7 En İyi CPU Temp Monitor Yazılımı ve Yardımcı Programları

Bilgisayarınız mı çöktü? Öyleyse, sisteminizdeki sıcaklıkla ilgili sorunlarınız olabilir ve aşırı ısınma, donanımın arızalanmasına neden oluyor. Bugünlerde, sisteminizdeki arızaların nedenlerini ortaya çıkarmak için piyasada çeşitli araçlar, gadget’lar, yazılımlar ve yardımcı programlar bulunmaktadır. Bu kapsamlı makale, katlanmış geçerlilikleri açıklayarak size tüm sırları anlatacak.

En iyi CPU sıcaklık izleme uygulamasını edinirseniz, sorunu rahatlıkla aşmanıza ve potansiyel tehditlerden mümkün olan en kısa sürede haberdar olmanıza yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar, fan hızı, voltaj, sıcaklık ve diğer sensörler için doğru hesaplamalara sahip olmanızı sağlar. Bilginiz dahilinde olmasını istiyorsanız, en iyi CPU sıcaklık izleme araçlarıyla sorunsuz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Öyleyse, yolunuza nelerin çıktığını öğrenmek için içindekiler tablosuna bir göz atalım.

İçerik tablosu:

  1. Neden CPU Sıcaklık İzlemeye İhtiyacınız Var?
  2. CPU Sıcaklığında Artış Nedenleri
  3. Normal İşlemci Sıcaklığı
  4. CPU Sıcaklığını İzlemenin Önemi
  5. CPU Sıcaklığı İzleme Araçları

Neden CPU Sıcaklık İzlemeye İhtiyacınız Var?

7 En İyi CPU Temp Monitor Yazılımı ve Yardımcı Programları (İndir)

Sistem performansına keskin bir göz atmaya ciddi bir ihtiyaç var, yoksa donanımınızı süresi dolmadan önce kaybetmek zorunda kalabilirsiniz. İster Intel ister başka bir marka için en iyi CPU sıcaklık monitörüne ihtiyacınız olsun, en iyisini almalısınız. Ancak bu fikirde yeniyseniz ve bu konuda fazla bir şey bilmiyorsanız, size tur donanımı için daha iyi performans gösterebilecek ve onu aşırı ısınmadan ve ciddi arızalardan kurtarabilecek araçların bir listesini vereceğim.

İster oyuncu olun ister grafik tasarımcı olun, sisteminiz aşırı kullanım ve oyun nedeniyle ısınmalıdır . Ayrıca, daha yüksek hız aşırtma, sıcaklığı artıracak ve çevrimiçi oyun seanslarınızdan hiç keyif alamayabilirsiniz . Ancak, ısı ve sıcaklık nedeniyle donanımınızın arızalanmasını istemiyorsanız, en iyi CPU sıcaklık monitörüne ihtiyacınız olmalıdır.

CPU Sıcaklığında Artış Nedenleri

Donanımınızın neden ısındığına bakarsak, çok fazla var. Fan hızı , ısı emisyonu ile uyuşmuyorsa , donanımınızı mahvedebilecek bir sıcaklıkla karşılaşmanız gerekecektir. Öte yandan, toz, kir parçacıkları ve diğer kötü amaçlı yazılım saldırıları durumu tersine çevirebilir. 

Bununla birlikte, en iyi CPU sıcaklık izleme uygulamasını edinirseniz, sıcaklık fikrini erken aşamalarda edinebilir ve donanımınızı herhangi bir önemli kayıptan kesinlikle kurtarabilirsiniz. Bazen kötü amaçlı yazılım saldırıları, donanımınızı yoğun bakım ünitesine sokabilir. Bu nedenle, böylesine korkunç bir zayiattan kaçınmak için erken teşhis için en iyi CPU sıcaklık izleme araçlarına yatırım yapmak daha iyidir.

Ayrıca, sistem yatırımcıları ve makrolar da dahil olmak üzere virüsler de donanımınızı mahvedebilir. Ayrıca internet, e-posta ve ağ dosyaları gibi solucanlar da donanım performansında ciddi sorunlara neden olabilir. Öte yandan, video oyunları ve grafik tasarım çalışmaları nedeniyle aşırı bilgisayar kullanımınız varsa , sisteminizi ihtiyaçları yeterince karşılayacak şekilde güncellemeniz gerekir. 

