Güç Kaynağının Yüksek Vızıltı Sesi Çıkarması – Nasıl Düzeltilir?

Güç Kaynağının Yüksek Vızıltı Sesi Çıkarması veya Çok fazla ses çıkaran fanları tıkayan kir ve toz hava akışını engelliyorsa değiştirilmeleri veya temizlenmeleri gerekebilir. Güç kaynağımdaki fanın parazit ürettiğini fark ettiğim an, hemen onu sessize almanın bir yolunu aramaya başlarım. Güç kaynağımın neden bilgisayarımın çalışmasını bozduğuna dair mantıklı bir gerekçe arıyorsanız benimle iletişime geçin.

Güç kaynağı ünitesi (PSU) fanı aşınmış olabilir veya fan üzerinde istenmeyen bir madde olabilir. Ancak, PSU fanının aniden yüksek sesle çalışmasının tek olası nedeni bunlar değildir; oyunda başka faktörler de olabilir.

Güç kaynağım neden Yüksek Vızıltı Sesi çıkarıyor?

Standart güç kaynakları genellikle tanınabilir, düşük bir vızıltı yayar. Ancak, ses aniden yükselirse, muhtemelen bilgisayarınız için güvenli değildir. Isı ve yaş, bu soruna katkıda bulunan diğer iki olası faktördür.

Güç kaynağı fanımı nasıl daha sessiz hale getirebilirim?

PSU fanınızın filtresinin ve diğer bileşenlerinin temiz olduğundan emin olun. Kanatların üzerinde biriken toz fanların hareketini engelleyebilir. Kasa uygunsuz bir şekilde bir duvara bitişik yerleştirilirse egzoz ızgarası da etkilenebilir. PSU’ya çalışması için yeterli temiz hava verilmezse gürültü oluşturabilir.

Uğultulu bir prizin fişini çekmek güvenli midir?

Bazı vızıldayan satış noktalarına gösterilen aşırı dikkatin ciddi temelleri olabilir. Vızıltı sesi zamanla güçleniyorsa, bunu göz ardı etmemelisiniz. Prizinizden uğultu sesi gelmeye devam ederse, onu tamir edene kadar kullanmayı bırakmalısınız.

Herkesin Karşılaştığı Bazı Genel Güç Kaynağı Sorunları

Sorunlar, gevşeyen vidalar veya genel aşınma ve yıpranma gibi daha günlük sorunlara kadar uzanabilir. Bu nedenle, hayran performansının pek de etkileyici olmayan olası nedenlerini ciddi bir şekilde araştırmamın en iyisi olacağına karar verdim .

Güç Kaynağımın Gürültü Çıkarmasının 5 Nedeni?

Geçmişte, güç kaynağımın neden olağan olmayan bir şekilde ses çıkardığını bilmek istediğimi sık sık düşünürdüm. Herkes bu şeyleri merak eder, ancak benim gibi bilgisayarları hakkında endişe duyanlar, özellikle güç kaynağı fan gürültüsünü nasıl durduracaklarını merak edeceklerdir.

Öte yandan, birkaç korkutucu senaryo, güç kaynağı ünitenizdeki fanın patlamasına veya belki de devre dışı kalmasına neden olabilir. Sonuç olarak, kendisini olağan sorunlar ve çarelerle sınırlamayan, daha muğlak olanları arayan bir kılavuz derlemeye karar verdim.

1) CPU’yu Sıcak Tutmak

Bilgisayarınızdaki CPU’nun sıcaklığını yükseltecek adımlar atmaktan kaçının. CPU’nuzu takarsanız, güç kaynağı ünitenizdeki fanın performansı düşebilir.nemli bir yerde. Isı birikmesi nedeniyle fan paslanabilir ve çalışmayı durdurabilir.

Yüksek Vızıltı Sesi

Hızlı düzeltme:

Soğuk hava ile ilgili kendinize bir soru sorduğunuzda, PSU’nuzu serin tutmak için PSU fanının ne tarafa bakması gerektiği de aklınıza gelmelidir . Bilgisayarın içinin her zaman harika bir hava sirkülasyonu seçeneğine sahip olması son derece önemlidir, bu nedenle fanın yüzü kasanın altına doğru olmalıdır.

