8 Temel Adım ve PC Bakım Türleri

Bilgisayarların sınırlı bir ömrü vardır. Bir bilgisayarın ömrü, düzenli bilgisayar bakımı ve onarımı ile 5 ila 8 yıl arasında artabilir. Bilgisayarınızın bakımı, bilgisayarınızı iyi çalışır durumda tutmak için düzenli temizlik, yükseltme ve virüs koruması içerir. Düzenli bakım, önleyebilecek bilgisayar sorunlarına karşı koruma sağlayabilir; bilgisayar bakım kontrol listesi, örneğin:

 • Arızalı işletim sistemi
 • CPU aşırı ısınması
 • Hızla tükenen pil
 • Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler vb.

Düzgün bir şekilde bakımı yapılan bir bilgisayar, donanım düzenlemeniz ve teknik özellikleriniz ne olursa olsun size fark edilir derecede daha yüksek çevrimiçi ve çevrimdışı hızlar sunacaktır. Termodinamiğin ikinci kuralına göre, tüm sistemler zamanla bozulur, ancak kaçınılmaz olanı ertelemenin birkaç yolu vardır. Bilgisayarınızın uzun yıllar yeni gibi çalışmasını sağlamak için 2022 yılı bilgisayar bakım adımlarına bir göz atalım.

Bilgisayar Bakımının Önemi

Bilgisayarlar günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. İnternette gezinmek, film izlemek, oyun oynamak , işinizin yaşını yönetmek vb. dahil olmak üzere bir PC’de birçok şey yapabilirsiniz. Bilgisayar bakımı, düzgün çalışmasını sağlamak için çok önemlidir.

Bilgisayar Bakımının Önemi

Önemli dosyaların kaybolmasına neden olan bir sabit sürücü çökmesi yaşadığınızı varsayalım . Fanı temizlemeyi ihmal ettiğiniz için, bilgisayarınıza neden bakım yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Bilgisayarların bakım ve onarımını önlemek, tedavi etmekten daha iyidir! Bazı temel bilgisayar bakım görevlerini yerine getirmek için zaman ayırırsanız, sistemin en iyi şekilde ve daha uzun süre çalışmasını sağlayabilirsiniz . Aksi takdirde, masaüstü/dizüstü bilgisayar bakımı yapmak için atladığınız birkaç dakika daha sonra saatlerce gereksiz çalışmaya neden olabilir.

4 Tür Bilgisayar Bakımı

Dört farklı türde yazılım bakımı mevcuttur:

Bilgisayar Bakım Türleri

1) Düzeltici Yazılım Bakımı

Bazen onarım olarak da bilinen düzeltici bakım, bilgisayar zaten arızalandıktan sonra bir sorunu çözüyor. Bu bakım türü, sorunu gidererek veya hasarlı parçaları değiştirerek sistemi tekrar çalışır hale getirmeyi amaçlar. Birçok temel bilgisayar sorunu, bir BT uzmanının yardımı olmadan çözülebilir. Düzeltici bakımdan önce sorunun temel nedeninin belirlenmesi çok önemlidir.

2) Evrimsel bakım

Evrimsel bakımla, bilgisayar sistemlerini güncel tutmayı umuyorum, böylece kullanıcılara her iş ve organizasyonun yeteneklerine dayalı olarak mümkün olan en iyi teknoloji çözümlerini verebilirim. Gereksinimlere bağlı olarak, bu bakım biçimi, basit yazılım güncellemelerinden tüm ekipman veya sistemlerin değiştirilmesine kadar her şeyi içerebilir.

3) Kestirimci Bakım

Potansiyel arızaları öngörmek ve gerçekleşmeden önce önlemeye çalışmak için teşhis teknolojilerini kullanan bir bakım türüdür.

Bilgisayar sistemi izleme , bu bakımın yapılmasının en önemli yollarından biridir . Bu şekilde, bir veya daha fazla operatör, CPU sıcaklığı, pil ömrü ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli faktörleri düzenlemek için izleme yazılımı kullanarak makine ve sistemlerin düzgün çalışmasını sağlar .

4) Önleyici Bakım

Bu bakımlar, sistem performansını artırmak, olası arızaları önlemek ve sistemin çeşitli bileşenlerinin kullanım ömürlerini uzatmak için sıklıkla yapılır. Önleyici bakım gerçekleştirmenin birçok avantajı vardır. Sistem kesintilerinin veya onarımlarının sayısını azaltır ve sistemin ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilecek zayıf noktaları da bulabilir.

Yedek kopyaların oluşturulması, sabit sürücü alanının boşaltılması , RAM’in boşaltılması veya bilgisayarların antivirüs yoluyla taranması ve temizlenmesi, önleyici bakımın örnekleridir.

