iPhone/iPad den Windows PC ye dosya aktarımı

Bir iPhone ve PC arasında nasıl dosya aktarılacağını mı merak ediyorsunuz? Dosyaları iPhone’dan PC’ye ve tersi yönde aktarabileceğiniz tüm yolları açıklıyoruz.

Bir iPhone’unuz ve bir Windows PC’niz varsa, ikisi arasında dosya aktarımı , bir Android telefon ile bir Windows PC arasında dosya aktarımı kadar sorunsuzdur . Bunu yapmak için iTunes’u kullanmanın geleneksel yönteminin yanı sıra, yıllar içinde dosya aktarım sürecini nispeten kolaylaştıran birçok başka yöntem ortaya çıktı.

Ancak, bir Mac ile bir iPhone kullanmaya kıyasla işler hala oldukça kısıtlayıcı. Yine de fazla stres yapma. Bu makale, bir iPhone/iPad ile bir Windows PC arasında dosya aktarmanın en iyi yollarından bazılarını tartışacaktır.

iTunes’u kullanarak Dosyaları Aktarın

Herkes bir iPhone ve PC arasında dosya aktarmak için iTunes’u kullanmanın hayranı olmasa da, bu, Apple’ın kullanmanızı istediği daha “resmi” yöntemlerden biridir. Dosyaları aktarmak için iTunes uygulamasını kullanacağınız için, PC’nizde yoksa Microsoft Store’dan yüklemeniz gerekir . Microsoft Store’dan indirmemeyi tercih ederseniz, Apple’ın web sitesinden de indirebilirsiniz .

 1. iPhone veya iPad’inizi bir USB kablosu kullanarak PC’nize bağlayın.
 2. iTunes uygulamasını açın ve iTunes penceresinin sol üst kısmına yakın iPhone düğmesine tıklayın.
 3. Şimdi, sol kenar çubuğundaki Dosya Paylaşımı seçeneğine tıklayın ; iTunes, uygulamaların ve ilişkili dosyaların bir listesini gösterecektir.
 4. Bilgisayarınızda olmasını istediğiniz bir dosyaya dokunun ve Kaydet’e basın . Bilgisayarınıza kaydetmek için bir konum isteyecektir — konumu seçin ve bitirdiniz.
 5. PC’nizden iPhone’unuza bir dosya aktarmak istiyorsanız, onu ilişkilendirmek istediğiniz uygulamayı seçin ve Dosya Ekle’ye tıklayın . Bu, dosya tarayıcısını açacaktır – dosyayı seçin ve iPhone’unuzda görünecektir.

Ne yazık ki, yalnızca bir uygulamayla ilişkili dosyaları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Aynısı, iPhone’unuza taşımak istediğiniz dosyalar için de geçerlidir. Bunları bir uygulamayla ilişkilendirmeniz gerekecek. Bu nedenle, bu dosyalar üzerinde çalışmak için kullanacağınız uygulamaların iPhone’unuzda bulunduğundan emin olun.

Fotoğrafları PC’nizden iPhone’unuza iTunes kullanarak aktarmak istiyorsanız, aşağıdakileri deneyin. Dosya aktarma işlemine benzer.

 1. iTunes’un sol kenar çubuğundaki Fotoğraflar’a gidin .
 2. Şimdi , Fotoğrafları Senkronize Et adlı bir seçenek göreceksiniz . Onu etkinleştir.
 3. Fotoğrafları iPhone’unuza aktarmak istediğiniz klasörü veya klasörleri seçin.
 4. Seçildikten sonra, alttaki Uygula’ya tıklayın .

Bu, yalnızca iPhone’unuzda iCloud Fotoğrafları seçeneği etkin olmadığında çalışır. iPhone fotoğraflarınızı otomatik olarak iCloud’a yüklüyorsanız, Apple, fotoğrafları PC’nize indirmek için iCloud’u kullanmanızı önerir. iCloud Fotoğrafları seçeneği etkin değilken fotoğrafları iPhone’unuzdan PC’nize aktarmak için Windows’ta Fotoğraflar uygulamasını veya Dosya Gezgini’ni kullanmanız gerekir.

