İşletmeniz için 10 Güçlü Pazarlama Stratejisi

Geçen hafta, büyüme pazarlaması ve işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında yazdık. Bu sefer, işletmenizin yeni müşteriler çekmesine ve geliri artırmasına yardımcı olacak belirli stratejilere ve örneklere odaklanacağız.

Pazarlama Stratejileri

1. İçerik Pazarlamasına Yatırım Yapın

En etkili büyüme pazarlama stratejilerinden biridir. Potansiyel müşteri yaratan bir içerik pazarlama stratejisi oluşturarak hedef kitlenizi bilgilendirebilir, eğitebilir ve ilgilerini çekebilirsiniz. Bunu blog gönderileri, e-Kitaplar, çevrimiçi kurslar, videolar ve daha fazlası aracılığıyla yapabilirsiniz. Amaç, uzmanlığınızı göstermek, işletmenizin kimliğini doğrulamak, izleyicilerinizle güven oluşturmak ve onları potansiyel müşterilere dönüştürebileceğiniz web sitenize trafik çekmektir. 

Airbnb Dergisi

Kaynak: tinyhouseblog.com

İçerik pazarlamasının harika bir örneği Airbnb’dir. Seyahat rehberleri, ev sahipleri ve misafirlerden hikayeler ve seyahatle ilgili diğer içeriklerin yer aldığı bir Airbnb Magazine platformu oluşturdular. Ayrıca benzersiz seyahat deneyimlerini sergileyen ve markalarıyla sağlam bir duygusal bağ oluşturmaya yardımcı olan birkaç kısa film de çekmişlerdir.

2. Ücretsiz Bir Araç Oluşturun

Kitlenizin sorunlu noktalarına hitap eden ücretsiz bir araç oluşturmak, etkili bir şekilde yeni müşteriler çekebilir. Hedef kitlenizin ihtiyacı olan bir şeyi sunmak, doğal olarak ürününüze veya hizmetinize olan ilgilerini artıracaktır. Örneğin, Hubspot, kullanıcı tabanının farklı segmentleri için ideal olan bir dizi ücretsiz araç veya wordstream’in ücretsiz Google Ads Performance Grader’ı sağlar.

3. Otomatikleştirilmiş bir LinkedIn Müşteri Adayı Oluşturma Makinesi Oluşturun

LinkedIn Kurşun Yaratma Makinesi

Şirket sayfanızı optimize ederek, hiper etkileşimli bir ağ oluşturarak, değer dolu içerik oluşturarak ve hedeflenen sosyal yardım kullanarak LinkedIn’i bir müşteri yaratma makinesine dönüştürebilirsiniz. Video yetiştirme kampanyaları aracılığıyla bir satış kanalı bile oluşturabilirsiniz. Bunu etkili bir şekilde yapan bir marka örneği Hootsuite’tir.  

Hootsuite, sosyal medya pazarlamasıyla ilgili çeşitli konularda düzenli olarak bilgilendirici ve anlayışlı LinkedIn makaleleri yayınlayarak hedef kitleleri için pratik ipuçları ve tavsiyeler sunar.

İkinci olarak Hootsuite, çalışan profilleri ve perde arkası içeriği aracılığıyla şirket kültürünü ve değerlerini sergilemek için LinkedIn’i kullanıyor. Markayı insancıllaştırmaya ve hedef kitlesiyle bağlantı kurmaya yardımcı olarak sonuçta marka bağlılığını ve savunuculuğunu artırır.

Üçüncüsü, Hootsuite, yorumlara ve mesajlara yanıt vererek, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşarak ve ilgili sektör konuşmalarına katılarak LinkedIn topluluğuyla aktif olarak etkileşim kurar.

4. Kişiselleştirme Teknolojisini Kullanın

Kişiselleştirme teknolojisi, sadakat oluşturarak, dönüşüm oranlarını artırarak, sepeti terk etmeyi azaltarak ve ortalama sipariş değerini artırarak müşteri deneyimini geliştirir. Örneğin, e-ticaret markaları, alışveriş yapanların tercihlerine uygun özelleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratabilir. Buna karşın, B2B markaları Hyperise gibi araçlarla web sitelerini davranışlara ve bağlama dayalı olarak kişiselleştirebilir.

5. Aşırı Kişiselleştirilmiş E-posta Kampanyaları Oluşturun

E-posta kampanyaları, daha anlamlı müşteri iletişimi oluşturmak için hiper kişiselleştirilebilir. Örneğin Airbnb, konukları rezervasyon işlemlerini tamamlamaya teşvik etmek için kişiselleştirilmiş e-postalar kullanır. 