8 Temel İpucu – Bilgisayarınızın Bakımını Nasıl Yapabilirsiniz?

PC bakım adımlarını görelim:

1) İşletim Sisteminizi Yükseltin

En yeni güvenlik güncellemelerini koruyarak işletim sisteminizi geliştiricilerin en son düzeltmeleriyle güncel tutun . Güncellemeleri Otomatik Olarak Yükle, Windows çalıştıran üniversite bilgisayarları için varsayılan Windows güncelleme ayarıdır, ancak diğer bölümlerin farklı ayarları olabilir.

Güncellemeleri kontrol etmek için Başlat, Tüm Programlar ve ardından Windows Update’e tıklayın . Bekleyen güncellemeler varsa, Güncellemeleri Yükle düğmesine tıklayın. Güncellemeler yüklendikten sonra yeniden başlatma gerekebilir.

Başlat’a tıklayıp Tüm Programlar’ı seçebilir ve ardından Windows güncellemelerinin ayarlarını doğrulamak için Windows Update’i seçebilirsiniz. Soldaki menüden Ayarları Değiştir’i seçtiğinizde, şu anda seçili olan Windows güncellemelerini yükleme seçeneği Önemli Güncellemeler altında belirtilmiştir.

2) Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın

Çok sayıda bilgisayar, artık kullanılmayan önceden yüklenmiş yazılım veya demo programları içerir. Yazılım yalnızca disk alanı tüketmekle kalmaz, aynı zamanda bellek gerektiren ve sistem performansını bozan bileşenleri de yükleyebilir. Bu yazılım silinerek sabit disk alanı artırılır ve sistem performansı iyileştirilir. Bilgisayar bakım ipuçlarından biridir.

3) Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

Sürücülerinizi Sürücü Desteği aracılığıyla güncellemek için şu prosedürleri izleyin:

Windows'ta Aygıt Sürücüsü Nasıl Güncellenir
 • Sürücü Desteğini başlatın ve hızlı bir sistem taraması çalıştırın. Güncellenmesi gereken her sürücünün bir listesi olacaktır.
 • Sürücüleri otomatik olarak indirmek ve güncellemek için “Düzelt!” düğme. Bununla birlikte, premium bir hesap için kaydolmanız gerekebilir.

4) Güvenlik Duvarınızı Düzenli Olarak Çalıştırın

İşletim sisteminin Windows Güvenlik Duvarı, kötü amaçlı yazılımlara karşı ilk savunma hattı görevi görür. Bazı İnternet trafiğini filtreleyebilir ve potansiyel olarak tehlikeli uygulamaları indirmeyi durdurabilir. Bu programın sürekli çalışması gerekiyor.

Oluşturan veya geliştirici dışındaki bir kaynaktan yeni programlar yüklemek faydalıdır. Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı açmak veya kapatmak için Denetim Masası’na gidin, Windows Defender Güvenlik Duvarı’na tıklayın ve ardından Güvenlik Duvarı’nın açık olduğunu onaylayın.

5) Aşırı Şarjı Önlemek için Fişten Çıkarın

Bilgisayarınızın aşırı yüklenmesini önleyerek bilgisayar bakımı nasıl yapılır? Birçok kişi, kablosuz teknolojiye daha fazla güvenerek pil ömrünü optimize etmeye odaklanır. Önünüzde hâlâ saatlerce çalışma ve keyif varken , bitmek üzere olan bir pilden daha sefil çok az şey vardır. Bilgisayarınızın pil ömrü %50’nin altına düştüğünde, onu prize takma dürtüsünden kaçınmak en iyisidir.

Gereksiz şarj, pilin yenilenme yeteneğini azaltan aşırı şarja neden olabilir. Bir dizüstü bilgisayarın kablosuz taşınabilirliği, bir şarj cihazının ağırlığına bağlı kalarak alt edilir. Cihazınız %100 şarja ulaştığında fişini çekin. Güç azalana kadar tekrar prize takmayın.

6) Rutin Antivirüs Kontrolleri

Kötü amaçlı yazılım saldırıları gibi rutin bilgisayar bakımı her an başınıza gelebilir. Varsa, bilgisayarınızda bilgili bir antivirüs olması sizi zararlı virüslerin nedeninden koruyacaktır. Haftalık antivirüs taramaları, bilgisayarınızda hiçbir tehlikeli yazılım bulaşmasının bulunmadığını garanti eder. Hızlı tarama, bilgisayarınızda bariz tehditler veya olağan dışı davranışlar olup olmadığını kontrol eder.

En İyi Antivirüs Yazılımı kötü amaçlı yazılım

Web’e sık sık göz atıyor ve yazılım ve dosya indiriyorsanız, haftada iki kez virüs taraması yapmayı düşünün. Kötü amaçlı yazılım bulaşmaları, bilgisayarınızın işlevselliğini bozabilir ve özel verilerinizin dışarıdaki siber suçlular tarafından erişilebilir olmasını sağlayabilir.

