AI Şirketleri: Sağlık

Yapay zeka sağlık hizmetleri şirketleri, yapay zeka ve üretken yapay zeka tarafından sağlanan iki önemli avantajla teşvik ediliyor. İlk olarak, yapay zeka tıp uzmanlarının yeteneklerini büyük ölçüde genişletiyor ve daha iyi araçlar kelimenin tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesi. Ek olarak yapay zeka, sağlık sektöründe yaygın olan bürokrasiyi düzene sokma, böylece zamandan ve paradan tasarruf etme konusunda ustadır. Yapay zekanın ilerlemesinde gösterişli olmayan ama çok güçlü bir itici güç olarak sağlık hizmetlerine bakın.

CloudMedX simgesi

CloudMedX

Yapay zeka tarafından desteklenen CloudMedX , daha iyi sağlık hizmeti sonuçları elde etmek için temel tahmine dayalı analitiğini geliştirmek amacıyla verileri toplar ve hastaların portrelerini oluşturur. Aradığı risk kriterleri arasında şunlar yer alıyor: şirketin yapay zeka tabanlı veri işlemesi, hastaların belirli bir prosedüre dayalı olarak ne ölçüde daha fazla tıbbi sorun riskine sahip olacağını değerlendirmeyi amaçlıyor.

Medtronic simgesi

Medtronic

Nvidia hakkında büyüleyici bir gerçek: AI manzarasının derinliklerine inerseniz, Nvidia’yı tekrar tekrar göreceksiniz. İyi bir örnek , Genius AI çözümü kolonoskopilerde poliplerin saptanmasını iyileştiren tanınmış bir tıbbi cihaz üreticisi olan Medtronic’tir . Şirket, tanı ve tedavi için bir dizi yeni nesil araç oluşturmak üzere yapay zekayı kullanmak için Nvidia ile ortaklık kurdu.

enlitik simge

Enlitic Curie

Şirketin Enlitic Curie platformu, daha iyi sağlık hizmetleri için veri yönetimini iyileştirmek için yapay zekayı kullanıyor. Amaç, doktorların ve diğer sağlık profesyonellerinin hasta bakımıyla ilgili daha iyi kararlar vermesini sağlamak için verileri daha doğru, kullanışlı ve tekdüze hale getirmektir.

Derin hücre simgesi

Deepcell

2017’de Stanford Üniversitesi’nden ayrılan bu biyoteknoloji girişimi, hücreleri incelemek ve sınıflandırmak için yapay zekadan yararlanıyor. Deepcell teknolojisi , morfolojiye (parçaların şekil ve düzenleme çalışması) dayalı canlı hücreleri tanımlayarak, teşhis testlerini daha doğru bir şekilde gerçekleştirebilir.

Arter simgesi

Arterys

Arterys , tıbbi görüntülemeyi geliştirmek için kalp ventriküllerini inceleyen ve değerlendiren bir derin öğrenme uygulamasını desteklemek için kullandığı bulut tabanlı GPU işlemcilerine erişir. Bu yapay zeka tabanlı otomatik ventrikül ölçümü, sağlık uzmanlarının çok daha bilinçli kararlar almasına olanak tanır.

Corti simgesi

Corti

Çağrı merkezi desteği sağlamak için yapay zekayı kullanan çok sayıda şirket var; Corti’nin nişi sağlık sektörüdür. Sağlık sektörüne yönelik bir sesli sanal asistan sağlamak için şirketin çözümü, sağlık çalışanları ile saatlerce süren görüşmelerle eğitildi. Çözüm, diğer görevlerin yanı sıra teletıp merkezlerine yapılan çağrılarda kalite güvencesini destekleyebilir.

Kelebek Ağı simgesi

Butterfly Network

Bir tıbbi görüntüleme satıcısı olan Butterfly Network , yapay zekayı sayısız şekilde kullanır. 2022’de Butterfly Network, ultrason teknolojisinin kullanımını desteklemek için FDA onaylı yapay zeka yazılımını piyasaya sürdü.

2023’te şirket, akciğer sağlığını daha hızlı ve tam olarak değerlendirmek için derin öğrenme teknolojisini kullanan yapay zeka özellikli akciğer aracı için FDA onayı aldı.

