Nvidia Ti ve Non Ti Arasındaki Fark Nedir?

NVIDIA, tümü benzersiz adlandırma modellerine sahip çeşitli GPU’lar ve grafik kartları sunar. GeForce’un oyun ve tüketici grafik kartları yelpazesine hepimiz aşinayız ve bayılıyoruz.

Grafik teknolojisi, RTX’in ilk olarak Gerçek Zamanlı Işın İzlemeyi kullandığı GTX veya RTX ön ekleriyle tanımlanır. Kartın üzerindeki sayı, o nesil grafik kartları içinde nereye düştüğünü gösterir. Ti kartlar, aynı model numarasına sahip Ti olmayan kartlardan daha güçlüdür. Bu Makale, Nvidia ti ve ti olmayanları açıklamaktadır.

Ti, GPU’da Neyi İfade Eder?

Ti, Nvidia grafik kartı markası Titanium’un kısaltmasıdır . Nvidia’nın GPU’ları için adlandırma şemasının bir bileşeni olan Ti rozeti , belirli bir grafik kartının geliştirilmiş veya standart veya Ti olmayan önceki modelden daha iyi performans gösteren bir model olduğunu gösterir.

Tamamı 2001 sonbaharında tanıtılan GeForce2 Ti 200, GeForce3 Ti 200 ve GeForce Ti 500, bu adlandırma eğiliminin en eski örneklerinden bazılarıdır. GeForce 2 Ti 200, o zamanlar GeForce 3 Ti 200 ve GeForce 3 Ti 500 kartlarına göre daha ucuz bir alternatif olarak görülüyordu.

Ti ve Normal GPU Arasındaki Fark Nedir?

Ti Grafik Kartı ve Ti Olmayan (Temel Model) farklarını öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin! Yeni bir grafik kartı satın alırken ana önceliğiniz fiyatsa, Ti olmayan GPU’lar genellikle Ti GPU’lardan daha ucuzdur . Para bir sorun değilse ve hevesli bir oyuncuysanız, bir Ti GPU gereklidir. Yine de, düşük kaliteli bir Ti GPU veya orta sınıf veya daha yüksek kaliteli Ti olmayan bir GPU , bir oyuncu için orta sınıf bir PC için ideal seçim olacaktır .

Ancak, paranız varsa ve performans sizin için çok önemliyse, bir Ti GPU almayı düşünmelisiniz. Daha fazla performansa sahip olmak her zaman faydalıdır ve bu kartlar, RTX 3080 Ti ve 3090’da olduğu gibi, genellikle pratikte kendilerinden sonra gelen model kadar hızlıdır ve çok daha ucuzdur.

GTX’teki Ti nedir?

GTX'teki Ti nedir?

Düşük ila orta seviye Ti kartlar, bir sonraki seviyeye geçiş için bir basamak olarak görülüyor. Orta zemin, yükseltmek için size daha az maliyetli olacak ve size daha fazla FPS verecektir. Yine de en üst düzeyde, Ti GPU’lar şu anda mevcut olan en güçlü grafik kartlarıdır ve yalnızca kart için üst düzey bir oyun Sistemi ile aynı miktarı size geri getirecektir.

Para önemli değilse ve hevesli bir PC oyuncusuysanız, bir Ti GPU şimdiye kadar yaptığınız en iyi yatırım olacaktır. Daha ucuz olan Ti kartlar, bilgisayarlarımızı kısıtlı bir bütçeyle toplayanlar için daha pratik bir seçimdir. Neye karar verirseniz verin, yanınızda bir Ti kart bulundurmanın kaçınılmaz olarak daha yüksek FPS ile sonuçlanacağını unutmayın.

Hangi Ti Ekran Kartı En İyisidir?

Nvidia RTX 3090 ve AMD RX 6900 XT, güç açısından RTX 3080 Ti ile gerçekten rekabet edebilecek tek grafik kartlarıdır. RTX 2080 Ti, son nesil Nvidia GPU’larda RTX 3000 serisi tarafından geçilmeden önce iki yıl boyunca tüneklere hakim oldu .

Nvidia Ti Vs Süper

İşte Nvidia Ti Vs Super hakkında detaylı bilgi:

Nvidia Ti

Nvidia Ti

Aynı genel yönergeler, Nvidia daha performanslı bir ürün belirlemek için Ti’yi kullandığında da geçerlidir. XT markalı cihaz tamamen farklı saat hızlarına, daha yüksek güç gereksinimlerine ve farklı bir GPU özelliğine sahip olabilir.

Ek olarak AMD, Radeon 6000 Serisini, daha hızlı VRAM’i mevcut portföyle büyük ölçüde birleştiren 6X50 güncellemesiyle güncelledi. Benchmarklara bakın; Şimdi egzersize aşina olmalısınız.

