Sosyal Medya Takvimi Nasıl Oluşturulur: Pazarlamacılar İçin Bir Şablon

Sosyal medya içeriğinizi planlamanın, organize etmenin ve yayınlamanın daha kolay bir yolunu mu istiyorsunuz? Çok fazla paraya mal olmayacak bir çözüm mü arıyorsunuz?

Bu makalede, gönderilerinizi planlamak ve yönetmek için etkili bir sosyal medya içerik takviminin nasıl oluşturulacağını keşfedeceksiniz. Ayrıca bu içeriği oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olacak harika araçlara ilişkin öneriler de alacaksınız.

#1: Uzun Vadeli Hedeflere Ulaşmak için Aylık Kısa Vadeli Hedefler Belirleyin

Sosyal medyada paylaştığınız her içerik için bir nihai hedef belirlemek önemlidir; böylece nelerin işe yaradığını, hangi içerik türlerinin kazancınızı artırdığını ve kampanya performansına göre hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini takip edebilirsiniz.

Çoğu sosyal medya pazarlamacısı için hedefler, daha fazla potansiyel müşteri ve satış oluşturma kategorisine girer. Uzun vadeli hedeflerinizden geriye doğru çalışırsanız, onlara ulaşmanıza yardımcı olacak kısa vadeli hedefler oluşturabilirsiniz.

Kısa vadeli hedeflerin anahtarı küçük başlamak, spesifik olmak ve her hedefe ulaşmak için gerçekçi bir zaman çerçevesi belirlemektir. Her ayın sonunda büyümenizi takip edebilmek, nelerin işe yaradığını görebilmek ve gelecek için yeni hedefler belirleyebilmek istiyorsunuz. Daha küçük hedefler genellikle şu kategorilerden birine girer:

 • İçerik
 • Takipçiler
 • Trafik
 • Aboneler
 • Satış

Her kategori için sosyal medyada neyi başarmak istediğinizi belirleyin ve ardından bunu bir hedef belirleme tablosuna ekleyin.

#2: Her Sosyal Kanal için İçerik Gönderi Türlerini ve Gönderi Kategorilerini Taslaklayın

Sosyal medya takviminin amacı, hedef kitlenizde yankı uyandıran ve işletmenizi tanıtan içeriği paylaşmak için bir çerçeve sağlamaktır. Takviminizi oluşturmadan önce içeriği belirli kampanyalar ve hedefler çerçevesinde planlayın.

Öncelikle işletmeniz ve hedef kitleniz için anlamlı içerik türlerini belirleyin. Ortak kategoriler şunları içerir:

 • Blog gönderileri
 • Alıntılar ve motivasyon
 • Ürün promosyonları
 • Bayram
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC)
 • Etkinlikler ve duyurular

İşletmenize bağlı olarak kategorileriniz farklı görünebilir ve ihtiyaç duyduğunuz kadar geniş veya spesifik olabilir. Örneğin, bir sağlık kulübünün ücretsiz denemeler, zorluklar, egzersiz videoları, atölye çalışmaları ve klinikler, yemek tarifleri ve beslenme ve diğerleri gibi kategorileri olabilir.

Kategorilerinizi seçtikten sonra, çalışma kitaplığı olarak kullanmak üzere ayrı bir e-tablo oluşturun; böylece paylaşmayı planladığınız orijinal içeriği, ürünleri, etkinlikleri ve promosyonları planlayıp toplayabilirsiniz. Takvimde kolayca ayırt edebilmeniz için her içerik türünü renk koduyla kodlamak yararlı olur.

Yayınlanma tarihlerini, gönderi açıklamalarını, URL’leri, resimleri, eylem öğelerini, kampanyaları ve iş akışınız için gereken diğer ayrıntıları ekleyin. Haftalık veya aylık içerik temalarınız varsa e-tablonun soluna bir sütun ekleyin ve temanızı ekleyin.

Yapay Zeka Keşfedildi

Yapay Zekanın Nasıl Kullanılacağını Merak Ediyor musunuz?

Pazarlamacıların, yaratıcıların ve girişimcilerin yapay zekanın iş uygulamalarını anlamalarına yardımcı olacak yeni bir gösteri başlattık.

Sunuculuğunu Michael Stelzner’ın üstlendiği program, bu heyecan verici yeni sınırı anlaşılması kolay terimlerle araştırıyor.

Favori podcast uygulamanızı açın ve AI Explorer’ı arayın. (Sağda gösterilen kapak resmini arayın.)

UGC’yi, RSS akışlarını ve Feedly aboneliklerini SmarterQueue (aşağıda gösterilmektedir) gibi bir araçla yönetmenizi   ve kapsamlı hazırlık ve koordinasyon gerektiren orijinal içerik, görseller ve zamanında tanıtımlar planlamak için sosyal medya takviminizi kullanmanızı öneririm. Planlama aracınızdaki her kategori için aynı renk kodlarını kullanın.