Windows’ta Dosya Gezgini’ni kullanarak Fotoğrafları iPhone’dan PC’ye Aktarma

Fotoğrafları iPhone’unuzdan ve Windows PC’nizden almanın en kolay yolu, Dosya Gezgini’ni kullanmaktır. Bu yöntemle Windows, iPhone’unuzu bir kamera veya SD karta benzer bir harici depolama aygıtı olarak görecektir. iPhone’unuzdan kopyalamak istediğiniz fotoğrafları PC’nize sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

 1. Windows PC’nizde Dosya Gezgini’ni açın.
 2. PC’nizde iTunes’u kurduğunuzdan emin olun.
 3. Cihazlar listesinden iPhone’unuzu seçin ve Dahili Depolama > DCIM’e gidin .
 4. iPhone fotoğraflarınızın düzgün bir şekilde farklı tarih tabanlı klasörlere ayrıldığını göreceksiniz.
 5. Artık istediğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz.

iCloud’u Kullanarak Dosyaları Aktarın

iCloud’u kullanmak, bir iPhone ile Windows dahil neredeyse tüm diğer platformlar arasında dosya aktarmanın daha kolay ve daha resmi yollarından biridir. Temel olarak, dosyalarınızı iCloud’a yükler ve ardından diğer cihaza indirirsiniz. Ancak, ücretsiz bir iCloud planında yalnızca 5 GB depolama alanına sahip olursunuz. Bu nedenle, daha büyük dosyaları aktarmak için iCloud’u kullanmak istiyorsanız ücretli bir plana ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, ölçülü bir veri planınız varsa, daha büyük dosyaları aktarmak için iCloud’u kullanmak veri kotanızı hızla tüketebileceğinden iyi bir fikir değildir. Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi diğer bulut depolama hizmetleri de benzer şekilde iOS cihazları ve PC’ler arasında dosya aktarmak için kullanılabilir.

 1. iPhone’unuzdaki Dosyalar uygulamasını açın .
 2. Bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz dosyalara gidin.
 3. Tek tek dosyalar için Kopyala’ya uzun basın ve dokunun .
 4. Birden çok dosyayı kopyalamak istiyorsanız, üç noktalı menüden Seç seçeneğini kullanın ve ardından X öğelerini tekrar Kopyala.
 5. Uygulamada iCloud Drive’a gidin.
 6. Boş bir alana dokunun veya bir klasör açın.
 7. Kopyalanan dosyaları oraya yapıştırmak için Yapıştır’ı tıklayın . Dosyalarınız şimdi iCloud Drive’a yüklendi.
 8. Dosyaları PC’nize indirmek için iCloud.com’u veya Windows için iCloud Drive uygulamasını kullanın .

Özellikle, iCloud’u kullanarak fotoğrafları iPhone’unuzdan PC’nize aktarmak istiyorsanız, Ayarlar > Fotoğraflar > iCloud Fotoğrafları’na giderek iCloud Fotoğrafları seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir . Bu, tüm fotoğraflarınızı iCloud’a yükleyecektir. Daha sonra bunları PC’nize indirebilirsiniz.

Dosyaları bir bilgisayardan bir iPhone’a iCloud kullanarak aktarma

PC’nizdeki bir dosyayı iPhone’unuza göndermek istiyorsanız, bunu yapmak için iCloud’u kullanabilirsiniz. Web üzerinde iCloud’a gidin ve dosyayı bir klasöre yapıştırın. İşte nasıl.

 1. iCloud Drive’a erişmek için iCloud.com’u kullanabilir veya Windows için iCloud uygulamasını bir PC’ye indirebilirsiniz.
 2. iCloud.com kullanıyorsanız oturum açtıktan sonra iCloud Drive’a gidin. Bunu, ekranınızın sol alt köşesinde bir seçenek olarak görmelisiniz.
 3. Oradan, mevcut tüm dosya klasörlerinizi göreceksiniz. Yeni bir klasör oluşturabilir veya dosyaları iCloud Drive’ın kök dizinine yükleyebilirsiniz.
 4. Dosyaları manuel olarak seçmek için dosyaları sürükleyip bırakın veya ekranın sol üst kısmındaki yükleme simgesini kullanın.
 5. Dosyalar anında iCloud Drive’a yüklenir ve artık bunlara diğer cihazlardan erişebilirsiniz.
 6. Dosyaları iPhone’unuza indirmek için Dosyalar uygulamasına gidin ve iCloud Drive’a gidin.
 7. Artık dosyaları seçebilir ve iPhone’unuzun dahili belleğine kopyalayabilirsiniz.

Fotoğraflar söz konusu olduğunda, iCloud Drive’ı seçmek yerine iCloud ana sayfasında Fotoğraflar’ı seçin. Bu, iCloud Fotoğrafları’nı açar ve ardından PC’nizden istediğiniz kadar fotoğraf yükleyebilirsiniz. İPhone’unuzda iCloud Fotoğrafları seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun; yüklenen resimler otomatik olarak görünecektir.

