Oyun için Anakart Önemli mi?

Birçok kişi oyun için anakart önemli mi diye soruyor . Oynanışı etkilemese de anakartlar, oyun endüstrisinin isimsiz kahramanları olarak görülüyor. Sonuç olarak, onları oyun dostu bir masaüstü bilgisayarda bulundurmak mantıklıdır. Üst düzey bilgisayarlar artık tipik PC kullanımı için kullanılanlardan çok farklı anakartlarla geliyor ve bu anakartlar özellikle oyun oynamak için tasarlandı . Bu makale size anakartın oyun oynamadaki rolü hakkında bilgi verecektir.

Anakart FPS’yi Etkiler mi?

Bu, her oyuncunun bir noktada kendine sorduğu bir sorudur. Birçok kişi, bir bilgisayar sisteminin çalışması için ana kartın gerekli olduğuna inanır, ancak bu doğru değildir. Anakartın FPS veya performans üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

Oyun için Anakart Önemli mi?
Oyun için Anakart Önemli mi?

Anakartınızın, bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyacağınız ekipmanı kaldırıp kaldıramayacağını kontrol edin. Örneğin, anakartınız bir oyun CPU’sunu desteklemiyorsa , yüksek performans elde edemezsiniz. Hız aşırtma hesaba katıldığında, cevap değişir. Hız aşırtması yapılamayan anakartlarda oyunlar yavaş çalışır.

Öte yandan, hız aşırtmalı anakartlar FPS’yi önemli ölçüde artırabilir; bu nedenle, hız aşırtma potansiyelinin ürünlere göre değiştiğini göz önünde bulundurarak satın alırken bu seçeneği göz önünde bulundurmalısınız, bu nedenle oyun ihtiyaçlarınızı karşılayanı seçtiğinizden emin olun.

Bir Anakartı Oyun İçin İyi Kılan Nedir?

2022’de oyun oynamak için iyi bir anakart, tüm PC bileşenlerinin birbirleriyle sorunsuz iletişim kurmasını sağlar. Bir anakart çok sayıda devre, kapasitör, transistör, ısı emici ve yuva içerir.

Hız aşırtma, anakartın hem performansını hem de maliyetini artırır. CPU’nun saat hızını artırmak üretkenliği ve oyun performansını artırabilir. Anakartın buna yetiyorsa hız aşırtma yap. Anakart yonga setini kullanarak CPU’nuzu overclock edebilirsiniz . CPU’nuz için doğru yonga setini seçmek çok önemlidir.

Hız aşırtmayı (VRM) destekleyip desteklemediğini görmek için ana kartınızın voltaj regülatör modülünü kontrol edin. VRM, PSU’dan güç alır ve yalnızca CPU için bir güç kaynağı görevi görür. VRM’deki daha fazla güç fazı, daha fazla hız aşırtma anlamına gelir.

Bir anakartın uzun ömürlü olması, oyun PC’nizin genel performansı için kritik öneme sahiptir. Bir anakart satın almadan önce, garantiyi kontrol ettiğinizden emin olun. Önceden plan yapabilmek için garantinizin sona erme tarihini takip edin.

Anakartın Performans Etkisi

Birçok kişi soruyor: Oyun için İyi Bir Anakarta mı ihtiyacınız var? İyi bir anakart ne yapar? İşlemciyi desteklemeyen bir anakart satın alırsanız , işlemcinin hız aşırtma yetenekleri ciddi şekilde sınırlıdır. Birçok kullanıcı bu sorunla karşılaştığında hız aşırtma sonuçlarından memnun değildir. Sonuç olarak, istediğiniz zaman CPU’nuzla uyumlu bir oyun anakartı satın alabilirsiniz.

Yonga seti seçiminizi de göz önünde bulundurmanız en iyisi olacaktır. Yonga seti, hız aşırtmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir PC bağlantıları koleksiyonudur. Bir satın alma işlemi yapmadan önce, çeşitli yonga setlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını tartmak çok önemlidir. Bir tür yonga seti arabirimi, aygıtın verileri depolamasına yardımcı olurken, diğeri CPU veri yolunun tam hızda çalışmasına izin verir.

CPU veri yolu bant genişliği, anakart üzerindeki işlemcinin kaç ek pine erişebileceğini belirtir. Bir pin eksikse veya belirli bir veri yolu hızını etkinleştiremiyorsanız, bilgisayarınızın ana kartına bakmalısınız. Anakartınızın hasar gördüğünü gösterir. Arızalı veya bağlantısı kesilmiş bir ana kart bağlantısı başka bir olasılıktır.

Çoğu zaman, bir anakartı satın almadan önce test edebilirim. Çevrimiçi alışveriş? Bu kılavuz, iyi bir tane seçmenize yardımcı olacaktır. Bir anakart satın aldığınızda, kurulum ve yapılandırma sürecinde size yol gösteren bir kurulum kılavuzu alacaksınız.

İyi Bir Anakart Oyun İçin Ne Kadar Önemli?

Bazı insanlar bu meydana geldiğinde hız aşırtmalı sonuçlardan memnun değildir. Oyun sisteminiz için yeni bir anakart satın alırken lütfen işlemcinizle uyumlu olduğundan emin olun.

Kullanacağınız yonga setini de göz önünde bulundurmak iyi bir fikirdir. Bir dizi konektör olan bir yonga seti, bir bilgisayarda hız aşırtmayı kolaylaştırır. Pek çok farklı yonga seti bulunduğundan, satın almadan önce ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız çok önemlidir.