İçeriğinizi her ayın ilk günü veya öncesinde planlayın. Hafta boyunca içerik oluşturun, görseller tasarlayın, gönderileri manuel olarak paylaşın ve bunları planlama araçlarınıza ekleyin.

#3: Sosyal Medya İçerik Takvimi Şablonunuzu Oluşturun veya Özelleştirin

Bir sosyal medya takvimi oluşturmak için, onu manuel olarak tasarlayabilir veya  üzerinde çalışmak üzere bu sosyal medya takvimi şablonunu indirebilirsiniz  (e-tablonun altındaki sekmeleri kullanarak gezinin).

Takviminizi manuel olarak oluşturmayı tercih ederseniz yukarıdaki şablonu oluşturmak için kullandığım işlemi burada bulabilirsiniz. Google Drive’a giriş yapın   ve yeni bir e-tablo oluşturmak için Yeni’yi tıklayın. Yeniden adlandırmak için başlığa tıklayın.

Artık takvim şablonunuzu oluşturmak için e-tablonuzu özelleştirmeye hazırsınız. Yedi sütunla (haftanın 7 günü) çalışacağınız için HZ sütunlarını silin. Ardından AG sütunlarını seçin ve sütunlar ekranı doldurana kadar seçimin sağ kenarını sürükleyin.

Daha sonra, ilk satırdaki hücreleri vurgulayın ve Biçim > Hücreleri Birleştir > Tümünü Birleştir’i seçin. Şablonunuza yer tutucu olarak “Ay”ı girin. Yazı tipi stilini özelleştirin ve metni ortalayın.

İkinci satıra Pazar’dan başlayarak haftanın günlerini girin. İsterseniz bu iki satırı dondurarak her zaman görünür kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için iki satırı vurgulayın ve Görünüm > Dondur > 2 Satır’ı seçin.

Sonraki satıra takvim tarihlerini girin. Daha sonra üstteki üç satırı seçin ve alt kenarlık eklemek için kenarlık aracını (üst araç çubuğundan) kullanın.

Kanıtlanmış Pazarlama Stratejilerini ve İpuçlarını Keşfedin

Pazarlamanızda daha da derinlere inmek ister misiniz? Sosyal Medya Pazarlama Podcast’ine göz atın! 2012’den bu yana haftalık olarak yayınlanan Sosyal Medya Pazarlama Podcast’i, pazarlama profesyonellerinin uzman röportajlarıyla sürekli değişen pazarlama ormanında gezinmenize yardımcı oluyor.

Ancak ismin sizi yanıltmasına izin vermeyin. Bu program sosyal medya pazarlamasından çok daha fazlasını içeriyor. Her yıl 600’ün üzerinde bölümü ve milyonlarca indirmesiyle bu program, on yılı aşkın bir süredir pazarlamacılar için güvenilir bir kaynak olmuştur.

Her tarihin altına, paylaşım sıklığınıza uyum sağlamak için her profil arasında bir veya iki satır bırakarak sosyal medya profillerinizi ekleyin. Daha sonra her sütunu seçin ve sağ kenarlığı ekleyin.

Fazladan birkaç satır bırakın ve ardından birinci haftadaki son satıra bir alt kenarlık ekleyin. İşiniz bittiğinde birinci haftayı kopyalayın, tarihleri ​​değiştirin ve takvim şablonunu doldurun.

#4: Sosyal Medya İçeriğinizi Sosyal Medya Takviminizde Oluşturun

Artık takvim çerçevenizi oluşturduğunuza göre, her bir içeriğin paylaşılacağı belirli günleri seçin. Renk kodlama şemanızı kullanarak çalışma kitaplığınızdaki içeriği ekleyin.

Takvimi, paylaşım sıklığınıza uyacak şekilde özelleştirin. Örneğin, her gönderiyi paylaşmayı planladığınız belirli saatleri eklemek veya e-posta ve diğer dağıtım kanallarını eklemek isteyebilirsiniz. Önemli etkinlikleri ve promosyon tarihlerini vurgulamak için her gün için ek satırları kullanabilirsiniz.

Her profilde düzenli olarak aynı içeriği paylaşıyorsanız, her gün hangi içerik parçalarını paylaşmayı planladığınızı hızlı bir şekilde görebilmeniz için takviminizin basit, renk engelli bir sürümünü kullanmak yararlı olabilir.

Her ay büyük miktarda içerik yayınlıyorsanız her sosyal medya profili için ayrı takvim oluşturmayı düşünün.

#5: Sosyal Medya Gönderilerinizi Platformlarda Oluşturun, Planlayın ve Yayınlayın

Artık içeriğinizi takviminizde planladığınıza göre, içeriğinizi araştırıp toplamanın, blog yazıları oluşturmanın ve görseller tasarlamanın zamanı geldi. Sosyal medya planınızı yürütmek  ve ihtiyacınız olan içeriği oluşturmak için zaman bulmakta zorlanıyorsanız  aşağıdaki araçlar size yardımcı olacaktır.

