Liderlerin Her Gün Söylediği 9 Söz

İnsanlar sizi yaptıklarınıza ve söylediğiniz sözlere bakarak değerlendirir. O yüzden, her gün dudaklarınızdan mutlaka şu 9 cümle dökülmeli..

Söylediğiniz sözler en önemli iletişim araçlarınızdan biridir. Onlar, vizyonunuza, değerlerinize ve yeteneklerinize açılan birer pencere gibidir. O yüzden, ister dev bir organizasyonun yöneticisi, isterseniz de bir grubu belli bir hedefe yönlendirmek için çabalayan bir kişi olun, etkin bir yönetim sergileyebilmek için ekibinize sürekli olarak iletmeniz gereken belli mesajlar vardır.

Her yeni güne başlarken, bu sözlerden her birini en az bir kişiye söylemeyi planlayın ve nasıl sonuçlar alacağınıza bir bakın:

1. Halen şu durumdayız..

İnsanlar neler olup bittiğini bilmek ister. Büyük bir olasılıkla da zaten öğrenirler veya en kötüsü – bilmedikleri şeyler hakkında tahmin yürütürler. Önemli konuları sadece kendinize saklarsanız, ekibinizin moralini bozar, görüşlerini öğrenemez ve kişilerin kendilerini değersiz hissetmesine neden olursunuz. Onlara her şeyi açıklamak size çılgınlık gibi mi geliyor? Walmart’ın kurucusu Sam Walton bunu yıllar boyunca yaptı ve işe yaradı.

2. Planımız şu..

Bir liderin ekibini yönlendirebilmesi gerekir. İnsanlar size harika fikirler sunabilirler, özellikle de bu listedeki her şeyi yapıyorsanız. Ama siz de gerekli kararları verebilmeli ve bunların arkasında durabilmelisiniz. Ekibiniz onları hangi yöne ve nasıl götüreceğinizi bilmek ister. Ama şu en kritik noktayı da unutmayın: Gerektiği zaman “Hayır” da diyebilmelisiniz, özellikle de planınıza ters düşecek fikirler söz konusuysa.

3. Neye ihtiyacınız var?

Bu konu iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, insanlar onları hem kişisel, hem de profesyonel açıdan önemsediğinizi ve başarılı olmalarını istediğinizi bilmek ister. İkincisi ise, eğer harika bir plan oluşturduysanız, ekibinizdeki herkesin yeteneklerinden maksimum düzeyde yararlanmanız gerekir. Ellerinden gelen her şeyi yapamıyorlarsa da, bunun nedenini öğrenmenizde yarar vardır.

4. Bana ayrıntıları anlatır mısın?

İnsanlara kendi sözlerinizi dinlemekten çok, doğru çözümler öğrenmeyi tercih ettiğinizi gösterin. Onlara görüşlerini rahatça paylaşabilecekleri izlenimini verin – hatta gerekirse bunu açıkça isteyin. Sessiz kalmak, başkalarına fikir ve düşüncelerini açıklamaları için bir davettir.

5. Değerlerimizi unutmayın..

Organizasyonunuzu etkileyebilecek kararlar veren herkesi tabii ki adım adım izleyemezsiniz. Ama onlara yaptıkları seçimlerden takımınızdaki herkesin gurur duyması gerektiğini hatırlatabilirsiniz. Ancak insanlara değerlerinizi hatırlatırken, sizin de paylaşılan bu değerleri açıkça ifade etmeniz gerekir.

6. Size güveniyorum..

Ekibinizdeki kişilere güvenmiyorsanız, o zaman o kişiler ekibinizde yer almamalı. Onların dürüstlüğüne, sağduyusuna, işe bağlılığına ve hevesli olduğuna inanabilmeli – onların da kendilerine ne kadar güvendiğinizi bilmelerini sağlamalısınız.

7. Bana güvenebilirsiniz..

Bir önceki maddenin tam tersi de geçerlidir. Eğer ekibiniz size güvenemiyorsa, kendilerine liderlik etme onurunu da size vermeyecekler demektir. O yüzden onlara arkalarında olduğunuzu söyleyin, sonra da verdiğiniz sözleri yerine getirmek için var gücünüzle çalışın.

8. Daha iyisini yapabiliriz..

Liderliğin en zor ve en önemli görevlerinden biri de, ekibinizi kendileri için belirledikleri standartların çok daha ilerisine ulaştırabilmektir. Bunun için de, başarılı oldukları zaman onları kutlamalı, ama potansiyellerini tam olarak ortaya koyamadıkları zaman da hoş görüp şımartmamalısınız. Ancak, siz de o standartlara ulaşamadığınız zaman bunu açık yüreklilikle kabul edebilmelisiniz.

9. Bunu kutlamalıyız..

Başarıyla tamamlanan bir işin ancak daha fazla iş yükü yarattığı bir kültür oluşturmayın. Bunun yerine, küçük veya büyük tüm kazanımları kutlamayı alışkanlık haline getirin. Bunu büyük bir parti verip ikramiyeler dağıtarak yapabileceğiniz gibi, kişilerin başarılarını herkese duyurarak ve onları profesyonel veya özel hayatlarında ulaştıkları hedeflerden dolayı kutlayarak yapmanız çok önemlidir.

Kaynak: Inc.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.