Normal İşlemci Sıcaklığı 

Sisteminiz boştayken sıcaklık 40 ila 45 derece arasında olacaktır. Ağır video oyunları oynamaya başlarsanız veya daha fazla enerji gerektiren diğer kapsamlı projeler üzerinde çalışmayı seçerseniz, sıcaklık mutlaka 70 dereceye ulaşacaktır.

Normal İşlemci Sıcaklığı 

Ve sisteminiz 70 dereceye çıkarsa, kolayca hayatta kalabilir, ancak sorunu mümkün olan en kısa sürede değerlendirmeniz gerekir, aksi takdirde felaket aşamasına gelebilir. Bununla birlikte, en iyi CPU sıcaklık monitörü yerleşimi, ısınma sorunlarına yeterince iyi dayanmanıza yardımcı olabilir ve 80 dereceyi aşmadan önleyici tedbirler alabilirsiniz.

Sisteminiz tesadüfen 80 derece sınırını aşarsa, saat hızının aynı hızda düşeceğini öğreneceksiniz. Sistemin genel performansı bu şekilde düşer ve oyun sırasında ve diğer kapsamlı işler sırasında takılmalar ve gecikmelerle karşılaşmanız gerekir. Bununla birlikte, kaliteli bir CPU kendi kendine savaşabilir ve birini kazanabilir; En İyi LGA 1150 CPU’yu okuyabilirsiniz  . 

CPU Sıcaklığını İzlemenin Önemi

CPU sıcaklığını izlemenin pek çok önemi vardır, aksi halde anakarta veya sisteminizdeki diğer tümleşik bileşenlere zarar verebilir. CPU’yu izlemek, hasarları ve zararları önlemek için önemlidir, ancak aynı zamanda donanımdan optimum performans elde etmenize de yardımcı olur. Termal hasardan korktuğunuzda, CPU’nun sıcaklığı her zaman dikkatinizin altında olmalıdır.

Ücretsiz en iyi CPU sıcaklık monitörünü arıyorsanız, yazılım ve uygulamalar da dahil olmak üzere birçok seçeneğiniz vardır. Sıcaklık tehlikeli bir şeydir ve sıcaklığı korumak için uygun bir düzenleme varsa BT odanız hayatta kalamaz. Bütçeniz bu pahalı araçlara sahip olmanıza izin vermiyorsa, bu makalenin son bölümünde sizin için aldığım araçlara güvenebilirsiniz.

Gereken özeni göstererek ve en iyi CPU sıcaklık monitörünü kullanarak cebinizi yormayacak, paradan ve donanımdan tasarruf etmenizi sağlayacak olanları eklemeye çalıştım. Sisteminizi sağlıklı tutmak için bilgileri çok faydalı bulacağınızı umuyorum. Şimdi, ısınma sorunlarına dayanmak için sahip olabileceğiniz seçeneklere bakacağız. Öyleyse, kelimelerin yolunu aşağı doğru takip edelim.

CPU Sıcaklığı İzleme Araçları Listesi

Bu bölüm, yüksek sıcaklık sorunlarıyla başa çıkmak için en iyi 7 CPU sıcaklık izleme aracını sunacaktır. Tüm bunları kapsamlı araştırma ve incelemeler sonucunda topladım. Ancak, sisteminizden maksimum düzeyde yararlanmak için bu seçimlere son derece güvenli bir şekilde güvenebilirsiniz. Sisteminizin canlı, taze ve sağlam kalması için nelere dikkat ettiğimi öğrenmek için aşağıdaki başlıklara göz atalım. 

1) SolarWinds CPU Load Monitor

Bir iş birimi çalıştırıyorsanız ve odanızda birkaç sistem varsa, tüm donanımın performansını korumanın ne kadar zor olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle, SolarWinds CPU yükü izleme bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, Windows 10 için en iyi CPU sıcaklık monitörüne ihtiyacınız varsa, Solarwinds ile en kabul edilebilir seçeneğe sahipsiniz.

Ayrıca, en doğru CPU sıcaklık monitörü, daha fazlasını hedeflemenizi sağlar ve ağır oyun seanslarını korkmadan oynamanıza olanak tanır. Ayrıca, sıcaklığın farkında olmanız için bir uyarı alarmı kurabilmeniz gibi birçok avantaj sağlar ve bu ürünün oldukça etkileyici bir özelliğidir.

Ayrıca, Solarwinds ile birlikte aldığınız Engineer’s Toolsset, 60 ağ yönetim aracına süper hızlı bir şekilde erişmenize yardımcı olur. Pek çok ağ sorununa çözüm bulmak için nihai araç değildir. Fiyat açısından biraz ağır görünebilir, ancak kullanımı buna değdiğini kanıtlayacaktır. Eksiksiz Solarwinds ve Engineer’s Toolset paketini almak için yaklaşık 1500 dolar harcamanız gerekiyor.