İç işleyişini incelemek için bilgisayarınızı aceleyle parçalarına ayırmak yerine, daha az sıcak bir ortamda daha iyi kullanmak için yerleştirin. Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarları sağlam bir zemine yerleştirmelisiniz. Sıcak havanın, örneğin bir dolap gibi, kısıtlandığında imkansız olan başka bir yere aktarılmasına izin verir. Dizüstü bilgisayarı uzun süre doğrudan güneş ışığında kullanmak aşırı ısınmaya neden olabilir. Bu nedenle, ikisini de yapmanız önerilmez.

2) Oyunlar Sırasında Uğultu Sesi

Oyun oynarken bir güç kaynağının cızırtılı bir ses çıkardığını hiç duydunuz mu ? Eğer öyleyse, merak etmeyin; Ben de duydum. En son PSU fanımı değiştirmek zorunda kaldığımda, en sevdiğim oyun olan Minecraft’ta kişisel en iyi skorumu geçmenin tam ortasındaydım .

Güç kaynağımdaki fan dönmeyi bıraktı ve bilgisayarımın merkezi işlem birimi rahatsız edici şekilde sallanmaya başladı. Bu, arada kesinti olmaksızın uzun bir süre boyunca sürekli kullanım nedeniyle meydana geldi ve sonuç olarak, benim yaptığım gibi güç kaynağı ünitemin bazen biraz kesintiye ihtiyacı olduğunu fark ettim.

Hızlı düzeltme:

Hem normal PSU’lar hem de oyun PSU’ları bu sorundan aynı anda etkilenebilir. Genellikle güç kaynağımın neden yüksek olduğunu düşünmek için bir neden olan bu sorunu çözmek için. Uzun süreli kullanım bilgisayarıma ve fanına zarar verebileceğinden gereksiz sürekli kullanımı azaltıyorum.

Bir oyun bilgisayarı kullanırken cihazıma ara vermenin hayati önem taşıdığını düşünüyorum. Güç kaynağınızı uzun süre kullanmaktan kaçınamazsanız , fan aşırı ısınarak alev alabilir. Kullanmadığınız zamanlarda, tahrik sisteminden bağlantısını kesin ve birkaç saat bağlantısız bırakın.

Bilgisayarınızı kapatmış olsanız bile, fan deformasyonlarının birincil kaynağı olduğu için aygıtın bağlantısını kesmeniz gerekir. Güç kaynağı ünitesi fanı olağandışı bir şekilde gürültülü hale gelirse kapatın veya cihazı yeniden başlatın. Bu adımı tamamladıktan sonra yüksek ses çıkarmaya devam ederse , cihaz bozuktur ve değiştirilmesi gerekir.

3 ) Fanın Dönen Kanatlarında Kir Oluşumu

Yüksek sesli bir PC fanının nedeni genellikle kirli bir bilgisayar fanı olarak bulunur. Güç kaynağı ünitenizin fanının amaçlandığı gibi çalışmasını istiyorsanız, onu temiz tutmalı ve birikintilerden arındırmalısınız. Güç kaynağı ünitesinin fan kanatlarında biriken toz, makinenin arızalanmasına neden olabilir.

Bileşenlerin düzenli olarak temizlenmemesi durumunda bilgisayarın çalışmasının zarar görebileceğinin hepimiz farkındayız. Fanı ve havalandırma deliklerini düzenli olarak temizlemek, fanın çok fazla çalışmasına gerek kalmadan bilgisayarın dahili bileşenlerinin güç kaynağı fanından uygun soğutmayı almasını sağlamaya yardımcı olur.

Hızlı düzeltme:

PSU’nuzu silmeye başlamadan önce ve ayrıca güç kaynağımın neden ses çıkardığına dair düşüncelerinizi, cihazınızın kapalı olduğundan ve tüm kablolarının ve bağlantılarının, özellikle de elektrik hattının fişinin çekildiğinden emin olun. Genellikle konserve hava olarak adlandırılan basınçlı hava temizleyiciyi açılı bir yönde bilgisayarınızın havalandırma deliklerine doğru püskürtün.

