Bir Monitörde Aşırı Hız Nedir? Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Bir oyuncu, grafik takibini ortadan kaldırmak için monitörün tepki süresini anında ayarlamak için aşırı hız işlevini kullanabilir. En eski bilgisayar monitörü, aşırı hız gibi gelişmiş işlemleri yapamadı, ancak monitör teknolojisi zaman içinde önemli ölçüde büyüdü.

Diğer oyunculara karşı rekabet etmek istiyorsanız, oyun ekranınızdaki aşırı hız menü ayarlarını değiştirdiğinizden emin olun. Bu kurulumla, en iyi bilgisayar monitörünün bile daha hızlı çalışmasını sağlayacak şekilde akıcı bir şekilde akan görüntülerle sonuçlanacak en hızlı yanıt süresini elde edebileceksiniz .

Aşırı hızın açık olması, gölgelenme etkilerini ortadan kaldıracak ve performansı artıracaktır çünkü gölgelenme genellikle ekranınızın yanıt süresi yavaş olduğunda meydana gelir. Bu makalede, bir monitörde aşırı hızın ne olduğu açıklanmaktadır.

Aşırı Hız Nasıl Çalışır?

LCD monitörlerde ekranda küçük kristaller hareket eder . Kristaller yüksek voltaja maruz kaldıklarında ışık iletimini sağlarlar. Sonuç olarak monitörünüz renkli görüntüler . Kristallere yüksek voltaj uygulanması, aşırı hız ayarı etkinleştirildiğinde kristallerin daha hızlı hareket etmelerine neden olur.

Aşırı Hız Nasıl Çalışır?

LCD piksellerinin renklerinin daha hızlı kaymasına da neden olan aşırı voltaj başka bir sorundur. Bir monitördeki aşırı hız, ekranın yanıt süresini tam olarak bu şekilde artırır. Monitör gölgelenmesini nasıl durduracağınızı anlamak için bu ilk adımdır.

Overdrive Monitörü Açık mı, Kapalı mı?

Acer monitör aşırı hızı açık mı, kapalı mı? Bu, donanımınıza, kişisel tercihlerinize ve monitör markanıza bağlıdır. Aşırı hız ayarlarının çok yüksek olması gibi aşırı hızlanmanın sakıncaları vardır. Ters gölgelenme veya takip eden efektler gelişerek görüntülerin ekranda çok hızlı görünmesine neden olabilir.

Aşırı hızın piksel aşımını kötüleştirebileceğini ve ters gölgelenmeye neden olabileceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bu nedenle, aşırı hız özelliğini ekran görüntülerinde yalnızca çılgın oyunlar oynarken ciddi lekelenme yaşarsanız kullanmanızı önerir .

Monitörde Overdrive Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bu, donanımınıza, kişisel tercihlerinize ve kullandığınız monitör markasına bağlıdır. Aşırı hızın piksel aşımını kötüleştirebileceğini ve ters gölgelenmeye neden olabileceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bu nedenle, aşırı hız özelliğini ekranlarda yalnızca çılgınca oyunlar oynarken ciddi lekelenmelerle karşılaşırsanız kullanmanızı önerir.

Üst düzey rekabetçi oyunlar oynuyorsanız, daha hızlı yenileme hızı aşırı hız ayarı gerekli hale gelir . Yenileme hızı aşırı yüklemesi, akıcı bir oyun deneyimi sağlamak için etkinleştirilmesi gereken bir sonraki temel ve can alıcı ayardır. Yalnızca üst düzey rekabetçi oyunlarda kullanılması tavsiye edilir çünkü çok fazla aşırı hız, piksel aşımını artırabilir ve ters gölgelenmeye neden olabilir.

Overdrive Oyun İçin İyi mi?

Entegre G-SYNC modülüne sahip oyun monitörleri , herhangi bir kare/yenileme hızında performansı optimize etmek için yenileme hızına bağlı olarak aşırı hız miktarını değiştirmelerine olanak tanıyan değişken aşırı hız seçeneğine sahiptir.

Modern teknoloji, yanıt vermeyi hızlandırdığı için aşırı hıza ihtiyaç duyar. Aşağıdaki aşırı hız kullanmanın avantajları listesi yalnızca bir örnektir. Ekranlardaki bulanıklığı, izlemeyi ve gölgelenmeyi ortadan kaldırır. Reaksiyon süresi hızlanır. Hızlı tepki süresi nedeniyle gerçekçi görüntüler sunmaya yardımcı olur.

