Anakart Nasıl Temizlenir?

Anakart temizliği hepimizin evimizi, aracımızı, ofisimizi ve kendimizi temizlemesi kadar önemlidir. Toz, bilgisayarınız ve dizüstü bilgisayarınız için zehir gibidir. Ve ana kartınızdaki küçük tozlar, bilgisayarınızda daha fazla soruna neden olabilir. Kısa devrelere, aşırı ısınmaya, performans düşüklüğüne vb. neden olabilir.

Bildiğiniz gibi anakart, bilgisayardan iyi performans almanın kritik bir parçasıdır . Bilgisayarınızın kullanımı ne olursa olsun, ona iyi bakmalısınız. Ancak herhangi bir önlem almadan yapabileceğiniz için kolay değil. Anakart temizliği konusunda becerikli değilseniz veya temel bilgilere sahip değilseniz daha fazla soruna neden olabilirsiniz.

Merak etme; Anakartınızı temizlemeniz için size bazı ipuçları ve yöntemler vereceğim. Öyleyse bilgisayar anakartlarındaki tozun nasıl çıkarılacağını ve dizüstü bilgisayar anakartının nasıl temizleneceğini öğrenelim mi? Bilgisayarlarımızı farklı parçalarla temizleyebiliriz ama bilgisayarın orta kısmını göz ardı ediyoruz. Okumaya devam edin ve anakartı temizlemek için bu adımları izleyin.

Unutmayın, bilgisayarınızın hassas kısmıdır. En ufak bir hasar ve kuvvetli dokunuş bile büyük bir sorun yaratabilir. Bir anakartın nasıl temizleneceği ile başlayalım mı?

Anakartı Temizlemenin En İyi Yollarından Bazıları

Bir bilgisayar anakartını temizlemenin birçok yolu vardır, ancak bir bilgisayar anakartını temizlemenin iki ana yöntemini tartışacağım :

 1. Anakartı basınçlı hava ile temizleyin
 2. Anakartı izopropil alkolle temizleyin

Bazı yöntemleri tavsiye etmiyorum çünkü bilgisayarınıza daha fazla zarar verebilirler. Doğrudan bez ve elektrikli süpürge kullanmak bunlardan biridir. Ancak bilgisayar parçalarını temizlemek için özel olarak tasarlanmış bez kullanabilirsiniz. Süpürge konusuna gelince, çok bilgiliyseniz kullanabilirsiniz, ancak doğrudan dokunmayın veya yakından kullanmayın. Bu yazıda size dizüstü bilgisayarlardaki tozun nasıl temizleneceği hakkında derinlemesine ayrıntılar verebilir miyiz?

Basınçlı Hava Kullanarak Anakart Nasıl Temizlenir?

Bir anakartın nasıl temizleneceğine ilişkin adımlar yolunda. Anakartınızı temizlemek için basınçlı hava kullanıyorsanız, biraz daha uzun sürebileceği için güvenli bir yol izlemeniz gerekir, ancak buna değer. Herhangi bir çevrimiçi mağazadan veya pazardan bir hava üfleyici ve anahtar kelime temizleyici alabilirsiniz. Anakartınızı ısıtmadan temizlemek için kullanılırlar .

 • Bilgisayarınızı temizlemeden önce, özellikle anakart için, bilgisayarınızı tamamen kapatmalı ve tüm bağlantıları çıkarmalısınız. Bilgisayar harika olduktan sonra, anakartı bilgisayardan aşağı doğru ayırın.
 • Şimdi ana kartınızdaki tozu, kiri ve birikintileri temizlemek için basınçlı havayı kullanın. Bazı parçacıkların çıkarılmadığını fark edebilirsiniz ve bunlar üzerinde ekstra çalışma yapmanız gerekir.
 • Bazı parçacıklar çıkarılmazsa, yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Toza sürtün ve tozu gevşetmeye çalışın.
 • Tekrar gevşetildiğinde, tamamen çıkarmak için basınçlı hava kullanın. Anakartı iyice temizlemek birkaç tur alabilir.
 • Bundan sonra, bilgisayarınızın ana kartını ayarlayın ve bilgisayarınızı başlatın.

Anakart İzopropil Alkolle Nasıl Temizlenir?