 • Bir virüs ayrıca: Bilgisayarınızda çalıştırdığınız kötü amaçlı yazılımın türüne bağlıdır.
 • Yavaş web tarayıcı performansı
 • Ağlardan bağlantıyı kes
 • Donma veya sistem çökmesine neden olma
 • Bilgisayarın ayarlarını değiştirin.
 • Sistem kaynaklarının yetkisiz kullanımına izin verme

Düzenli antivirüs taramaları, hiçbir şeyin tespitten kaçmamasını sağlayacaktır. Ayrıca seçtiğiniz antivirüs tarama sağlayıcısının tüm indirmelerinizi kontrol ettiğinden emin olun.

7) Serin Bir Bilgisayarı Koruyun

Isı yayan soğutma sistemleri, donanımın sıcaklığını kontrol etmek için PC’lere entegre edilmiştir. Bilgisayar donanımı bakımı, bilgisayarınızın serin kalmasına da yardımcı olabilir. Bu sistemler arızalandığında bilgisayarınız aşırı ısınabilir ve çökme, yavaşlama gibi performans sorunları yaşayabilir. Bu nedenle, bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önlemek için şu tavsiyeye uyun:

 • Fanların düzgün çalıştığını doğrulayın. Onları temizlemek yardımcı olacaktır.
 • Soğuk bir CPU’yu koruyun. Aşırı ısınmayı önlemek için bilgisayarınızda yeterli hava akımı olduğundan emin olun.
 • Her iki tarafta iki inç boşluk olmalıdır.
 • Şilteler ve kanepeler havalandırmaları engellediğinden dizüstü bilgisayarınız için düz bir alan kullanın.
 • Doğrudan güneş ışığından kaçının ve gadget’ınızı serin tutmak için serin ve kuru bir alanda tutun.
 • Oyun gibi yoğun CPU kullanan uygulamaları kullanmaktan kaçının.

8) Verilerinizi Yedekleyin

Mahrem görüntüler, videolar ve finansal kayıtlar dahil olmak üzere kritik verileri farklı bir konuma düzenli olarak yedekleyin. Veriler hatalar, çökmeler ve donanım arızaları nedeniyle zarar görebilir. PC kullanıcılarının yapabileceği en önemli bilgisayar bakımı, dosyalarının yedeklenmesidir. Bilgisayarınıza hızlı bir şekilde bir şey olursa bu dosyaları kurtarabilirsiniz.

Verilerinizi Nasıl Yedekler ve Aktarırsınız?

Bu dört öneri, verilerinizin güvende olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir:

 • Bir bulut yedekleme hizmeti kullanın. Google Drive ve iCloud, verilerinizi yedeklemek için basit ve pratik yollar sunar. Verileriniz site dışında saklanır, bu nedenle yalnızca bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır.
 • Verilerinizin yedeğini almak için harici bir sabit disk kullanın: Harici sabit diskler, verilerinizi korumanın mükemmel bir yoludur.
 • Bir USB flash sürücü kullanın; kullanışlı ve taşınabilirdirler. Flash sürücü, dosyalarınızı gittiğiniz her yere taşımanıza olanak tanır.
 • Verilerinizi genellikle çevrimiçi yedekleme hizmetleriyle bulutta saklayabilirsiniz. Bu hizmetler, benzersiz ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde uyarlanmıştır ve genellikle bulut yedekleme hizmetlerinden daha fazla depolama sağlar.

Bir Disk Alanı Analiz Aracının Kullanımı Nedir?

Bilgisayarınızda ne olduğunu bilmek, bilgisayarınızı temiz tutmanıza ve gereksiz verilerden arındırmanıza yardımcı olabilir. Disk alanı için bir inceleme aracı, bilgisayarınızı tarayabilir ve tüm dosyalarınızı görüntüleyebilir.

RAM’inizi Nasıl Artırırsınız?

Öncelikle, fazladan bir RAM yuvası olup olmadığını onaylayın. Değilse, mevcut RAM yongasını daha büyük bir boyutla değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızı strese sokmamak için iyi sebeplerden sadece bir tanesidir. Yeterli boş RAM varsa çoklu görev sorunları yaşamazsınız.

Bir Dizüstü Bilgisayardaki Pili Ne Öldürür?

Dizüstü bilgisayarınızın pili 95 Fahrenhayt derecede uzun süreli zarar görebilir. Evet, bu, dizüstü bilgisayarınızı arabada, verandada veya çok sıcak veya çok soğuk olabileceği herhangi bir yerde gözetimsiz bırakmamanız gerektiği anlamına gelir. Dizüstü bilgisayarınızı içeride ve güneşten uzak tutun.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.