Başarılı liderlerin kriz anında yaptıkları 5 şey

 
Kendi işinizi yürütmek zor olabilir, er ya da geç siz de test edileceksiniz. İşte bu zor zamanlarda başarılı bir lider olarak kalmanız için ihtiyacınız olan özellikler.

 
Çoğu kişi, bir insanın liderlik kapasitesinin kriz zamanlarında test edildiğine inanır. Stres altındaki performans kişinin ne kadar hızlı düşündüğünü ve soğukkanlı olduğunu ya da tam tersine zayıflıklarının nerede yattığını gösterebilir. Bir iş sahibi ya da girişimci olarak, zor durumlarda zeki davranmanız ve sakin kalmanız önemlidir. Aşağıdaki beş şey, her başarılı liderin kriz zamanlarında yaptığı, ve iş yönetirken aklınızda olması gereken özelliklerdir.

 
Başarılı liderler duygularının öne geçmesine izin vermezler.

 
Kriz sırasında yapmanız gereken en önemli şey sakin, soğukkanlı ve dağılmadan kalarak çalışanlarınıza örnek olmanızdır, bu şekilde karşılaşacağınız engellere odaklanabilirsiniz.

 
Başarılı liderler cesurdur.

 
Birçok kişi kriz anında stres altında ezilir, bu da korkuya dönüşür. İş yaşamınızda bir kriz durumundaysanız korku duymanız kolaydır çünkü bütün hayatınız söz konusudur, fakat cesur olursanız çalışanlarınız da cesur olacaktır ve birlikte olan güçlü bir ekip herşeyi tersine çevirebilir.

 
Başarılı liderler zaferleri ve yenilgileri için sorumluluk alır.

 
İyi liderler yanlış yaptıklarında buna sahip çıkarlar. Sonuçta hepimiz insanız ve kendi hatasını kabul etmeyen fazla gururlu insanların çok da takipçisi olmaz. Krize neden olan sizin yaptığınız herhangi bir davranış için sorumluluk almanız, çalışanlarınızın bu durumla ilgili, zorunda olduklarından ziyade, gerçekten isteyerek efor sarfetmelerini sağlar.

 
Başarılı liderler başarısızlıkları kişisel algılamazlar.

 
Kişisel duygularınızı olaydan ayrı tutarak ne olduğuna daha iyi odaklanırsınız ve siz, çalışanlarınız ve işinizin geri kalanı için en başarılı olacak şekilde problemi çözmeyi ele alırsınız. Krizler aynı zamanda iş yerindeki güç savaşlarını ortaya çıkarır, ve başarılı bir lider ofis içi politikaların işi yapmanın önüne geçmesine izin vermez!

 
Başarılı liderler başlangıçtan bitişe pozitif davranış sergilerler.

 
Kriz, kendinizi bulunduğunuz çukurdan çıkardığınız anda bitmez. Kriz, biraz zaman alsa da, ekibiniz negatif etkileri atlattığında ve ileriye bakmaya devam ettiğinde biter. Yüzünüzde pozitif bir davranış sergilemeniz ve ekibinizi mükemmellik için zorlamanız moralleri yükseltir, bu da kısa zamanda işleri rayına koyar ve çalışanlarınızın güven ve saygısını kazanmanızı sağlar.

Kaynak: Inc.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.