Owkin simgesi

Owkin

Owkin, çeşitli hastalıklar için daha iyi ilaç çözümlerinin geliştirilmesinde tahmine dayalı analitiği yönlendirmek için yapay zekayı kullanıyor. Belki de en önemlisi: şirketin platformu, veri bilimcileri ve akademik araştırmacılar arasındaki işbirliğini kolaylaştırıyor. Bu gelişmeyi desteklemek için Owkin, Fransız çok uluslu ilaç şirketi Sanofi’den büyük yatırım aldı.

GE Sağlık simgesi

GE Health care

GE konglomerasından Ocak 2023’te ayrılan GEHealthcare , Edison AI Orchestrator adlı bir platform inşa ediyor. Edison, tıbbi karar verme kalitesini artırmak için AI özellikli klinik uygulamaları – hem GE hem de GE olmayan cihazlar için – radyolojiye tam olarak entegre etmek üzere tasarlanmıştır. Ek olarak şirket, yapay zeka sağlık hizmetlerini genişletmesine yardımcı olması için eski bir Amazon makine öğrenimi yöneticisini işe aldı.

Altyazı Sağlık simgesi

Caption Health

Yapay zeka tabanlı ultrason rehberlik yazılımı üreticisi Caption Health’in yazılımı, ultrason muayenelerini daha verimli hale getirir. Bu küçük şirket büyümek için çok daha fazla kaynak edinme sürecinde: Şubat 2023’te yeni kurulan GEHealthcare (yukarıya bakın) Caption Health’i satın aldığını duyurdu.

Stryker simgesi

Stryker

Büyük, köklü bir tıbbi cihaz üreticisi olan Stryker , 2021’de yapay zeka şirketi Gauss Surgical’ı satın aldı ve yapay zekayı ürün tekliflerinde daha geniş bir alana yaymak için agresif bir şekilde ilerliyor. Dikkate değer ürünleri arasında çok sayıda tıbbi prosedüre yardımcı olabilen yapay zeka tabanlı Stryker Mako robotu yer alıyor.

açıkça simgesi

Clearly

Cleerly’nin iddialı hedefi olan “kalp krizi olmayan bir dünya yaratmak” hizmetinde , şirketin yapay zeka platformu, hastanın kalp hastalığı riskini belirleyen plak seviyelerini değerlendirmek için non-invaziv anjiyografiler gerçekleştirir. Cleerly’nin algoritmaları, bir hastayı tarihsel kayıtlarla karşılaştırmak için laboratuvar görüntüleriyle dolu kapsamlı bir veri tabanı çıkarıyor.

ClosedLoop.ai simgesi

ClosedLoop.ai

ClosedLoop.ai’nin veri bilimi platformu, sağlık ortamını yönetmek ve izlemek için yapay zekadan yararlanır, ağ dışı kullanımı azaltmak için klinik belgeleri iyileştirmeye çalışır ve kabul ve yeniden kabul modellerini tahmin eder. Etkileyici bir şekilde şirket, 2021’de CMS Yapay Zeka Sağlık Sonuçları Yarışmasını kazandı.

Oncora Medikal simgesi

Oncora Medical

Oncora Medical’in makine öğrenimi yazılımı, çok sayıda idari görevi olan sağlık profesyonellerini dijital bir asistan gibi destekler. Dokümantasyona yardımcı olarak doktorların zamanını kolaylaştırır; ayrıca tüm notları ve raporları saklar; sağlık hizmeti sağlayıcılarından ek ilgili notlar talep eder; ve klinik ve faturalama kullanımları için gerekli formları oluşturur.

Atom yönünde simge

Atomwise

İlaç geliştirme süreci, tarihsel olarak yavaş ve külfetli olmuştur ve yeni ilaçlar geliştirmek için bileşikleri eşleştirmek genellikle yıllar almaktadır. Atomwise, üretken eşleşmeler bulmak için geniş veritabanını (şirket 3 trilyon bileşik iddia ediyor) taramak için derin öğrenmeye dayalı bir keşif motoru kullanarak bunu – katlanarak – hızlandırmayı hedefliyor.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.