük bir sorun değildir ve aşırı önlemler almanıza gerek yoktur, bazı kabloları ve anahtarları tamir etmeniz gerekir. Oyun tutkunuzdan vazgeçmemenizi ve kurulumunuza değer katarak ona yeni yönler ve kıvrımlar vermemenizi istiyorum . Topladığım kritik bilgiler süper kullanışlı ve anlaşılması kolay. Tek yapmanız gereken, saatlerinizi hayal kırıklığından kurtarmak için birkaç dakikanızı ayırmanız. Gösteriye hemen başlayalım.

Yeni Monitörüm Neden Bulanık?

Yeni Monitörüm Neden Bulanık

Kullanıcılar genellikle yeni nanenin neden bulanık olduğunu sorar ve bu sorunun birden çok yanıtı olan çeşitli yönleri vardır. Nedenlerini hemen öğrenelim. Ancak, yukarıdaki düzeltmelerden herhangi birini uygulamadan önce bilgisayarınızı kapatın , güç kablolarını kontrol edin ve açın. Şimdi bulanık ekranın gidip gitmediğini ve her şeyin mantıklı olup olmadığını kontrol edin. Bu hack işe yaramazsa, bu sorunu çözmek için uygun bir çözüme ihtiyacınız var. Önce nedenlerini, sonra panzehirini öğrenelim.

Uygun Olmayan Bağlantı Sorunu

Genellikle, kullanıcıların kabloları çözmesi gerekir, yoksa USB bağlantısı daha iyi olabilir. Oyun oynarken, bir USB bağlantısı ve bir ekran kablosunun bir güç kablosu ile bağlantısı gereklidir. Bunlardan esnek bir şey elde ederseniz, bulanık ekran sizi her an karşılamaya hazırdır. Ve bulanık ekranlar nasıl düzeltilir; Bunun hakkında daha sonra konuşacağım.

Yazılım/Donanım Sorunları

Görünen sorunları inceledikten sonra, yazılımda veya sistemin donanımında herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Sürücüleri, Windows güncellemelerini veya sarkma veya hasar gibi donanım içeren her şeyi önleyebilirsiniz . Genellikle, yeni bir monitör bu tür yaygın eksiklikler nedeniyle bulanık görünür.

Kirli ve Grenli Ekran

Monitörünüz grenli görünüyorsa bunun olası nedeni toz ve birikinti birikmesidir. Ekrandaki yağlı yapışkan maddeler veya bilgisayarınızın içindeki GPU bu sorunu daha da ileri götürebilir. Bu kadar korkunç ve sinir bozucu sorunlardan kaçınmak için, sizin için hazırladığım tüyolardan yardım alabilirsiniz.

Eski/Bozuk Sürücüler

Son olarak, eski veya bozuk sürücüler ekrana zarar verebilir. Bu nedenle, dosyaların bozuk olmadığından ve monitörünüzün yaşadığı sürücülerin güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Ve şimdi, düzeltmeleri duymadan önce, renkli metne tıklayarak bir okuma çekimi yaparak en iyi 5K monitörü kazanabilirsiniz  .

9 Yolda Bulanık Ekran Nasıl Düzeltilir?

Sorunu doğru bir şekilde teşhis ettiğinizde, çözüm en uygun ve doğru şekilde çalışabilir. Suçlu donanım, yazılım, güncellemeler, kötü bağlantı veya bunun gibi bir şey olsun, ilgili uykuyu aşağıda bulabilirsiniz. Sizi uzman masraflarından kurtarmak ve bulanık ekranınızı anında kristal berraklığına çevirmek için çeşitli tedaviler ekledim. Yeni monitörünüz bulanık görünüyorsa doğru bölüme yerleştirdiniz demektir.

1) Monitörü Temizleyin

Monitörü Temizle

Monitörün kirli göründüğünü fark ederseniz, bunun gibi hassas cihazlarla ortalığı kasıp kavurun. Görüntülü ekranlar her zaman nazik bir muamele gerektirir ve bunları dikkatli bir şekilde kullanmanız, içten dışa doğru temizlemeniz ve toz ve birikintileri önlemek için bazı önleyici tedbirler almanız gerekir.

