2 Anakartı Birbirine Nasıl Bağlarsınız? 1 PC’de Çalıştırma

Anakart, bilgisayarın çeşitli parçalarını birbirine bağlayan ana devre kartıdır. CPU, RAM ve genişletme kartları için konektörlere ve kablolar ve teller kullanılarak sabit sürücülere, disk sürücülere ve ön ve arka portlara bağlantılara sahiptir.  

Özel PC oluşturmak için Modern anakartlar şunları içerir:  

 • Bir veya daha fazla işlemci ana kartını barındırabilen CPU soketleri.  
 • Ana sistem belleğinin takılacağı, genellikle bir DRAM yongası , DDR3, DDR4 veya DDR5 içeren bir DIMM biçimindeki bellek yuvaları  . Yonga seti, CPU, ana bellek ve diğer cihazlar arasındaki arabirimi oluşturur.  
 • Geçici olmayan bir bellek yongası (genellikle modern anakartlarda Flash ROM), sistem üretici yazılımını veya BIOS’u içerir.  
 • Saat üreteci, çeşitli bileşenleri senkronize etmek için bir sistem saati üretir.  
 • Genişletme kartı yuvası (yonga setinden güç alan veri yolları aracılığıyla sistemle iletişim kurar).  
 • Güç konektörü, bilgisayarın güç kaynağından elektrik enerjisini çeker ve onu işlemciye, ana belleğe ve genişletme kartlarına tahsis eder. Bu nedenle, iki anakartı bir PC’yi Paralel olarak birleştirmek için ağa doğrudan bağlantı için özel konektörler tanıtıldı.
 • Artık tipik olarak SATA ve NVMe olan sabit sürücüler, optik sürücüler veya katı hal sürücüler için konektör.

Anakartın Rolü ve İşlevleri

Anakartın Rolü ve İşlevleri

Gücün bilgisayarın çeşitli bileşenlerine dağıtılmasından da sorumludur. Anakartın rolü, tüm bileşenlerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlamaktır. Anakart yonga seti aracılığıyla yaptığı bilgisayar sistemi içindeki bilgi trafiğini yönetmekten sorumludur . Anakart yonga setinin işlevi, bilgisayar bileşenlerinin ihtiyaç duyduğu veri akışını yönlendirmektir.

Bilgisayarın sistem kartı aşağıdaki işlevleri yerine getirir:  

 • Anakart, CPU, RAM ve sabit disk gibi diğer modüler bileşenlerin kurulu olduğu bilgisayarın merkezi omurgası görevi görür.  
 • Anakart, diğer cihazları/arayüzleri barındırmak için birçok genişletme yuvasına sahip bir platformdur.  
 • Ana kart, bilgisayarın çeşitli bileşenlerine güç tahsis etmek için kontrol altındadır.  
 • Ayrıca bir bilgisayarın çeşitli cihazlarını koordine etmek ve aralarında bir arayüz sağlamak için kullanılırlar.  
 • Anakart farklı boyutlarda gelir: BTX, ATX, miniATX, microATX, LPX, NLX, vb.

Bir Bilgisayarda İki Anakart Nasıl Çalıştırılır?

Bir Bilgisayarda İki Anakart Nasıl Çalıştırılır

Evde veya ofiste birden fazla bilgisayarınız varsa, hepsini tek bir bilgisayar olarak bağlayabilirsiniz, bu da bilgisayarları birleştirerek tüm güçlerini ve işlevlerini tek bir ekran ve klavyeden kullanmanızı sağlar. Bu, özel bir adaptör ve birçok değişiklik gerektirir. Ancak bilgisayar konusunda iyi olmasanız bile tüm bilgisayarları yardım almadan bağlayabilirsiniz. Ek olarak, çift CPU anakartlarının yardımları çoğunlukla sunuculara, gelişmiş iş istasyonlarına ve oyunculara sağlanır.

 • Anakartın bir BIOS’u, bir IDE denetleyicisi, bir AGP / PCI denetleyicisi, bir matematik yardımcı işlemcisi , bir güney köprüsü ve kuzey köprüsü denetleyicisi vb. vardır. Genellikle işlemci ile iletişim kurar. İki anakartı birbirine bağlamaya çalışıyorsanız, öncelikle CPU’nun ikinci karttaki her bileşenle iletişim kurması için bir yola ihtiyacınız olacaktır. 
 • İkinci karta güç sağlamanın bir yolu, yani farklı bir güç kaynağı gerekecek ve güç düğmesine basıldığında her ikisinin de açılması için ikisini birleştirmeniz gerekiyor. Her iki anakartta da Ethernet varsa, bunları bir çapraz kablo kullanarak bağlayabilirsiniz. Hâlâ bir seri bağlantı noktası varsa, boş bir modem kablosu kullanabilirsiniz. FireWire’a sahiplerse, ağa bağlanmak için bunu kullanabilirsiniz.
 • Takmak istediğiniz bilgisayarları uygun bir elektrik prizine veya anahtarlı uzatma kablosuna birbirine yakın şekilde bağlayın. Ağ bağdaştırıcısını bilgisayarınızın yakınına yerleştirin ve onu da bağlayın. Bu bağdaştırıcıları çoğu bilgisayar mağazasından satın alabilirsiniz. 
 • Çapraz Ethernet kablosunun bir ucunu bağlamak istediğiniz bilgisayarlardan birinin Ethernet bağlantı noktasına ve ardından adaptörün arkasına bağlayın. Bilgisayarların geri kalanı için işlemi tekrarlayın. Ağ bağdaştırıcısının arkasında birkaç Ethernet bağlantı noktası vardır.  
 • Bilgisayar monitöründen gelen kabloyu adaptörün arkasındaki ekran kablosu konektörüne bağlayın. Klavye kablosunun ucunu adaptörün arkasındaki klavye kablosu konektörüne bağlayabilirsiniz. Tüm bilgisayarları ve monitörleri açın. Tüm bilgisayarları tek ekranda görüntüleyin ve tek klavyeden kontrol edin.

SON SÖZLER

Sonuç olarak, bilgisayarın diğer görevlerini not etmek önemlidir. Ayrıca iki işlemciyi aynı anda kullanmak için tasarlanmış bir oyun yok. Sadece on yıl önce, çok çekirdekli işlemciler varken, çoğu oyun geliştiricisi oyunlarını çift anakart için optimize etme zahmetine bile girmedi. Böylece iki işlemcili bir anakartta oynarken veya 2 anakartı birbirine bağladığınızda o işlemcilerden biri boşta kalacak veya diğer görevleri yönetecektir.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.