Dosyaları ve fotoğrafları Intel Unison kullanarak aktarın

Intel CPU’lu bir dizüstü bilgisayarınız varsa, dosya ve fotoğrafları iPhone’unuz ile PC’niz arasında aktarmak için Intel Unison uygulamasını kullanabilirsiniz . Intel Unison, Microsoft Store’dan indirilebilir ve 13. nesil Intel CPU’lara sahip yeni bilgisayarlara önceden yüklenmiştir. Resmi olarak, 12. veya 13. nesil Intel işlemcilere sahip dizüstü bilgisayarlarla çalışır, ancak testimize göre daha eski Intel CPU’lara sahip bilgisayarlarda da sorunsuz çalışır. Bunun çalışması için hem PC’de hem de iPhone’da internet bağlantısına veya Bluetooth’a ihtiyacınız olacak ve işte uygulamaya nasıl başlayacağınız.

 1. Intel Unison uygulamasını Microsoft Store’dan indirin (veya bilgisayarınızda önceden yüklüyse açın.)
 2. PC’nizde uygulamayı başlatın.
 3. Tamamlayıcı uygulamayı iPhone’unuza yüklemek için ekrandaki adımları izleyin.
 4. Telefonunuzdaki izinleri kabul edin.
 5. PIN’lerin eşleştiğini onaylayın.
 6. iPhone’unuzu ekrandaki QR kodunu kullanarak ve ayrıca Bluetooth aracılığıyla PC’nizle eşleştirin.
 7. iPhone’unuzun resimlerini PC’nizde görmek için uygulamanın yan tarafındaki Galeri seçeneğini tıklayın .
 8. Fareyle üzerine gelin ve resmi indirmek için fotoğrafın sağ üst köşesindeki indirme simgesini tıklayın.
 9. Intel Unison alt klasörü için İndirilenler klasörünüzü kontrol edin . Orada telefonunuzdan indirdiğiniz resimleri göreceksiniz.

iPhone’unuza/iPhone’unuzdan dosya aktarmak için PC’nizdeki Intel Unison uygulamasının kenar çubuğundaki Dosyaları Aktar bölümüne tıklayabilirsiniz. Adımlar, fotoğrafları aktarmaya kıyasla biraz farklıdır. İşte yapmanız gerekenler.

 1. Intel Unison’ın PC’nizde ve iPhone’unuzda çalıştığından emin olun.
 2. Intel Unison uygulamasının Dosyaları Aktar bölümüne tıklayın .
 3. PC’nizden iPhone’unuza bir dosya göndermek için dosyayı Intel Unison uygulamasına sürükleyin veya Dosya ekle… düğmesini tıklayın.
 4. iPhone’unuzda bu dosyayı kontrol etmek için Alındı ​​bölümünü tıklayın ve ardından gönderdiğiniz dosyayı seçin. Dosyayı Açabilir , Kopyalayabilirsiniz . iPhone’unuzdaki başka bir konuma kaydetmek için, Dosyalar uygulamasını açın ve ardından ekrana dokunun ve Yapıştır’ı seçin .
 5. PC’nizdeki iPhone’unuzdan bir dosya almak için Intel Unison uygulamasının altındaki zarf simgesini tıklayın. Dosyalar, Galeri veya Kamera Kullan’ı seçin ve dosyayı ve ardından Aç’ı seçin . PC’nizdeki Intel Unison’ın size Dosyanın alındığını söyleyeceğini göreceksiniz Dosyayı görmek için İndirilenler’e ve ardından Intel Unison and Documents’a gidin .

Intel Unison, dosyaları ve fotoğrafları iPhone’unuzdan PC’nize kablosuz olarak aktarmayı oldukça kolaylaştırır. Tabii ki, bu uygulama yine de herkes için çalışmayacak ve cihazlarınız arasında Bluetooth bağlantısı gerektirecek, ancak yine de bahsetmeye değer.

Snapdrop Kullanarak Dosyaları Aktarın

Snapdrop, yalnızca bir web tarayıcısı kullanarak iki platform arasında dosya aktarmak için başka bir mükemmel araçtır. iOS ve Windows ile harika çalışıyor.

 1. Dosyaları Snapdrop kullanarak taşımak için iPhone veya iPad’inizde bir web tarayıcısında snapdrop.net’i açın.
 2. Ardından aynı web sitesini bilgisayarınızdaki bir web tarayıcısında açın. Her iki cihazın da aynı Wi-Fi ağında olduğundan emin olun.
 3. Web sitesi, PC’nizi iPhone’unuzda gösterecek ve bunun tersi de geçerlidir.
 4. Bir dosyayı göndermek istediğiniz yere aygıta dokunmanız ve ekrandaki yönergeleri izlemeniz yeterlidir.

