Donan MacBook Nasıl Onarılır? Kolay Adımlar

MacBook, Apple Inc. tarafından üretilen bir dizüstü bilgisayar markasıdır. Öncelikle web’de gezinme, kelime işlem, e-posta ve medya oynatma gibi kişisel ve profesyonel bilgi işlem görevleri için kullanılır. Ayrıca, çeşitli alanlarda sanatçılar, tasarımcılar ve profesyoneller arasında popüler olmalarını sağlayan çok çeşitli yaratıcı ve üretkenlik yazılımlarına sahiptirler.

Ek olarak, şık tasarımları ve taşınabilirlikleri ile tanınırlar , bu da onları, kolayca taşınabilen bir bilgisayara ihtiyaç duyan kişiler için popüler bir seçim haline getirir. Bu yazıda, donmuş bir Mac’i nasıl tamir edeceğimi öğreneceğim. Bu sorunun çözümlerini bulalım ama önce nedenlerine bakalım.

Mac’imin Donmasına Neden Olan Nedir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir Mac’in donmasının birkaç nedeni vardır:

Mac'imin Donmasına Neden Olan Nedir?
 • Eski Yazılım

Mac’iniz eski bir işletim sistemi veya yazılım çalıştırıyorsa, kararsız hale gelebilir ve donabilir.

 • aşırı ısınma

Mac’iniz aşırı ısınıyorsa, donanımın zarar görmesini önlemek için sistemin donmasına neden olabilir.

 • Yetersiz hafıza

Mac’inizin belleği azalıyorsa , birden çok çalışan uygulamayı kaldıramayabilir ve donabilir.

 • Sabit Disk Sorunları

Mac’inizin sabit sürücüsü arızalanıyorsa veya tamamlanmak üzereyse, sistemin donmasına neden olabilir.

 • Kötü Amaçlı Yazılım veya Virüsler

Kötü amaçlı yazılım veya virüsler, Mac’inizin donmasına ve kararsız hale gelmesine neden olabilir.

 • Çakışan Üçüncü Taraf Yazılımı

Bazı yazılımlar işletim sistemiyle çakışabilir ve Mac’inizin donmasına neden olabilir.

 • Donanım arızası

Bir donanım arızası veya arızalı bir grafik kartı, Mac’inizin donmasına neden olabilir.

 • Arka Plan İşlemlerinin veya Uygulamaların Müdahalesi

Bazı arka plan işlemleri veya arka planda çalışan uygulamalar Mac’inizin donmasına neden olabilir.

Mac’im Donduğunda ve Hiçbir Şeye Tıklayamadığımda?

Mac’iniz donmuşken ve imleci hareket ettiremediğinizde bunları deneyebilirsiniz.

Mac'im Donduğunda ve Hiçbir Şeye Tıklayamadığımda?
 1. Dondurulmuş uygulamadan çıkmaya zorla : Command + Option + Escape tuşlarına basın, listeden donmuş uygulamayı seçin ve ardından “Çıkmaya Zorla”yı tıklayın.
 2. Yeniden Başlat : Mac’iniz kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun, ardından tekrar açmak için güç düğmesine tekrar basın.
 3. Zorla Yeniden Başlatma’yı kullanın : Control + Command + Güç düğmelerini birlikte birkaç saniye basılı tutun ve tüm tuşları bırakın.
 4. Güvenli Modda Önyükleme : Bu adımlar işe yaramazsa, Mac’inizi Güvenli Modda başlatmanız ve yanıt verip vermeyeceğini görmeniz gerekebilir.

MacBook Donduğunda Fare Hala Hareket Ediyor mu?

MacBook’unuz donuyorsa ancak fare hareket edebiliyorsa bu belirli bir uygulama veya işletim sistemiyle ilgili bir sorun olabilir. Aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Dondurulmuş uygulamadan çıkmaya zorla : Command + Option + Escape tuşlarına basın, listeden donmuş uygulamayı seçin ve ardından “Çıkmaya Zorla”yı tıklayın.
 2. Activity Monitor’ü Çalıştırın : Spotlight aramasını açmak için Command + Space tuşlarına basın ve “Activity Monitor” yazın. Açmak için uygulamaya tıklayın. Şimdi yüksek CPU kullanımına veya belleğe neden olan uygulamayı arayın . Bulursanız, bırakmaya zorlamalısınız.
 3. Güncellemeleri kontrol et : App Store’u açın ve güncellemeleri kontrol edin. MacOS’unuz için herhangi bir güncelleme görürseniz yükleyin.
 4. Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin : Mac’inizi donmaya neden olabilecek olası kötü amaçlı yazılım veya virüslere karşı taramak için kötü amaçlı yazılım kullanın.

Dondurulmuş Mac’te Çıkmaya Nasıl Zorlanır?

Mac’iniz donmuşsa ve tıklatamıyor veya klavyeyi kullanamıyorsanız donmuş uygulamayı kapatmak için Çıkmaya Zorla özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak, bir uygulamadan zorla çıkmak kaydedilmemiş verilerin kaybolmasına neden olabilir, bu nedenle bir uygulamadan zorla çıkmaya çalışmadan önce çalışmanızı kaydettiğinizden emin olun.