2) HWMonitor

Donanımın tam sıcaklığını bilmek için birkaç sensörü ölçmenize yardımcı olan basit ve kullanışlı bir araçtır. Voltaj, sıcaklık ve fan hızına iyi bakar ve herhangi bir potansiyel tehdidi önlemek için size tüm rakamları canlı olarak söyler. Birkaç CPU sıcaklık yardımcı programı var ve en çok bunu seviyorum. 

Ayrıca SMART ile sabit sürücünün sıcaklığını okur ve durum kötüleşmeden önce önlem almanıza yardımcı olur. Ayrıca sisteminizi uzaktan izlemenizi sağlar ve temel olarak sistemin sağlığının garantisini verir.

Sistemin sağlığını korumak için genellikle 3 birincil sensör vardır: voltaj, sıcaklık ve fan hızı. Neyse ki, tüm bu önemli özelliklere yeterince iyi bakmak için en iyi korumayı elde ettiniz.

3) HWiNFO

Sisteminizde birden çok bileşen vardır ve bunların hepsini tek başınıza halledemezsiniz, ancak önceden ayarlanmış bir CPU sıcaklık karşılaştırma ölçütünüz varsa, eksikliğinizi hızla telafi edebilirsiniz. Sistemlerinizdeki tüm bileşenler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olan ve her birinin performansı hakkında bilgi veren araçtır. 

İster Ryzen, ister Windows veya başka bir platform için en iyi CPU sıcaklık monitörüne ihtiyacınız olsun, size çok yardımcı olabilir. Önce donanımı analiz eder, hepsini dikkatle izler ve ardından sizi iyi bilgilendirmek için raporlar oluşturur. CPU, GPU, sürücüler, anakart ve diğer önemli bileşenler hakkında derinlemesine bilgi alır. DOS ve Windows’u tamamen destekler, bu nedenle bunlardan herhangi birine sahipseniz, bunu tercih etmekte fayda var.

Aşırı yüklemeyi algılar ve size sistemin yavaş performansı hakkında bilgi verir. Ayrıca, bileşenler hakkında tam kapsamlı bir rapora ihtiyacınız varsa, sizin için hızlı bir şekilde yapabilir. Durum için ayarları özelleştirmenize izin veren alarmlar ayarlayabilirsiniz. 

4) ManageEngine OpManager

Bu bileşenlerin tüm yönlendiricilerini, anahtarlarını, hatalarını, güvenlik duvarlarını, sunucularını ve performanslarını yönetmenize yardımcı olan başka bir mükemmel CPU izleme aracıdır. Oyun ve diğer işler sırasında koşulları izlemenizi sağlayan en iyi MSI CPU sıcaklık monitörüdür.

Windows, Linux ve sunucularla ilgilenmek için sanal ve fiziksel izleme özellikleriyle birlikte gelir. Ayrıca disk, bellek ve CPU gibi diğer bileşenleri de korur. Tüm bu özelliklerin oyununuz için iyi çalışmasını istiyorsanız ve yüksek sıcaklık nedeniyle bunlardan hiçbirini kaybetmek istemiyorsanız, ManageEngine OpManager size yardımcı olabilir.

Ayrıca, donanım ağları ve sunucularının performans düzeyi hakkında uyarılar, grafikler ve raporlar sunar. Uzaktan kullanarak da sorun gidermeniz gerekebilir. Tüm yönlendiricilere, güvenlik duvarlarına, sunuculara ve depolama aygıtlarına iyi bakmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla, sisteminizdeki bu öğelerle ilgilenecek harika bir yedekleme istiyorsanız, bu seçime son derece güvenle güvenebilirsiniz.

5) Speed Fan

Hızlı fan, fanın hızını ve voltajını öğrenmenize yardımcı olan başka bir harika araçtır. Doğru rakamlar alan bir CPU sıcaklığı aygıtı arıyorsanız, umarım bu CPU temp yazılımı ihtiyaçlarınızı sonuna kadar karşılayabilir. 

İster bir Asus CPU sıcaklık monitörü, ister bir Linux CPU sıcaklık monitörü edinin, sisteme temiz hava sağlayarak sıcaklığı düşük tuttuğu için fanın hızına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, CPU’nuza ve GPU’nuza iyi bakar. Dolayısıyla, bir GPU ve CPU sıcaklık monitörü arıyorsanız, Speed ​​Fan’a yatırım yapabilirsiniz.