6. Chatbot’ları ve Görüntülü Sohbetleri Kullanın

Satış ve destek sürecini otomatikleştirmek, müşteri adaylarınız ve müşterilerinizle iletişimi optimize etmenize olanak tanır. Sohbet botları ve görüntülü sohbet araçları, bunu yapmak için harika seçeneklerdir. Örneğin, e-ticaret şirketi Lulus, müşterilere soruları ve satın almaları konusunda yardımcı olmak için sohbet robotları kullanıyor. Kendi chatbot’unuzu nasıl oluşturabilirsiniz, buradaki makalemizi okuyun .

7. Dönüşüm Oranı Optimizasyonunu Kullanın

Hem satın alma hem de aktivasyon aşamaları için dönüşüm oranı optimizasyonu çok önemlidir. Web sitenizin ve ziyaretçilerin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemlere dayalı bir dönüşüm hunisi oluşturarak, ayrılma noktalarını bulabilir ve bunları segmentasyon ve A/B testi yoluyla düzeltmenin yollarını belirleyebilirsiniz. Örneğin Home Depot, çevrim içi ödeme sürecini iyileştirmek ve satışları artırmak için dönüşüm oranını optimize etti.

8. Sosyal Kanıtı Kullanın

Sosyal kanıt, hedef kitlenizle güven ve güvenilirlik oluşturmanın güçlü bir yoludur. Ürününüzün veya hizmetinizin değerini ve etkinliğini göstermek için olumlu incelemeler, referanslar, onaylar ve diğer sosyal kanıt biçimlerinin kullanılmasını içerir. 

Sosyal kanıta bir örnek, Amazon veya Yelp gibi e-ticaret sitelerinde müşteri yorumlarının kullanılmasıdır. Bu incelemeler, potansiyel müşterilerin ürünler veya hizmetler hakkında bilinçli kararlar vermesine yardımcı olur ve dönüşüm oranlarını önemli ölçüde etkileyebilir.

9. Bir Ortaklık Programı Oluşturun

Bağlı kuruluş programı, işletmelerin bağlı kuruluşlara ürün veya hizmetlerini tanıtmaları için komisyon ödediği bir pazarlama stratejisidir. Pazarlama erişiminizi genişletmenin ve yeni olası satışlar ve satışlar oluşturmanın uygun maliyetli bir yoludur. Web sitenizde bir ortaklık programı kurabilir, başarılı yönlendirmeler için komisyon oranları sunabilir ve bağlı kuruluşlara ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmalarına yardımcı olacak pazarlama materyalleri sağlayabilirsiniz. Başarılı bir ortaklık programına bir örnek, kullanıcıları başarılı yönlendirmeler için ücretsiz depolama alanıyla ödüllendiren Dropbox tarafından sunulan programdır. Bir başka harika örnek de A-ADS ortaklık programıdır .

10. Müşteri Desteği için Chatbot’lardan Yararlanın

Chatbot’lar, müşteri desteği ve yardımı sağlamak için kullanılabilen bir tür yapay zeka teknolojisidir. Sık sorulan soruları yanıtlamak, ürün önerileri sağlamak ve sipariş vermeye yardımcı olmak için programlanabilirler. Chatbot’lardan yararlanarak müşteri deneyimini iyileştirebilir ve müşteri destek ekibinizin iş yükünü azaltabilirsiniz. Müşteri desteği için sohbet robotları kullanan bir şirket örneği, müşterilerine anında yardım sağlamak için web sitesine sohbet robotları entegre eden H&M’dir.

Ayrıca ücretsiz deneme veya demo sunabilirsiniz. Bu, yeni müşteriler çekmenin ve dönüşümleri artırmanın güçlü bir yoludur. Potansiyel müşterilere bir satın alma taahhüdünde bulunmadan önce ürününüzü veya hizmetinizi deneme şansı vererek, algılanan riski azaltabilir ve markanıza olan güvenlerini artırabilirsiniz. Ücretsiz deneme sunan bir şirket örneği, kullanıcıların daha fazla özellik içeren ücretli bir sürüme yükseltebilecekleri yazma yazılımının ücretsiz bir sürümünü sağlayan Grammarly’dir.

Çözüm 

Sonuç olarak, büyüme pazarlama stratejilerinin uygulanması, büyümek ve ölçeklenmek isteyen işletmeler için çok önemlidir. İşletmeler, içerik pazarlamaya yatırım yaparak, ücretsiz araçlar oluşturarak, kişiselleştirme teknolojisini kullanarak ve sosyal kanıt ve sohbet robotlarından yararlanarak yeni müşteriler edinebilir, mevcut müşterileri elde tutabilir ve gelir artışını sağlayabilir. Spesifik sektörünüz, hedef kitleniz ve ürün/hizmet teklifiniz için en iyi olanı denemeyi ve bulmayı unutmayın. Bu stratejileri takip edin ve işletmenizin hızla büyümesini izleyin!

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.