Bilgisayarın içindeki tozu geri püskürtmek yerine dışarıdaki tozu giderin. Görevi tamamlamak için fanı silmek için viskondan yapılmış bir bez kullanın. Fanı temizlerken elektrik kaynağınızı kesmemeye dikkat edin, ancak mümkün olduğunca iyice süpürmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Ek olarak, termal macunu ve herhangi bir kiri olabilecek diğer bileşenleri de inceliyorum. Termal macun, ısıyı soğutuculara iletmeye yardımcı olur, ancak zamanla yıpranabilir ve işinde daha az verimli hale gelebilir. Yapılacakları düşünmeden önce tüm kabloların tekrar takıldığından ve fanların CPU’ya yerleştirildiğinden emin olun.

4) Bilgisayarınızı Açtığınızda Ana Güç Uğultusu

Kişisel bilgisayarınızı bağlayıp kurarken ve güç kaynağı fanının vızıldayan bir ses çıkardığını veya korkutucu sesler çıkarmak gibi garip davrandığını fark ederseniz, yapabileceğiniz en iyi şey hızlı bir tedavi uygulamaktır. Cihazınızın güç kaynağı bağlanır bağlanmaz klik sesi çıkarıyorsa veya vızıldamaya başlıyorsa, sorunun nedeni aşağıdaki paragraflarda ayrıntıları verilen işlemlerden biri olabilir.

Hızlı düzeltme:

İlk olarak, bilgisayarı açarsanız ve güç kaynağı fanı başlangıçta gürültülüyse, sistemi kapatmanız ve PSU’nun bağlantısını kesmeniz gerekir. Hangi yönün sorun yarattığını ve bu sorunlara katkıda bulunan kriterleri belirleyin. Bu garip seslerin güç kaynağı ünitesi fanı dışında herhangi bir bileşenden gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yük altında PSU vızıltı sesini bulmak için talimatlara uymalısınız. Tüm fanların ve güç kaynağı bileşenlerinin kapsamlı bir şekilde incelendiğinden emin olduktan sonra, güç kaynağını takmaya devam edin.

5) Coil Whine’ın Ortadan Kaldırılması

Artık tüm denenmiş ve gerçek tedavileri tükettiğimize göre, güç kaynağımın neden bu kadar gürültülü olduğu hakkındaki düşünceniz için alışılmadık bir çözüm önermeme izin verin. Bobin uğultusu, düzgün çalışmayan bir fan kadar can sıkıcı olabilir, ancak tespit edilmesi çok daha zordur. PC’deki çalışma derecesine bağlı olarak yoğunluğu artan ve azalan bir modele sahip yüksek sesli bir vızıltı biçimini alır.

Aşağıda, PSU’nun içindeki belirli konumlardan neden vızıltı saptadığımı inceleyeceğim. Bu elektrik devreleri, yüksek bant genişliği akımlarıyla sallanma eğilimindedir. Bunların içinden geçerek salınımın dalga boyu endüktif yüklerin doğal olarak oluşan rezonans frekansıyla çakıştığında bir vınlama sesinin yayılmasına neden olur.

Hızlı düzeltme:

Baskılı devre kartındaki indüktörler veya güç kabloları, bobin uğultusunun kaynağıdır. Kulağınızı grafik işlem birimine (GPU), işlemciye ve güç kaynağı birimine (PSU) dayadığınızda, arızanın kaynağını hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Bu nedenle, yerleşimi açısından dikkatlice düşünülmüş ve bileşenleri darbeleri ve gürültüyü sönümlemede etkili olan ve PSU’nun uğultu sesini kontrol altında tutan özelliklerle işlenmiş güç kaynağı birimlerini (PSU’lar) seçmeye özen gösteriyorum. yük. Güç kaynağı birimlerinin önde gelen satıcıları, aşırı sayıda bobin sızlaması gösteren yüksek ve yükseltilmiş birimler için alternatifler sunar .

Güç kaynağımdan çıktığını tespit ettiğim tüm bip sesleri, güç kaynağımın neden gürültülü olduğu hakkında daha fazla düşünmeme neden oluyor. Bu nedenle, güç kaynağı fan gürültüsünü nasıl durduracağınızı düşünüyorsanız, güç kaynağı biriminin fan kanatlarının performansını önemli ölçüde etkileyen en yaygın beş faktörü dahil ettim.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.