2023’te iş hayatınızı iyileştirebilecek tüm yapay zeka araçları

Aldatmaca ve endişe, yapay zekanın hızlı yükselişine olan ilgiyi artırırken, yapay zekanın işin geleceğini nasıl değiştirdiğini ve bu geleceğin birçok yönden nasıl zaten burada olduğunu inceliyoruz.

ChatGPT, Kasım 2022’de üretken bir yapay zeka çılgınlığı başlattığında şirketler, iş üretkenliğini artırmaya yönelik muazzam potansiyelini hemen fark ettiler.

Genel amaçlar için ( değişen başarı derecelerinde ) kullanılmak üzere tamamı ücretsiz, bağımsız simulated intelligence sohbet robotları olan ChatGPT , Bing ve Minstrel vardır . Ancak halihazırda kullanmakta olduğunuz iş yazılımına entegre edilen üretici yapay zeka araçları da var. E-postalara, CRM’lere, belgelere ve işle ilgili diğer bilgilere erişebildikleri için (buna hâlâ alışıyorlar), iş için üretken simulated intelligence araçları temel olarak kişisel yardımcınız olarak işlev görebilir. GPT-4 gibi büyük dil modelleri sayesinde, bu araçlar metni özetleyebilir ve açıklayabilir, taslak kopyalayabilir, e-postalar oluşturabilir, toplantıları yazıya dökebilir, gündemler ve notlar oluşturabilir ve hatta elektronik tablo verilerini analiz edebilir.

Bununla birlikte, child zamanlarda teknoloji şirketleri arasındaki ortak tema, yalnızca belirsiz bir kullanılabilirlik zaman çizelgesinin eşlik ettiği, bazı dönüştürücü yeni simulated intelligence araçları hakkında büyük bir gösterişli duyuru yapmaktır. Ancak, nihayet kullanıma sunulmaya başladıkları bir ana ulaştık. Canlı veya yakında canlı olacak başlıca üretken yapay zeka araçlarının ve nasıl erişim sağlanacağının bir listesini derledik.

Ancak tüm çalışma hayatınızı otomatikleştirmeye çalışmadan önce, şirketinizin üçüncü taraf uygulama kullanımına ilişkin politikalarını, genel olarak yapay zeka konusundaki duruşunu ve ilgili yasa, yönetmelik ve ifşa gerekliliklerini bilmek önemlidir. Küçük yazıların bazılarının ayrıntısına inmek de önemlidir, bu nedenle üretken yapay zeka araçlarıyla paylaştığınız bilgilerin nasıl depolandığı ve kullanıldığı konusunda sürpriz olmaz.

Tüm bunların dışında, işte sunulanlar:

Microsoft 365 Yardımcı Pilot

Microsoft, GPT-4 tarafından desteklenen yeni Bing’i duyurduktan sonra , Word, Succeed, PowerPoint, Standpoint ve Groups dahil olmak üzere iş uygulamaları portföyündeki görevleri otomatikleştirmek için büyük dil modellerini kullanan Copilot’u hemen takip etti . Copilot ile kullanıcılar, Word’de metin taslağı oluşturmak, PowerPoint’te basit bir istemden slayt gösterileri oluşturmak ve çizelgeler ve grafikler oluşturmak için Excel’de verileri analiz etmek için üretici yapay zekayı kullanabilir.

Outlook’ta, Copilot e-posta dizilerini özetleyebilir ve e-postalar oluşturabilir ve Teams’de geç kalıyorsanız ve kaçırdığınız şeyleri yakalamanız gerekiyorsa gerçek zamanlı olarak toplantıların özetlerini oluşturabilir.

Şu anda Yardımcı Pilot yalnızca kullanılabilir(yeni bir sekmede açılır)yalnızca davetle alınan ücretli bir ön izleme programı aracılığıyla işletmelere. Microsoft, erişimi zamanla genişletmeyi planladığını söylüyor, ancak cap olarak ne zaman olacağı konusunda ayrıntı vermiyor.