PromoRepublic ile İçerik Oluşturun

PromoRepublic,  tasarımcılar, yazarlar ve diğer sektör profesyonelleri tarafından oluşturulan binlerce şablona sahip bir sosyal medya içerik oluşturucusudur. Bu araç, tek bir tıklamayla Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn’de paylaşmak üzere etkileyici görsel içerikler oluşturmanıza olanak tanır.

PromoRepublic’in kapsamlı görsel kütüphanesinden içerik seçin. Normalde beyin fırtınası yapıp oluşturması saatler sürecek gönderileri birkaç saniye içinde yayınlayabilirsiniz.

RelayThat ile Grafik Tasarımı

RelayThat,  tasarımcı olmayanların güzel görüntüler oluşturmasını kolaylaştıran bir grafik tasarım platformudur.

Uzun, geniş veya kare bir şablonu hızlı bir şekilde seçmek için tek tıklamayla yeniden boyutlandırma işlevini kullanın. Ardından bir arka plan seçin ve logonuzu ve metninizi ekleyin. Remiks özelliği, beğendiğiniz düzeni bulana kadar metninizin konumunu hızla değiştirmenizi sağlar.

Trello ile İçerik Oluşturmayı Yönetin

Google Dokümanlar takviminiz içeriğinizi planlamak için bir çerçeve sağlarken  Trello  , içerik oluşturma sürecini yönetmek için harika bir görsel araçtır; içerik için bir beyaz tahta gibidir.

Trello’da  listeler  kategorilerdir ve  kartlar  ayrı içerik parçalarıdır. Kartları listeden listeye taşıyabilir, kartlarınızı takviminize uyacak şekilde renk kodlayabilir ve kartlarınıza resimler ve açıklamalar ekleyebilirsiniz. Kartlar için son tarihlerin ayarlanması, onları otomatik olarak Trello takvimine yerleştirir.

Ücretsiz seçenek bile işletmeler ve kuruluşlar için faydalıdır ve panoları ekip üyeleri arasında kolayca paylaşabilirsiniz.

SmarterQueue ile İçeriği Planlayın

SmarterQueue, hem kalıcı içeriğin hem de UGC’nin paylaşılması için başvurulacak bir planlama aracıdır. Favori kaynak, RSS akışı, Pinterest akışı, Facebook akışı veya rakip akışı olsun, herhangi bir akıştan içerik paylaşmanıza olanak tanır.

Feedly kullanıyorsanız Feedly OPML dosyanızı SmarterQueue’ya aktarabilir ve sol kenar çubuğunda yer imlerini düzenleyebilirsiniz.

SmarterQueue, her zaman yeşil kalan bir zamanlayıcıdır ve gönderinizi otomatik olarak geri dönüşüme ayarlayacaktır. Sıranıza yeniden eklenmesini istemiyorsanız bunun yerine Geri Dönüştürme’yi seçin.

#6: Sosyal Medya Gönderilerinizin Planlandığı Gibi Yayınlandığını Doğrulayın

Sosyal medyada her gün paylaşmak istediğiniz içeriği planladıktan sonra, bunu takip etmeniz ve içeriğinizin ihtiyaç duyduğunuz zaman ve yerde yayınlanmasını sağlamanız önemlidir.

Her sosyal medya kanalında içeriği ne zaman ve nerede paylaştığınızı takip etmek için bir e-tablo kullanın. İzleme sayfası aynı zamanda ekibinizle içerik tanıtımını koordine etmenize de yardımcı olacaktır. Her gönderiye tweet metni ve açıklamalar eklemek için notları kullanın.

Promosyon e-tablosu ayrıca yeni sosyal hesaplarla paylaşmak istediğiniz eski gönderileri takip etmenize de yardımcı olur.

Çözüm

Bir sosyal medya takvimi kullanmak, içeriğinizi akıllı sosyal medya hedefleri etrafında planlamanıza ve bu hedeflere ulaşmak için kampanyaları ve blog içeriğini koordine etmenize yardımcı olacaktır. Her kanalda yüksek kaliteli gönderiler oluşturmak ve doğru zamanda paylaşmak için yukarıda belirtilen araçları kullanırsanız, sosyal medyadan muhtemelen daha iyi sonuçlar alırsınız.

Her kanalı etkileşim açısından izlemeyi ve hayranlara ve takipçilere günlük olarak yanıt vermeyi unutmayın. Hangi içerik parçalarının hedef kitlenizde yankı uyandırdığını görmek için her platformun analitiğini kontrol edin ve bunu gelecekteki pazarlama kampanyalarına bilgi sağlamak için kullanın.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.