Video düzenleme veya oyun ekranları için harika bir özellik . Entegre G-SYNC modülüne sahip oyun monitörlerinde, değişken aşırı hız mevcuttur ve bu, aşırı hız miktarının yenileme hızına göre değiştirilmesine olanak tanır. Aşağıda, aşırı hız kullanmanın faydalarından bazılarının bir listesi bulunmaktadır. Tepki süresini kısaltır, ekranda gölgelenmeyi, izlemeyi ve bulanıklığı ortadan kaldırır ve gerçekçi görüntülerin gösterilmesine yardımcı olur.

Overdrive Her Monitörde Var mı?

Ne yazık ki, tüm ekranlar aşırı hız ayarları sunmaz, bu nedenle monitörünüzde bunlar yoksa gölgelenmeyi ortadan kaldırmak için bunları kullanamazsınız. Overdrive seçeneğini açtığınızda birkaç overdrive seviyesiyle oynayabilirsiniz. Çoğunlukla, yavaş, normal, hızlı ve daha hızlı olarak adlandırılırken, sayılar bazılarını belirtir.

Monitör Ayarlarında Overdrive nedir?

Tespit ettiğinizde monitörünüzün aşırı hızını normal veya orta olarak ayarlayın. Herhangi bir sayı varsa ideal aşırı hız seviyesi 50’dir. Aşırı hız orta aralıklara ayarlandığında ters gölgelenme oluşturmadan monitörünüzdeki gölgelenme izi azalır. Orada bulamıyorsanız, monitörünüzün aşırı hız ayarları olmayabilir. Aşırı hız ayarı olup olmadığını görmek için lütfen monitörünüzün ayrıntılarını kontrol edin.

Monitor Overdrive’ı Kullanmak Güvenli mi?

Aşırı hız işlevi monitörünüze zarar vermez. Gölgelenmeyi önlemek için ekranınızın tepki süresini zorlamayı deneyin. Piksel yanıtlarını hızlandırmak için piksellere daha büyük voltajlar uygulanır. Ekran, piksellerde yüksek voltaj kullanılmasına rağmen normal parametrelerinde çalışmaya devam eder. Bu nedenle, aşırı hız monitöre hiçbir şekilde zarar vermez.

Öte yandan, ekranınızın performansını artırmak için aşırı hızı kullanmazsanız, ekranda hayalet resimler alma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Hayalet resimler, kesintisiz olarak oyun izlemenizi veya oynamanızı engelleyecektir.

Monitör için En İyi Overdrive Modu Hangisidir?

Bir IPS panelinin veya 60Hz yenileme hızına sahip bir panelin, yanıt süresinden daha hızlı bir yenileme hızına sahip olma olasılığı çok azdır. Bu nedenle, aşırı hızı düşük veya kapalı olarak ayarlasanız bile, yalnızca bazen gölgelenme görebilirsiniz. Normal veya orta ideal ayardır.

Overdrive Hızı Artırır mı?

Monitörün yanıt süresini hızlandırmak ve gölgelenmeyi ve izlemeyi azaltmak için yanıt süresi aşırı hızını kullanın. Örneğin, 60 Hz’lik bir monitör, görüntüyü saniyede 60 kez güncelleyerek 16,67 milisaniyelik bir yenileme döngüsü gecikmesine neden olur.

Bir monitörün yanıt süresi bundan daha yavaşsa veya 16,67 ms’den uzun bir süre sonra bir sonraki karede bir piksel değişirse, ekranda hareket eden nesnelerin arkasında görünür bir iz görürsünüz. 144 Hz’lik bir ekranın yenileme döngüsü 6,94 ms’dir, bu nedenle yanıt süresi daha hızlı olmalıdır ve bu böyle devam eder.

Aşırı Hız İzleme FPS’yi Etkiler mi?

FreeSync ekranlarında genellikle bu özellik yoktur. Örneğin, yüksek hız ile saniyede 144 kare hızında çalışırken kare hızınız saniyede yaklaşık 60 kareye düşerse, aşırı hız 60Hz/FPS için çok güçlü olacak ve bir hız aşımı oluşturacaktır.

Overdrive Monitörün Ömrünü Kısaltır mı?

Aşırı hız işlevi monitörünüze zarar vermez. Gölgelenmeyi önlemek için ekranınızın tepki süresini zorlamayı deneyin.

Overdrive Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Aşırı hız olmadan araç kullanmak zararlı değildir ve bulaşmaya olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak yüksek hızlarda, daha kötü yakıt verimliliği ve artan gürültü yaşayacaksınız. Tırmanılması veya inilmesi zor bir yokuşunuz varsa, onu bırakmanın sadece bir gerekçesi vardır. Herhangi bir hızda veya zamanda, aşırı hız etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.