Google Duet AI

Google , yıllık geliştiriciler konferansı olan I/O’da üretken yapay zeka duyurularında ısrarcı oldu . Şirket, Workspace uygulamaları için Duet AI adlı bir araç koleksiyonu sunuyor . Gmail ve Dokümanlar’da, kullanıcılar “Yazmama yardım et” simgesini tıklayabilir ve araçtan bir e-posta veya iş tanımı gibi bir şeyin taslağını oluşturmasına yardım etmesini isteyebilir. Gmail’de Duet AI, aldığınız bir e-postanın içeriğini anlayabilir ve yanıtınızı daha kısa, daha ayrıntılı veya resmi olacak şekilde ayarlayabilir.

Google Slaytlar’da artık, Google E-Tablolar’daki memlerdeki kadınların tarihiyle ilgili bir sunum için “salatayla tek başına gülen kadın” gibi bir metin isteminden görseller oluşturabileceğiniz bir resim oluşturma aracı var.

Duet AI ayrıca verileri bir elektronik tablo içinde otomatik olarak düzenleyebilir ve “turşu turnuvası için katılımcı listesi” gibi bir bilgi istemiyle projeleri yönetmek için özel bir plan tasarlayabilir.

Şimdilik, Duet AI araçları yalnızca Labs adlı bir test ortamında mevcuttur veya yakında kullanılabilecektir.Şu anda yalnızca güvenilir test cihazlarının Labs’e erişimi vardır, ancak Google’ın erişimi daha geniş bir şekilde kullanıma sunacağı bekleme listesine kaydolabilirsiniz.

Yakınlaştırma IQ’su 

Microsoft Teams tarafından geride bırakılmamak üzere Zoom, video konferans için kendi yapay zeka destekli özelliklerinden bazılarını kullanıma sundu . Zoom’un akıllı araçlar koleksiyonunun adı olan Zoom IQ, artık OpenAI’nin API’si tarafından desteklenen toplantıları gerçek zamanlı olarak özetleme yeteneğine sahip. 

Yakınlaştırma IQ’su ayrıca beyaz tahta aracındaki metin istemlerine dayalı olarak beyin fırtınası oturumları başlatabilir, Zoom sohbetlerindeki konuşmaları özetleyebilir, bu konuşmalara dayalı e-posta taslakları hazırlayabilir ve bu konuyla ilgili gelecekteki toplantılar için bir gündem yazabilir. Zoom IQ sohbeti ve Zoom’un AI e-posta oluşturma ve toplantı özetleme özellikleri, ücretli abonelerin kullanımına ve önümüzdeki haftalarda ücretsiz deneme sürümü olarak sunulacaktır.

Slack GPT

ChatGPT’nin özetleme ve analiz etme yeteneği Slack kanalına girdi. Slack için bir ChatGPT eklentisi, etiketleyebileceğiniz ve mesajları özetlemek veya taslak haline getirmek için isteyebileceğiniz bir bot olarak zaten mevcuttur. Ancak yakında Slack GPT, Slack’in mevcut özellikleri içinde yerel olarak gömülü özetleme ve metin oluşturmaya sahip olacak. Bir botu etiketlemek yerine, bir kanaldaki okunmamış mesajları tek bir düğmeyi tıklayarak özetleyebilir veya bir mesaj oluşturmak veya iyileştirmek için araç çubuğundaki yıldız simgesini tıklayabilirsiniz. Slack GPT ayrıca Grup Sohbetlerini otomatik olarak notlara dönüştürebilir. Slack GPT bu yıl sonra piyasaya sürülecek.

GrammarlyGO

Grammarly zaten popüler bir dilbilgisi uygulaması ve şimdi dilbilgisi ve yazım denetiminin ötesine geçerek gerçekten sizin için bir şeyler yazmaya başlıyor. GrammarlyGO, uygulamalarında ve tarayıcı uzantılarında, metin oluşturabilen, mevcut metni üslup için iyileştirebilen ve basit istemlerle beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olan yeni bir araç olarak mevcuttur. 

Grammarly Business ayrıca Haziran ayında yeni özellikler sunuyor Gmail ve Slack’e entegre edilebilecek e-posta oluşturma ve özetlemeyi içerir. GrammarlyGO şu anda mevcuttur ve ayda 100 adede kadar bilgi istemi için ücretsiz olarak kullanılabilir. Ücretli planlar size daha fazla istem ve daha fazla yazma yardımı sağlayacaktır.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.