Windows 11’de Canlı konuşmaları altyazı yapma özelliği nasıl kurulur?

Windows 11’deki canlı altyazılar, gerçek zamanlı olarak okuyabilmeniz için sözlü diyalogları yazıya dökmenizi sağlar. İşte nasıl çalıştığı.

Windows 11’deki erişilebilirlik özellikleri , daha fazla kişinin cihazlarından en iyi şekilde yararlanmasını mümkün kılar ve canlı altyazılar, yalnızca işitme engelli kullanıcılar için değil, aynı zamanda hâlâ dil öğreniyor olabilecek kişiler için de inanılmaz derecede yararlı olan özelliklerden biridir. Esasen canlı altyazılar, bilgisayarınızın oynadığı her diyalog parçasını yazıya dökerek metni dinlemek yerine okumayı mümkün kılar.

İşitme bozukluğu, canlı altyazı kullanmanın en büyük nedeni olabilir, ancak ilk kez bir dil öğrenen biriyseniz, belirli kelimelerin ne olduğunu anlamak zor olabilir ve canlı altyazılar bu konuda da yardımcı olabilir. Kullanım durumunuz ne olursa olsun, canlı altyazı kullanmak istiyorsanız, bunları nasıl kuracağınızı size göstermek için buradayız. Bilgisayarınızda canlı alt yazılara sahip olmak için en az Windows 11 sürüm 22H2’ye (derleme 22621) ihtiyacınız olacağını unutmayın .

Windows 11’de canlı altyazılar nasıl kullanılır?

 1. Ayarlar uygulamasını açın .
 2. Sol taraftaki menüden Erişilebilirlik bölümünü seçin .
 3. Altyazılar’ı tıklayın .
 4. Canlı altyazı geçişini Açık olarak değiştirin . Canlı altyazı kutusunu hemen bilgisayar ekranınızın üst kısmında göreceksiniz.
 5. Kutuyu taşımak için sağ üst köşedeki dişli simgesini tıklayın ve Konum’u seçin , ardından kutunun olmasını istediğiniz yeri seçin. Ekranın altına koyabilir veya herhangi bir yere sürükleyebileceğiniz yüzen bir panele dönüştürebilirsiniz.

Şu andan itibaren kutu, PC’nizden çalınan herhangi bir sesin altyazılarını gösterecektir. Canlı altyazılar her dilde mevcut değildir, ancak çeşitli İngilizce varyasyonları gibi farklı lehçeler de dahil olmak üzere şimdiye kadar 10 dilde çalışmaktadır.

Canlı altyazıların görünümünü özelleştirme

Varsayılan olarak canlı alt yazılar, Windows 11 tarafından ayarlanan temayı izleyecektir. Açık renkli bir tema kullanıyorsanız, siyah metin içeren beyaz bir kutunuz olur ve koyu renkli bir tema kullanıyorsanız, koyu renkli bir arka plana sahip olursunuz. ve beyaz metin. Ancak bunun sizin için yeterince okunabilir veya rahat olmadığını düşünüyorsanız canlı altyazıların görünümünü değiştirebilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Erişilebilirlik bölümüne gidin.
 2. Altyazılar’ı tıklayın .
 3. Altyazı stili’nin yanında , aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç önceden ayarlanmış seçenek içeren açılır menüyü açmak için Varsayılan’ı tıklayın.
 4. Hiçbiri doğru çalışmıyorsa, geçerli seçimde değişiklik yapmak için Düzenle’yi tıklayın.
 5. Yeni profil için bir ad seçin.
 6. Metin boyutunu , yazı tipini ve efektlerin yanı sıra her biri için renk ve opaklık ayarını değiştirmek için Metin , Arka Plan ve Pencere sekmelerini kullanın . Sayfanın üst kısmında bir önizleme gösterilir, ancak Pencere seçenekleri yalnızca gerçek canlı alt yazı panelini etkiler.
 7. Canlı altyazı panelini yeni ayarlarınızla güncellemeye zorlamak için bilgisayarınızdan ses çalın.

Hepsi bu kadar. Sesi gerçek zamanlı olarak metne dönüştürerek artık medyanızın keyfini daha rahat çıkarabilirsiniz ve istediğiniz gibi görünecektir.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.