Ancak beat CPU’yu tüm teknik detaylarıyla birlikte kullanmak, arıza ihtimalini en aza indirebilir. Ve RTX 3070 için bir tane istiyorsanız, RTX 3070 için en iyi CPU’yu okuyabilirsiniz  . 

6) Core Temp

CPU sıcaklığını ücretsiz olarak kontrol etmek için en iyi yazılımdır. Bu nedenle, bir AMD CPU sıcaklık monitörüne veya herhangi bir başkasına ihtiyacınız varsa, bu çekirdek sıcaklık monitörü, sistemin sıcaklık sorunları hakkında iyi bilgi sahibi olmanızı sağlayarak size diğerlerine göre kalıcı bir avantaj sağlar. 

Piyasada birkaç CPU izleme yazılımı mevcuttur, ancak hiçbiri bilgisayar sıcaklık izlemesini telafi edecek kadar iyi değildir. Özellikle GPU sıcaklık monitörü söz konusu olduğunda dikkatli olmanız gerekir. Çekirdek sıcaklığı, işlemcilerin sıcaklığını ölçer ve size oyun oynamanızı ve çalışma performansınızı zirvede tutmak için bilmeniz gereken tüm bilgileri sağlar.

Sisteminizdeki her işlemcideki tüm çekirdeklerin durumunu bilmenizi sağlar. İş yükünüz ne zaman artsa veya azalsa, ekranınızın hemen önünde doğru ve gerçekçi rakamlar sunacaktır. Sisteminiz hakkında tam bilgi sahibi olmak için mobil uygulamalarınız ve android telefonunuz üzerinden kullanabilirsiniz. 

7) Real Temp

Tüm Intel cihazları için en uygun CPU sıcaklık monitörüdür. Intel cihazlarının ısısıyla başa çıkmak için en iyi CPU sıcaklık monitörünü arıyorsanız, Gerçek Sıcaklıktan daha iyisini bulamazsınız. Intel cihazlarınızı güncel ve taze tutmak için en iyi araçtır. 

Çekirdek tabanlı Intel işlemciler, Real Temp biçimindeki en güçlü yedeğe sahiptir. Size her bir çekirdeğin ayrıntılarını sağlayabilir ve sizi zamanında en yüksek ve en düşük sıcaklık limitleri hakkında iyi bilgilendirir.

son

Çözüm

Sonuç olarak, yüksek sıcaklıkların sisteminize zarar verebileceğini eklemek isterim; Böyle korkunç bir sorundan kaçınmak için bir izleme arkadaşına ihtiyacınız var. Bir oyuncuysanız veya sistemi aşırı kullanan bir kişiyseniz, yedeğinizde en iyi CPU sıcaklık monitörüne sahip olana kadar sisteminizin güvenliğini sağlayamazsınız.
Birkaç seçenekten ve topladığım ve yukarıdaki bu makaleye eklediğim en iyi yedi seçenekten yararlanabilirsiniz. CPU, Anakart, GPU, güvenlik duvarları, sunucular, ağlar, RAM, işlemciler veya sisteminizdeki diğer bileşenlerle ilgilenmeniz gerekip gerekmediği.

CPU sıcaklık monitörü buna değer mi?

CPU sıcaklık monitörü buna değerden çok daha fazlasıdır. Yatırımınızı erken sona ermekten kurtarır ve sisteminize yeni bir hayat verir. Performansı en üst seviyelerde tutar ve sisteminizden istediğiniz sonuçları almanızı sağlar. Özellikle bir oyuncu veya grafik tasarımcıysanız, bilgileri işlemek ve ısı ve sıcaklıkla başa çıkmak için sağlam ve güvenilir bir şeye ihtiyacınız olmalıdır.

CPU sıcaklığımın doğru olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

Birkaç araç, CPU sıcaklığını doğru bir şekilde hesaplamanıza yardımcı olabilir. Ancak Solarwinds’e giderseniz, birinci sınıf CPU geçici hareketlerine sahiptir. Sıcaklık belirli bir sınıra dokunduğunda size uyarı ve alarm verir. Isınma sorunları hakkında sizi bilgilendirir ve çok geç olmadan buna göre önlem alabilirsiniz. Sonuçları farklı çubuklarda gösterir ve sıcaklık arttıkça veya azaldıkça değerler yükselir ve düşer.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.