Göründüğü kadar kolay ve hiçbir şey kurmanıza bile gerek yok. Ayrıca dosyaları yerel olarak gönderdiği için verileriniz güvende ve aktarım çok hızlı.

Üçüncü taraf bir uygulama kullanarak dosyaları aktarın

Daha önce tartışılan yöntemler, dosyaları her iki şekilde de (PC’den iPhone’a ve iPhone’dan PC’ye) aktarmak için iyi olsa da, üçüncü taraf uygulamaları yalnızca PC’den iPhone’a dosya aktarmak için iyidir. Diğer yol, belirli durumlarda işe yarar, ancak daha önce tartışılan yöntemlerden çok daha fazla adım gerektirir ve daha zordur.

Readdle’s Documents

Readdle’s Documents uygulaması, dosyaları bir PC’den bir iPhone veya iPad’e aktarmak için mükemmel bir üçüncü taraf seçeneğidir. Bunun ücretli bir uygulama olduğunu unutmayın. 7 günlük deneme süresinden sonra ayda 10 dolar ödemeniz gerekecek.

 1. App Store’dan Belgeler uygulamasını yükleyin
 2. iPhone ve PC’nizin aynı Wi-Fi ağını kullandığından emin olun.
 3. Ekranın altındaki +’ ya tıklayın .
 4. Ardından Bilgisayara Bağlan’ı seçin .
 5. Şimdi PC’nizde bir web tarayıcısı açın ve docstransfer.com adresine gidin .
 6. iPhone veya iPad’inizde görünen kodu girmeniz istenecektir. Kodu giriniz.
 7. iPhone’unuz ve PC’niz artık birbirine bağlı.

Dosyaları PC’den iPhone’unuza aktarmak için Dosyaları Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz . Aktarılan dosyaları diğer uygulamalarda bulmak için, Belgeler uygulamasını konum olarak etkinleştirin ve ardından bu dosyalara gidebilirsiniz.

AirDroid

AirDroid, Android’de popüler bir uygulamadır. Ancak birçok kişi bunun iOS’ta da mevcut olduğunu bilmiyor. Readdle’ın Documents uygulamalarına benzer şekilde çalışır ve dosyaların PC’den iPhone’a aktarılmasına izin verir.

 1. App Store’dan AirDroid’i indirip yükleyin ve iPhone’unuzun PC’nizle aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun.
 2. AirDroid’i açın ve Cihazlarım bölümünün altındaki AirDroid Web seçeneğini seçin .
 3. PC’nizde bir web tarayıcısı açın ve iPhone veya iPad’inizde belirtilen IP adresine gidin.
 4. iPhone’unuzdaki bağlantı isteğini kabul edin.

Artık PC’den iPhone’unuza dosya aktarmak için Dosya Yükle veya Klasör Yükle seçeneklerini kullanabilirsiniz . Dosyalar yüklendikten sonra AirDrop Web bölümünde görünecek ve bunları kullanmak istediğiniz başka bir uygulamayla ayrı ayrı paylaşmanız gerekecek.

Bunlar, bir iPhone veya iPad ile bir Windows PC arasında dosya aktarmanın bazı yollarıdır. Elbette, yalnızca bir veya iki dosyayı taşımak istediğinizde, dosyaları PC’den iPhone’a veya tam tersine aktarmak için zaten kullandığınız bir e-posta veya sohbet uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Bu son seçenek, şu anda iPhone, iPad ve PC arasında dosya aktarmak için kullanabileceğiniz bir şey değil, ancak yine de bahsetmek istiyoruz. Bunun nedeni, Microsoft’un iPhone’ları daha iyi desteklemek için Windows’ta Phone Link uygulamasını güncellemesidir ve herkes kolayca kullanmaya başlayabilir.

Mevcut durumda, iPhone’unuzu yalnızca Bluetooth aracılığıyla PC’nizle eşleştirebilir ve telefon görüşmeleri yapabilir veya iMessage gönderip alabilirsiniz. Bir Android telefonu eşlediğinizde elde ettiğiniz deneyimin aksine, Phone Link aracılığıyla bir PC ile iPhone arasında fotoğraf aktarmanın veya dosya göndermenin bir yolu yoktur. Şirket uygulamayı değiştirmeye devam ettikçe daha fazla özellik eklenecek ve umarız dosya aktarımları bunlardan biri olur.

İşte aldın. iPhone ve Windows arasında dosya aktarmanın tüm yollarına baktık. iTunes ve Dosya Gezgini’ni kullanmak gibi kolay yollar ve iCloud veya üçüncü taraf uygulamaları kullanmak gibi diğer yöntemler vardır.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.