Süper Ti

Süper Ti

2019’da AMD’nin Radeon 5000 Serisi ile rekabet etmek için iyi karşılanan bir güncelleme, Nvidia Super serisiydi. Özünde, Nvidia küçük bir fiyat primi karşılığında grafik kartlarının her katmanındaki GPU’yu yükseltti . RTX 2060 Super, daha az güçlü olan bir RTX 2070 GPU’ya sahiptir ve bu böyle devam eder.

Ti markası, RTX 3080 10GB ve RTX 3080 12GB’yi ayırt edebilirdi. Spesifikasyon farklılıkları, RTX 3070 Ti ile aynıdır. Halihazırda bir RTX 3090 GPU’ya sahip olan bir RTX 3080 Ti olduğundan, Nvidia bunu çok zorlaştırdı.

Birçok kişi, RTX 30 Serisini satın almayı çok zorlaştırdığı için mutsuzdu. Nvidia, RTX 40 Serisi ile aynı şeyi yapmaya çalıştığında, müşteri görüşü aslında reddedildi. RTX 4080 12GB ve 16GB, oldukça çeşitli performans özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla onları benzer şekilde adlandırmak yanlıştı.

CUDA Çekirdeği nedir?

CUDA Çekirdeği Nedir?

Nvidia GPU’daki Compute Unified Device Architecture (CUDA) Çekirdekleri, CPU çekirdekleriyle karşılaştırılabilir. Aynı anda çok sayıda hesaplama yapabilirler, bu da grafiksel olarak yoğun bir oyun oynarken önemlidir.

Bir CUDA çekirdeği, bir CPU çekirdeği ile oldukça karşılaştırılabilir. Tipik bir oyun İşlemcisi en fazla 16 çekirdeğe sahip olabilir. Ancak CUDA Çekirdekleri kolayca yüzlerce kişiye ulaşabilir. CUDA Çekirdekleri genellikle daha az gelişmiştir ancak çok daha büyük miktarlarda uygulanır.

Sayıları binlerce olabilen üst düzey CUDA Çekirdeklerinin amacı, verimli ve hızlı paralel bilgi işlemdir çünkü daha fazla CUDA Çekirdeği, daha fazla verinin paralel işlenmesine izin verir. Ayrıca CUDA Çekirdekleri, GeForce, Quadro ve Tesla ürün serilerini içeren G8X serisinden başlayarak yalnızca Nvidia GPU’larda mevcuttur. Çoğu işletim sistemi birbiriyle uyumludur.

Ayrıca, AMD’nin Akış İşlemcileri size Nvidia’nın CUDA Çekirdeklerinin ötesinde başka seçenekler de sunar. CUDA ve Stream Processor’lar farklı mimari ve tasarımlara sahipken aynı görevi görüyorlar ve her iki teknoloji de çok daha iyi performans ve görsellik sunuyor.

Hangisi Tercih Edilir, 3070 TI veya 3080?

3070 Ti ile karşılaştırıldığında, 3080 daha fazla belleğe ve daha yüksek saat hızına sahiptir. 3080 bu nedenle 3070 Ti’den daha hızlıdır. 3070 Ti, birinci sınıf bir grafik kartı isteyen ancak 3080 kadar harcamak istemeyen oyuncular için iyi bir seçim. En yüksek düzeyde performans isteyen oyuncular için 3080 tercih edilebilir.

Tüm ayarlarınızı 4K oyunlarda kullanmayı düşünüyorsanız, 3080 sağlam bir performans ve satın almaya değer. Buna rağmen, bilgisayarlarını CAD veya 3D işleme gibi daha yüksek işlem gücü gerektiren görevler için kullanmak isteyen kullanıcılar yine de 3080Ti’yi dikkate almalıdır.

RTX 3080 Çok mu Fazla?

3080’i bu çözünürlükte kullanmak istiyorsanız, en az 140 Hz’lik süper güçlü bir monitör gereklidir; aksi halde aşırı olur. 3080 GPU, bu aralıkta kullanıldığında en zorlu oyunlarda bile kolayca 100FPS’nin üzerine çıkabilir.

RTX 3080 Kaç FPS Başa Çıkabilir?

GeForce NOW RTX 3080 üyeleri, yeni sunuculara erişimi olan tek kişiler olacaktır. PC’de saniyede 120 kare (FPS) hızında 1440p’ye kadar içerik akışı sağlayacak.

Bir GPU’daki CUDA Çekirdekleri Ne Yapar?

CUDA Çekirdekleri paralel işlemcilerdir ve Nvidia GPU’larında bunlardan yüzlerce veya binlerce olabilir. Çekirdekler, GPU’ya giren ve çıkan tüm verilerin işlenmesini ve kullanıcının gördüğü oyun grafik hesaplamaları üzerinde çalışmayı denetler.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.