Her yonga seti, çeşitli farklı bağlantı noktası türleri içerir. Bazıları bellek aygıtlarına yardımcı olurken, diğerleri bir merkezi işlemci biriminin veri yolu bant genişliğine erişim sağlar. CPU’nun veri yolu bant genişliği, bir anakart üzerindeki bir çip için kullanılabilen ek pinlerin sayısını belirler.

Herhangi bir pinin eksik olup olmadığını veya belirli veri yolu hızlarını etkinleştirip etkinleştiremediğimi görmek için bilgisayarınızın ana kartını inceleyebilirsiniz. Arızalı bir anakart bu hataya neden olabilir. Yanlış veya kusurlu anakart bağlantısı başka bir olasılıktır.

Satın alma öncesi anakart testi popüler bir seçenektir. Bu bilgilerle, iyi çalışır durumda bir tane bulabilmeniz gerekir. Neredeyse yalnızca çevrimiçi alışveriş yaparsanız. Bir anakartı düzgün bir şekilde kurmak ve takmak için, süreç boyunca size yol gösterecek bir el kitabına ihtiyacınız olacaktır.

Gerekli tüm bilgileri aldığınızdan emin olmak için lütfen baştan sona okuyun. Ayrıca, anakart üzerindeki BIOS önemli bir bileşendir. Bunun nedeni, CPU’ya nasıl çalışacağı konusunda talimat vermesidir.

İşletim sistemini de buraya kuracağım. Bu araç ayrıca voltaj ayarlarını ve diğer parametreleri ana karta iletir. BIOS kullanmadan voltaj ayarını değiştirme; ancak, dikkate alınması gereken tek şey bu değil.

Anakart ayrıca CPU ve fan hızlarını da kontrol edecektir. Bu iki bileşen, merkezi işlemci biriminin soğuk kalmasına ve sorunsuz çalışmasına katkıda bulunur .

Hız aşırtmayla ilgileniyorsanız, oyun oynamak için bir bilgisayar anakartı düşünmemiş olabilirsiniz. Hız aşırtma, kolayca görülebilen herhangi bir fiziksel bileşen tarafından tanımlanmaz. Ayrıca, bir CPU’nun hız aşırtma yeteneği, anakart da dahil olmak üzere diğer birçok faktör tarafından belirlenir.

En kritik bileşenin hız aşırtmalı bir CPU olduğunun farkında olmalısınız. Sonuç olarak, hız aşırtma performansı büyük ölçüde zarar görecektir. Piyasaya bakarsanız, çok fazla oyun anakartı olmadığını fark edeceksiniz.

Bazıları hız aşırtma uyumluluğu açısından diğerlerinden çok daha üstündür. Bildiğiniz gibi, birkaç çok çekirdekli i7 CPU yalnızca belirli anakart türleriyle uyumludur. Hız aşırtmalı bir Intel CPU kullanırken, uyumluluk, saat hızını ne kadar yükseğe çıkarabileceğim konusunda hala bir rol oynuyor.

İlk adım, anakart ve CPU’nun uyumlu olduğundan emin olmaktır. Bir sonraki adım, hem işlemciyi hem de ana belleği destekleyen bir anakart bulmaktır. İşlemcinizin hız aşırtma yeteneklerini geliştirmek için voltajı değiştirmeyi denemek isteyebilirsiniz.

İşlemcideki voltaj ayar çipine erişim sağlayarak bunu başarabilirim. Onu CPU’nun sağ alt köşesinde bulacaksın. Merkezi işlem birimi, voltaj arttıkça daha yüksek performans gösterecektir.

Oyun İçin En İyi 7 Anakart

Oyun oynamak için çok sayıda mükemmel PC anakartı mevcuttur. En iyisini seçmenin ve oyun oynamak için ucuz ama iyi bir anakart seçmenin zor olabileceği zamanlar vardır. Seçtiğiniz anakartın, PC’nizin tüm bileşenlerini bağlayacağınız hub olacağını unutmayın.

Sonuç olarak, aşağıdakiler en iyi anakartlardır:

  1. MSI MEG Z490 Tanrısal
  2. ASUS ROG Maximus XIII Kahramanı
  3. ASUS ROG Strix Z590-E
  4. GIGABYTE Z490 Oyun X
  5. ASUS TUF Oyun Z590-Plus
  6. GIGABYTE Z590 Aorus Elite AX
  7. ASRock Z490 Phantom Oyun-ITX/TB

Chipset Önemli mi?

Evet, anakartın yonga seti, CPU, RAM, sabit diskler ve grafik kartları gibi hangi bileşenlerin anakartla uyumlu olduğunu belirleyen bir iletişim ve trafik yönetimi merkezi görevi görür. Ayrıca, gelecekteki genişletme seçeneklerinizi ve sisteminizde hız aşırtma yapıp yapamayacağınızı da belirler.

Umarım bu makale, sorgunuzla ilgili size yardımcı olabilirim. Oyun oynamak için iyi bir anakarta mı ihtiyacınız var ? Oyun oynamak için bir anakart gerekli olmasa bile , gereksinimlerinizi karşılayan ve uygun fiyatlı bir oyun anakartı seçebilirsiniz. Sizin için en iyisi, ihtiyacınız olan oyun performansını sağlayacaktır .

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.