Nazikçe temizlemek için yumuşak pamuklu kumaş kullanın ve uzmanlar tarafından önerilen bazı ekran temizleme maddelerini alın. Elektronik devlerinin web sitelerini ziyaret ederek çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Uygun temizlik ekipmanlarını kullanarak uygun temizliği yaptıktan sonra umarım pürüzsüz bir ekran bulursunuz. Monitör pürüzlü göründüğünde, ilk hile onu temiz ve düzenli tutmaktır.

2) Kabloları Kontrol Edin

Kabloyu Kontrol Edin

Gevşek kablolar, istediğiniz sonuçları almanız için bilgisayarınızı yeniden eğitecektir. Ayrıca, hasarlı teller PC ve kullanıcı için risklerle doludur. Güç ve veri kablolarını iyice kontrol etmeli ve her ikisinin de ilgili bağlantı noktalarına sıkıca oturduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, kablonun eskiliğini kontrol etmeniz ve çok eski olup olmadığına ve dış katmanın berbat hale gelip gelmediğine bakmanız gerekir; anında değiştirmeniz gerekir. Bulanık ekranları temizlemek için bu şekilde yardım alabilirsiniz.

3) PC’yi yeniden başlatın

PC'yi yeniden başlatın

Bulanık ekranlardan kurtulmak için yaygın olarak kullanılan bir başka uygulama da PC’nizi kapatıp açtırmaktır. Bazen çalışan yazılımdaki bir aksaklıktan başka bir şey değildir ve bir itme veya çekme işlemine ihtiyaç duyar. Gelişmiş değişiklikleri halledebiliyorsanız, devam edebilirsiniz, ancak bu karmaşık olabilir. Öte yandan, geri çekmek daha mantıklı bir yaklaşımdır ve çoğu kullanıcı bunu yapar. PC’yi yeniden başlatmak, takılıp kalan aksaklıkları hızlandırabilir ve işler sorunsuz ilerleyebilir.

4) Windows Güncellemesi

Windows güncelleme

Monitör ekranınızda bulanık sorunlar varsa , bazı basit adımları izleyerek Windows güncellemesi yapabilirsiniz. Rotayı takip edelim.

 • ayarları açmanız gerekiyor
 • Şimdi güncelleme ve güvenlik seçeneğini seçin
 • Şimdi güncellemeleri kontrol etmeye gidin
 • En son sürümleri seçin ve indirin
 • Şimdi bilgisayarınızı kapatın ve en son indirilen dosyaları yüklemek için yeniden başlatın.

Güncellemeyi yükledikten sonra, bulanık ekran sorununun ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin. Değilse, sonuna kadar okumaya devam edin. Bulanık görünen yeni bir monitör için size en iyi çözümü sunma misyonu size her şekilde hizmet edecektir.

5) Gelişmiş Ölçeklendirme Ayarlarında Değişiklik

Gelişmiş Ölçeklendirme Ayarlarında Değişiklik

Gelişmiş ölçeklendirme ayarları, sorun giderme yoluyla otomatik olarak hatalarla çalışmanıza olanak tanır. Ancak, bu özellik size Microsoft ürünlerinde yardımcı olur. Yeni monitör ekranınız bulanık görünüyorsa, hemen düzeltmek için aşağıdaki noktaları izlemelisiniz.

 • Bulanık bilgisayar ekranını düzeltmek için ayarları açmanız gerekir.
 • Şimdi sistem simgesine tıklayın
 • Ekranı seçin ve gelişmiş ölçeklendirme ayarlarına gidin
 • Windows’un uygulamaları düzeltmesine izin vererek bulanık ekrandan kurtulmak için düğmeyi açın
 • PC’nizi yeniden başlatmanın ve her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmenin zamanı geldi.

6) Monitörün Yenileme Hızında Değişiklik

Monitörün Yenileme Hızında Değişiklik

1080p monitör bulanık görünüyorsa, ekran netliğini tekrar rayına oturtmak için yenileme hızını değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki hileleri deneyelim.

 • Masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın
 • Görüntü ayarlarını seçin
 • Şimdi gelişmiş ayarları seçin
 • Şimdi ekran bağdaştırıcısı özelliklerini seçmeniz gerekiyor
 • Monitör ayarlarının yenileme hızını hemen değiştirdiğini öğrenin
 • Alttaki için gitmeyi dene
 • Şimdi uygulayın ve Tamam ve ekran görüntünüz için işlerin olumlu çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

7) DPI Ölçeklendirme Ayarlarında Değişiklik

DPI Ölçeklendirme Ayarlarında Değişiklik

Windows işletim sistemlerinden herhangi birini kullanırken bile, bulanık görünen yeni bir monitörü düzeltmek için bunu deneyebilirsiniz. Hemen adımları takip edelim.