Diyelim ki yapışkan veya kek gibi bir şeyle, kir ve tozla uğraşıyorsunuz. Basınçlı hava, anakartı etkili bir şekilde temizlemek için yeterli olmayabilir. Kaldırmak için kaç tur attığınız önemli değil. Bu inatçı lekeleri ve kir parçacıklarını gidermek istiyorsanız mutlaka profesyonel ve teknik yöntemler kullanmalısınız. Anakartınızı temizlemek için izopropil alkol kullanın.

Sıvının asla tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük hasarlara neden olabileceğini bilmelisiniz. Yani bu hassas yol sizden daha fazla dikkat talep ediyor. Anakart temizleme sıvısı kullanabilirsiniz ancak anakart temizliği için izopropil alkol en iyi seçimdir.

Yalnızca bu yöntem için en az %90 saf alkol ve %99 izopropil alkol kullanabilirsiniz . Bu şekilde bir anakartı temizlemenin en iyi yolunu düşünebiliriz. Bu tür bir sıvı, birkaç takasta lekeleri parçalar. Bu alkolü kullanmanın faydaları herhangi bir sıvıdan daha hızlı kurur ve zarar vermez. Bir bilgisayar temizleme temizleyicisi kullansanız bile kurumaları daha uzun sürer.

Anakartları alkolle temizlemenin tek bir standart yolu yoktur. Toz tipine bağlıdır. Yapışkan toz parçacıklarınız varsa, izopropil alkolü değiştirmelisiniz. Sonunda anakart tozunu ve lekesini ortadan kaldıracaksınız.

Ancak hala bazı parçacıklarınız varsa ve bunlar herhangi bir yöntemle giderilmemişse, anakartınızı alkolle yıkamanız gerekir. Tozu gevşetecek ve inatçı lekeleri de temizleyecektir. Ancak tavsiye edilmeyecektir; sadece gerektiğinde yapılır.

Bu yöntem, anakartınızın yanıt vermemesi, tamamen ölü olması ve çok fazla toz ve kir parçacığı olduğu için çalışmıyor olması durumunda kullanılacaktır. Size bir anakartı alkolle nasıl temizleyeceğinizi anlatayım mı? Bu tür bir durum için adımlar şunlardır:

 • Sisteminizi kapatın, tüm kabloların bağlantısını kesin ve güç kaynağı kabloları ve fişler dahil tüm bağlantıları çıkarın.
 • Ardından birkaç dakika soğumasını bekleyin. Daha fazla adım atmak için acele etmeyin. 
 • Bilgisayarı parçalarına ayırın ve anakartı dikkatlice çıkarın. Çünkü herhangi bir parçayı çekip zorlamak ciddi hasara neden olur.
 • Ardından fazla kiri dışarı üflemek için basınçlı havayı kullanın.
 • Ardından gevşek kir parçacıklarını çıkarmak için yumuşak bir fırça kullanın.
 • Şimdi az miktarda izopropil alkol yardımıyla anakartınızı temizleyin. Anakartın yüzeyinde ve köşesinde izopropil alkolü değiştirmek için pamuk kullanabilirsiniz. Bu adım gereklidir çünkü basınçlı havadan kalan parçacıkları giderir.
 • Anakart henüz temiz değilse üzerine dikkatlice izopropil alkol dökebilirsiniz. Gerekirse alkolle yıkayabilirsiniz. Ancak bu adımla daha dikkatli ilerleyin. Bu adım, kalan toz ve kalıntı parçacıklarını giderecektir.
 • Anakartınızın tamamen kuruması için biraz zaman verin. Yanmadan önce kurmayın. Aceleniz varsa basınçlı hava kullanabilirsiniz. Ama kızardığından emin ol. Mobo clean şimdi size en iyi performansı verecek; bunları birleştirmek için bir sonraki adıma geçin.
 • Şimdi bilgisayarı ana kartla tekrar birleştirin ve başlatın. Her şeyin doğru çalıştığından emin olmak için kullanın ve bu yöntemden sonra olağanüstü performans ve hız elde edebilirsiniz.

Tiner İle Anakart Nasıl Temizlenir?