Dondurulmuş Mac'te Çıkmaya Nasıl Zorlanır?

Nasıl yapabileceğinizi görün.

 1. Klavyenizdeki Command + Option + Escape tuşlarını basılı tutun.
 2. Tüm açık uygulamaların bir listesini içeren Uygulamalardan Çıkmaya Zorla penceresi görünecektir.
 3. Dondurulmuş uygulamayı üzerine tıklayarak listeden seçin.
 4. “Çıkmaya Zorla” düğmesine tıklayın.

Güncelleme Sırasında Donan Mac Nasıl Onarılır?

Mac OS’yi güncelliyorsanız, veri miktarına ve bilgisayarınızın hızına bağlı olarak biraz zaman, hatta birkaç saat alması alışılmış bir durumdur. Ancak Mac’iniz bir güncelleme sırasında donarsa bunun nedeni bir yazılım veya donanım sorunu olabilir.

Sorunu çözmeyi deneyebileceğiniz adımlar şunlardır:

 1. Yeniden Başlatmaya Zorla : Control + Command + Güç düğmelerini birlikte birkaç saniye basılı tutun ve tüm tuşları bırakın. Mac’inizi yeniden başlamaya zorlar.
 2. Güncellemeleri kontrol et : Mac’iniz yeniden başladıktan sonra, App Store’a gidin ve herhangi bir güncelleme olup olmadığına bakın. Herhangi bir güncelleme gördüyseniz, yükleyin.
 3. Disk yardımcı programını çalıştırın : Mac’inizi yeniden başlatın ve kurtarma moduna girmek için Command+R tuşlarını bir arada tutun, şimdi disk hatalarını ve izinlerini onarmak için disk yardımcı programını çalıştırın.
 4. Güvenli Modda Önyükleme : Mac’inizi açarken Shift tuşunu basılı tutun. Oturum açma ekranı geldiğinde tuşu bırakın. Mac’iniz Güvenli Mod’da başarılı bir şekilde başlarsa, donmanın devam edip etmediğini görmek için bir süre kullanmayı deneyebilirsiniz. Varsa, büyük olasılıkla ele alınması gereken bir yazılım sorunudur.
 5. MacOS’u Yeniden Yükleyin : Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, macOS’u yeniden yüklemeniz gerekebilir . Bu, sabit sürücünüzdeki tüm verileri silecektir, bu nedenle bu adıma geçmeden önce önemli dosyalarınızı yedekleyin.

Güç Düğmesi Olmadan Mac’imi Nasıl Yeniden Başlatırım?

Klavye kısayolunu kullanarak güç düğmesini kullanmadan Mac’inizi yeniden başlatabilirsiniz:

 1. Control (Ctrl) + Command + Power (Eject) tuşlarına birlikte basın.
 2. Tüm tuşları bırakın, Mac yeniden başlayacaktır.

Başka bir yöntem de menü çubuğunu kullanmaktır:

 1. Ekranın üst kısmında sol köşedeki Apple simgesine tıklayın.
 2. Açılır menüden “Yeniden Başlat…” öğesini seçin.

Mac’inizi yeniden başlatmak için terminal komutunu da kullanabilirsiniz:

 1. Uygulamalar > Yardımcı Program klasöründen Terminal’i açın veya Spotlight’ı kullanarak arayın.
 2. Şimdi kapatma -r komutunu yazın ve Enter’a basın.
 3. İstendiğinde yönetici şifrenizi yazın.

MacBook Air’inizi Nasıl Çözersiniz?

MacBook Air donduğunda, Mac için önerilen yukarıdaki adımları denemelisiniz. Ek olarak, bu adımlarla da gidebilirsiniz.

 1. MacBook Air’inizi Güvenli Mod’da başlatmayı deneyin : MacBook Air’inizi açarken Shift tuşunu basılı tutun. Oturum açma ekranını gördüğünüzde tuşu bırakın. MacBook Air’iniz Güvenli Mod’da başarılı bir şekilde başlarsa, donmanın devam edip etmediğini görmek için bir süre kullanmayı deneyebilirsiniz. Varsa, büyük olasılıkla ele alınması gereken bir yazılım sorunudur.
 2. Disk yardımcı programını çalıştırın : Mac’inizi yeniden başlatın ve kurtarma moduna girmek için Command+R tuşlarını bir arada tutun, şimdi disk hatalarını ve izinlerini onarmak için disk yardımcı programını çalıştırın.

Çözüm

MacBook’unuz donuyorsa, yapılacak en iyi şey, bilgisayarı yeniden başlatmak için güç düğmesini basılı tutarak veya elma menüsünü kullanarak yeniden başlatmaktır. Sorun burada kalırsa, disk yardımcı programını çalıştırmanız ve herhangi bir disk sorununuz olup olmadığına bakmanız önerilir. Ne yapacağınız konusunda açıklamaya ihtiyacınız varsa, bir profesyonelden yardım alın.

Bunu Paylaş
Pin Share

Bir yanıt yazın

Bizi Sosyal Medyadan Takip edebilirsiniz.