 • Windows çubuğuna gidin, sağ tıklayın ve ayarları seçin
 • Sistem seçeneğine yaklaşın
 • Soldaki menüden Ekranı seçin
 • Burada ölçek ve düzen bölümünü bulmanız gerekiyor
 • Uygulama, metin vb. ise altıyı değiştirin ve %100 ölçeklendirmeyi seçin
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatmaya hazırsınız, umarım işler yolunda gitmiştir

8) Sürücülerin Güncellenmesi

Sürücüyü Güncelle

Eski ve bozuk sürücüler, bulanık ekranlara neden olabilir ve aşağıdaki adımları uygulayarak sürücüleri güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

 • Başlat düğmesi aracılığıyla cihaz yöneticisini seçmeniz gerekir.
 • Şimdi ekran bağdaştırıcılarını bulun
 • Genişletmek için üzerine çift tıklayın
 • Şimdi monitörünüzü seçin ve sürücüleri güncelleyin
 • Otomatik seçeneği seçmeniz gerekiyor
 • İşlemi tamamlamak için bekleyin ve PC’nizi yeniden başlatın
 • Ve şimdi bulanık ekranın artık olup olmadığını kontrol edin

9) Ekran Bağlantı Noktasını Değiştirin

Monitör Ekran Bağlantı Noktasını Değiştirin

Listedeki son fakat en az önemli çözüm, ekran bağlantı noktasındaki değişikliktir. Bazen ekran bağlantı noktasının ekran kablosunu barındırmaya hazır olması gerekir ve bu, berbat ve esnek bağlantı sağlar. Kabloyu çekerek sorunu anında çözmeniz gerekir. Ve şimdi iyice temizleyin ve pimlerin ve anahtarın sağlıklı olduğundan emin olun.

Şimdi, kabloyu tekrar bağlantı noktasına takın. Bulanık bilgisayar ekranlarından bu şekilde kurtulabilirsiniz. Artık bulanık görünen yeni monitörü nasıl düzelteceğinizi biliyorsunuz. Kapsamlı bir prosedür için yola çıkmamanızı, biraz yeniden başlatmanızı, kabloları kontrol etmenizi ve önce temizliği kontrol etmenizi öneririm. 

Yeni monitörünüz bulanık görünüyorsa merak etmeyin, yukarıda paylaştığım bilgiler sizi örtbas etmeye yeter. Ayrıca bulanık bir ekranın nedenlerini öğrenebilir ve sorunu doğru bir şekilde teşhis ettikten sonra bir dizi çözümden birini seçebilirsiniz. Bulanık bir ekran rahatsız edicidir ve sizi oyun oynamaktan, film izlemekten veya işinizi yapmaktan yorar. Ancak, yukarıdaki düzeltmeleri okuduysanız, bu sorunu ortadan kaldırmak için yalnızca bir asistan veya uzman arayabilirsiniz.Sarmak:

Monitörümü nasıl daha net hale getirebilirim?

Kontrol paneline erişmeniz ve görünümü ve temayı seçmeniz gerekir. Ve şimdi ekran özelliklerine tıklayın. Şimdi ayarlar sekmesine gidin ve çözünürlüğü, temayı ve renk şemalarını kontrol edin. Gerektiğinde değişiklikleri yapın ve uygula’yı ve ardından tamam’ı tıklayın. Herhangi bir kapsamlı işlem yapmadan daha şeffaf bir monitör ekranına bu şekilde sahip olabilirsiniz.

Bulanık bir ekrandan nasıl kurtulurum?

Herhangi bir profesyonel çözüme gitmeden önce, monitörünüzü netleştirmek için bazı temel uygulamalardan geçmelisiniz. Bilgisayarınızı kapatmanız, güç ve ekran kablolarını monitörden çıkarmanız, iyice temizlemeniz ve tekrar bağlantı noktalarına takmanız gerekir. Ayrıca donanım ve yazılım güncellemelerinde hiçbir sorun olmadığından emin olmanız gerekir; mutlaka sonuç alırsınız.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.