Anakartınızı temizlemek için tiner kullanmak, anakartı alkolle temizlemekle aynıdır. Ancak tiner kullanıyorsanız anakart yuvalarını temizleme konusunda temel bilgiye sahip olmalısınız. Tiner, yapışkan ve inatçı toz ve kirleri temizlemek için kullanılır. Kirli bir anakart nasıl temizlenir? Anakartı temizlemek için şu adımları izleyin:

Tiner İle Anakart Nasıl Temizlenir
 • Kapatma, kabloları çıkarma ve bilgisayardan bağlantı gibi temel adımları biliyorsunuz. Anakartı bilgisayardan sökün.
 • Daha sonra yumuşak bir bez veya pamuk yardımıyla nazikçe tozu alın.
 • Daha ince yöntemi kullanacaksanız, bu yöntem tozu hızlı bir şekilde giderme özelliğine sahip olduğundan size rahatlık ve rahatlık sağlar. Hala tozu hissediyorsanız, tineri ana kartınıza püskürtün.
 • Köşe ve temizlenmesi zor alanların tozu kolayca çıkarmasına yardımcı olacaktır. Artık tamamen temizlemek için tüm anakart üzerindeki yumuşak bezi silebilirsiniz.
 • Yakıldığından emin olun; ardından anakartı kurabilir ve günlük işlerinizi yapabilirsiniz.

Anakartın Su İle Temizlenmesi

Sıvı, bilgisayarınız ve özellikle su olmak üzere herhangi bir bileşen için uygun değildir. Küçük bir su damlası tüm bilgisayar sisteminizi yok eder. Bir anakartı suyla yıkamayı düşünmeyin. Birkaç damla ile anakartın tüm bileşenlerine zarar verir.

Anakartınızı temizlemek için herhangi bir sıvı kullanmak isterseniz, izopropil alkol ve alkol kullanabilirsiniz. Anakartınızı temizlemek için yukarıdaki adımları izleyin.

Bir Bilgisayarı Süpürebilir misiniz?

Bir Bilgisayarı Süpürebilir misiniz?

Hayır, bilgisayarı temizlemek için elektrikli süpürge kullanamazsınız çünkü elektrikli süpürgeler kısa devreye, aşırı ısınmaya ve bilgisayarın bileşenlerine zarar verecek statik elektriğe sahiptir . Bilgisayarı temizlemek için basınçlı hava kullanabilirsiniz.

Çoğu bilgisayar ofisinde kolayca bulunur. Bilgisayarınızın anakartını temizlemek için piyasadan alabileceğiniz bir anakart temizleme kiti de kullanabilirsiniz. Şimdi umarım, bir bilgisayarı temizlemek için elektrik süpürgesi kullanabilir miyim hakkındaki sorunuzun yanıtını almışsınızdır.

Aşırı Kirli Bir Anakartla Ne Yapmalı?

Anakartınızın dağınık olduğunu fark ederseniz, bilgisayarı nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz konusunda size rehberlik etmeme izin verin. Bunları dene:

 • Bir küveti izopropil alkolle doldurun.
 • Anneni o küvete daldır ve indir.
 • Anakartınızı izopropil alkolde yavaşça değiştirin veya çalkalayın. Anakartın kirli bölgelerine ve her köşesine alkol bulaştığından emin olun.
 • Kaldırın ve tozu temizlemek için yumuşak bir fırça kullanın. Anakart üzerinde kalan herhangi bir parçacık bulursanız geri batırın.
 • Yumuşak bir bez veya tüy bırakmayan bir havlu yardımıyla tozu alın. En az 24 saat kurumaya bırakın. Ama kullanmadan önce 48 saat beklemeyi tercih ederim.

Benzinli Anakart Nasıl Temizlenir?

Rastgele kullanamazsınız çünkü devriyelerde buharlaşmayan katkı maddeleri bulunur. Ayrıca yapışkandır ve daha fazla toz ve kir tutmasına neden olmuştur. Anakart elektronik bir cihazdır ve benzin zehirli, yapışkan ve yanıcı bir sıvıdır. Önemli sorunlara yol açacaktır, bu nedenle başka bir alternatifiniz varsa kullanmayın.

Asetonlu Bir Anakart Kullanabilir miyim?

Hayır, anakartı temizlemek için asla aseton kullanmazsınız. Sadece saf izopropil alkol kullanın. %99 saf izopropil alkol bulamazsanız, bu durumda %70 uygun olabilir.

Anakartınızın Sudan Zarar Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?

Anakartınızda beyaz veya diğer renk bozulmalarını bulacaksınız. Klavyeniz de yapışkan. Bunlar, anakartınızın suyla yıkama veya su nedeniyle hasar gördüğünün işaretleridir. Göreceğiniz bir şey daha, ekranın altında baloncukların belirmesidir.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.